روزنامه اعتماد نوشت:جناح راست سخت‌ترین روزهای حیات سیاسی خود را سپری می‌کند و شیخ‌الشیوخی هم نیست تا جوابی برای «چه کنم‌های» این جناح و راه‌حل و راهبردی برای سر خط آوردن همه مردان مدعی اصولگرا داشته باشد.

 در اين بحبوحه اما تعدادي از سرشناسان اين جناح، نشست و برخاست‌هاي‌شان براي انتخابات را آغاز كرده‌اند. آغازي كه بلافاصله اين پرسش را به دنبال مي‌آورد كه با همه انشقاق و افتراق حاكم بر اردوگاه اصولگرايان، «كادر رهبري جناح راست» چگونه مي‌تواند رقيبي براي روحاني در انتخابات ٩٦ انتخاب كند ؟  آيا ژنرال‌هاي  جناح راست تن به تصميم واحد كادر رهبري شان خواهند داد يا آنكه تدبير خودشان را بر تدبير كادر رهبري ترجيح خواهند داد و در هر دو صورت آيا تكرار رياست جمهوري روحاني با خللي مواجه مي‌شود؟ و اينكه ضريب احتمال موفقيت مخالفان روحاني براي يك‌دوره‌اي كردن دولت او چقدر است؟ هرچند عرصه سياست در ايران، ميدان اما و اگر‌هاست اما با توجه به مستندات موجود و ميزان راي كسب شده از سوي كانديداهاي اصولگرا در انتخابات گذشته و انتخابات اخير مجلس مي‌شود فرضياتي را در بررسي ميزان موفقيت يا ناكامي مخالفان روحاني در نظر گرفت. بر اين اساس آراي كسب شده از سوي محسن رضايي (انتخابات ٨٨ و٩٢)، محمدباقر قاليباف (٨٤، ٩٢)، سعيد جليلي (٩٢)، غلامعلي حداد عادل (٩٢) و علي‌اكبر ولايتي (٩٢) مورد بازخواني قرار گرفته است.
قاليباف؛ شايد
خيلي‌ها گمان مي‌كردند باقر قاليباف همچون محمود احمدي‌نژاد مي‌تواند از شهرداري تهران به رياست‌جمهوري برسد اما هماي اوج سعادت هرگز بر شانه‌هاي اين سياستمداراهل مشهد ننشست تا سردار خلبان اصولگرايان در سپهر سياسي ايران نتواند تيك‌آف كند. هرچند اين روزها برخي از نزديكان او با پاسخ دادن به حسام الدين آشنا نشان دادند كه همچنان منتظر آن هستند تا كادر رهبري اصولگريان، شهردار تهران را به عنوان كانديداي نهايي خود براي انتخابات رياست‌جمهوري معرفي كند اما ميزان راي قاليباف در دو انتخابات ٨٤ و ٩٢ نشان مي‌دهد كه راي آورترين كانديداي اصولگرايان در بهترين حالت ممكن (خرداد٩٢) نتوانست سهمي بيش از ٥/١٦ % آراي راي‌دهندگان را كسب كند. قاليباف هر چند در خرداد ٩٢ نسبت به سال ٨٤ يعني طي هشت سال توانست دو ميليون راي بر سبدآراي خود بيفزايد اما كسب ٥٥/١٦درصد آراي شركت‌كنندگان در انتخابات و فاصله ٣٤ درصدي او با آراي روحاني به نظر مي‌آيد به اين راحتي‌ها قابل برداشته شدن نيست.
رضايي و فراموش كردن رياست‌جمهوري
فرمانده سابق سپاه و دبير فعلي مجمع تشخيص مصلحت نظام سه بار در انتخابات كانديدا شده، دوبار در رياست‌جمهوري و يك بار در انتخابات مجلس ششم. محسن رضايي در انتخابات ٨٨، ۶۷۸ هزار و ٢٤٠ راي معادل ٧٣/١ درصد راي‌دهندگان را كسب كرد. رضايي همچنين در انتخابات ٩٢ هرچند جهشي و چشمگير داشت و توانست ٣ ميليون ٨٨٤ هزار و ٤١٢ راي (٥٨/١٠درصد شركت‌كنندگان در انتخابات) را در سبد راي خود ببيند اما شايد فاصله چشمگير او با راي حسن روحاني و ادراكي دقيق از ميزان محبوبيت اين روزهاي روحاني باعث شد تا دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام چندي پيش اعلام كند كه: «ديگر تصميمي براي ثبت نام در انتخابات رياست‌جمهوري ٩٦ ندارم.»
غلامعلي حداد عادل؛ خداحافظي با انتخابات
غلامعي حداد عادل هرچند از انتخابات رياست‌جمهوري ٩٢ به نفع قاليباف كناره‌گيري كرد اما با توجه به ميزان راي او به عنوان سرليست انتخاباتي اصولگرايان تهران در انتخابات مجلس دهم (١ ميليون و ٥٧ هزار) و تفاوتي معنادار با ميزان راي حسن روحاني در انتخابات مجلس خبرگان و راي محمد رضا عارف، مي‌شود فهميد كه حداد عادل هم شانسي براي رقابت با حسن روحاني در انتخابات مجلس دهم ندارد.
 ولايتي؛ حمايت از روحاني
علي اكبر ولايتي در انتخابات رياست‌جمهوري ٩٢ هرچند به نفع روحاني كناره‌گيري نكرد و با كسب دو ميليون و ٢٦٨ هزار و ٧٥٣راي توانست سهمي معادل ١٨/٦درصد آراي شركت‌كنندگان را به دست آورد اما از همان مناظره‌هاي انتخاباتي مشخص بود كه بيش از آنكه به دنبال پيروزي خود در انتخابات باشد به دنبال پيروزي حسن روحاني است. ولايتي كه در انتخابات ٩٢ به عنوان نماينده اصولگرايان سنتي متشكل از جبهه پيروان، حزب موتلفه و بخش اعظم جامعتين در انتخابات بود بلافاصله پس از اعلام نتايج انتخابات به حسن روحاني تبريك گفت و جانشين او در مركز تحقيقات استراتژيك مجمع تشخيص مصلحت نظام شد تا مشخص شود كه ولايتي به عنوان يك چهره تمام‌عيار اصولگرايي همچون علي لاريجاني و محسن رضايي علاقه‌اي به رقابت با حسن روحاني در انتخابات ٩٦ ندارد. بي‌ترديد ولايتي در انتخابات سال آينده از روحاني حمايت خواهد كرد؛ حمايتي كه مي‌تواند سبد راي روحاني را پر‌تر از انتخابات ٩٢ كند.
جليلي و احمدي‌نژاد؛ راي چهار ميليوني
سعيد جليلي را بايد اشبه الناس به محمود احمدي‌نژاد دانست. سياستمداري كه هم شعارهايش همجنس شعارهاي ٨٤ محمود احمدي‌نژاد بود و هم هواداران و حاميان‌شان يكي بودند. سعيد جليلي در انتخابات رياست‌جمهوري ٩٢ با كسب ٩٤٦/١٦٨/٤ راي (٣٥/١١درصد شركت‌كنندگان در انتخابات) فاصله‌اي ٣٩ درصدي با راي حسن روحاني را تجربه كرد. با توجه به نتايج انتخابات دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي، به نظر نمي‌آيد ميزان محبوبيت اجتماعي سعيد جليلي كه مي‌شود اين ميزان راي را راي حاميان گفتمان حاكم بر منظومه فكري و رفتاري احمدي‌نژاد دانست، نسبت به سه سال گذشته تغييري كرده باشد. بر همين اساس كانديداي جريان احمدي‌نژاد و جليلي در بهترين حالت ممكن قابليت جذب بيش از چهار ميليون راي را ندارد. البته در اين ميان برخي تحليلگران معتقدند كه سبد راي احمدي‌نژاد بيش از آراي سعيد جليلي است اما با توجه به شناخت افكار عمومي جامعه از ارثيه‌هاي باقيمانده از دولت‌هاي نهم و دهم به نظر مي‌رسد كه از ميان محمود احمدي‌نژاد و سعيد جليلي يكي پا به ميدان رقابت رياست‌جمهوري ٩٦ بگذارد. آمدني كه براي باقي ماندن تا روز راي‌گيري نخواهد بود. چه آنكه شايد محمود احمدي‌نژاد مي‌آيد تا با جنس حرف‌هايش در انتخابات ٨٨، حسن روحاني را در ماجراي مباحثي همچون مسكن مهر، يارانه و اشتغال به چالش بكشد و تا پيش از موعد برگزاري انتخابات، كناره‌گيري كند كه اگر در انتخابات بماند، بي‌ترديد رقيب گفتمان اعتدال و رويكرد حاكم بر روح جامعه ايراني نخواهد شد.

از ديگر سو ثبت نام احمدي‌نژاد همانقدر كه مي‌تواند بسياري از نو اصولگرايان را اميدوار به آينده كند، دردسر و سردردهاي بي‌شماري را براي ساكنين جناح راست به دنبال خواهد داشت و منجر به شكاف‌هاي جديدتري در اردوگاه اصولگرايان خواهد شد.  با اين تفاسير كادر رهبري جناح راست با چه چهره‌اي مي‌تواند رقيب حسن روحاني‌اي شود كه جداي از حمايت اصلاح‌طلبان و اصولگرايان معتدل همچون علي اكبر ولايتي وعلي لاريجاني، شاهد حمايت‌هاي پر رمز و راز اقطاب سياسي محبوب اين روزهاي ايران همچون؛ اكبر هاشمي‌رفسنجاني، علي اكبر ناطق نوري، سيد حسن خميني و ... است؟
17302

کد خبر 543402

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 36
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 30
 • ناشناس A1 ۰۳:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
  اقا من موندم شما كه اينقدر خيالتون راحته كه احمدي نژاد راي نمياره چرا ولكنش نيستين چرا اينقدر ازش ميترسين ولي دوست دارم قيافه هاتونو 96 ببينم تماشاييه اقا تماشايي
  • بی نام A1 ۰۵:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
   0 0
   ولی من دوست ندارم قیافه عبوس شما رو ببینم
  • بی نام DE ۰۵:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
   0 1
   فقط خدا خدا میکنم شورای نگهبان احمدی نژاد رو تایید نکنه.. شاید باورتون نشه ولی احمدی نژاد تو شهرستانا رای داره..به تعداد اصولگراهایی که در انتخابات مجلس از شهرستانها رای آوردن نگاه بندازید متوجه منظورم میشید.
  • محمدراد A1 ۰۶:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
   3 0
   دکتر روحانی پیروزه بعدیست ان شاءالله
  • برادر A1 ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
   0 0
   برا اینکه یه وقت توهم محبوبیت بر نداره
 • ایلیا GB ۰۳:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
  یعنی اگر احمدی نژاد از فیلتر شورای نگهبان رد شود معلوم میشود که یک جایی کار اشکال دارد ، چطوری کسی که 11 روز قهر میکند و به دفتر ریاست جمهوری نمیرود صلاحیت رییس جمهور شدن دارد و یا به قول لاریجانی ریاست جمهوری احمدی نژاد جاذبه ای ندارد
 • بی نام IR ۰۳:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
  اين تفسيرهاي آبكي اعتماد براي فرار از اظطراب شكست در سال 96 است كه با آمدن دكتر احمدي نژاد محقق خواهد شد
 • امير IR ۰۳:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
  احمدي نژاد دو جمله در شلمچه صحبت كرده بيست ميليون راي از شما جلو است يا در خوابيد يا خودتان را به موش مردگي زديد.
  • مینا IR ۰۶:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
   2 0
   اره اصلا بگو هشتاد ملیون رای .96 میبینمتون چطور مثل انتخابات مجلس برید تو سوراخ موش با یه اختلاف کاااااملا جزئی
  • بی نام A1 ۰۷:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
   1 0
   واسه اینکه بلف زیادی میزنه
 • بی نام IR ۰۳:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
  27 54
  خود گویی و خود خندی من فک کنم همین الانم جناح راست همه چیزو در اختیار داره ... حیات سیاسی اصلاح طلب ها زیر سواله که به هر کی رو میزنن . فک کنم همان طور که جناب زیبا کلام فرمودن احمدی نژاد 15 میلیون رای داره .. تحلیل این روزنامه بیشتر به یک دلگرمی خیالی واسه خودش هست
 • محمد A1 ۰۳:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
  33 70
  آقای نویسنده اعتماد با تحلیل‌های آبکی رای آقای روحانی را اگر می‌نوشتی هم بد نبود که چقدر از نصف بالاتر بود.
 • مرتضی IR ۰۴:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
  54 15
  این موضوع تحلیلش روشنه فقط یک نفر میتونه برای آقای روحانی دردسر ایجاد کنه و اون احمدی نژاده که اومدنش به معنای شکل گیری یک فضای دو قطبی شدیده و واقعا تبعات امنیتی اون در بعد از انتخابات ممکنه کم از 88 نباشه به هر حال باید دید اگر احمدی نژاد کاندیدا بشه شورای نگهبان چه واکنشی داره
 • عاشق A1 ۰۴:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
  38 95
  بزار احمدی نژاد بیاد اون موقع میفهمی 4 میلیون رای داره یا 40 میلیون
 • بی نام IR ۰۴:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
  38 98
  با توجه به عملکرد بد اقا دکتر روحانی .....ومحبوبیت دکتر محمود احمدی نژاد اختلاف رای در حد تعجب دیده می شود ....اگر اقا روحانی منطقی باشد باید پی به عدم توانمندی خود برده باشد ودوره بعد انصراف خود را اعلام کند....
  • جواد A1 ۰۶:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
   2 0
   ممنون آخه به اين جمله "محبوبیت دکتر محمود احمدی نژاد " كلي خنديدم.
  • بی نام IR ۰۶:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
   2 0
   مثلا احمدی نژاد چه توانمندی داشت؟ سقوط ارزش ریال به یک سوم تورم بی حد و حصر انزوای شدید بین المللی به پرتگاه جنگ و نابودی کشوندن کشور و...، اینا توانمندی های احمدی نژاد بود تازه اختلاس های هزار میلیاردی و...، بماند
 • بی نام IR ۰۴:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
  15 42
  از ترسش اسمی از لولو خورخوره نیاورده
 • کوروش IR ۰۴:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
  35 7
  اینا که اسمشون تو لیست بود وگفتی فکر کنم یه تکرار دیگه میخوان تکرار میکنم
 • حاج داود A1 ۰۴:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
  30 73
  اعتماد رویاهای خودش رونوشته وسعی کرده روحانی رو بی رقیب وپیروز بلامنازع انتخابات جلوه بده درحالی که خود اصلاح طلب هاهم ازروحانی عبورکرده وبااین عملکرد بسیاربسیارضعیف دولت بخصوص درخصوص مسائل اقتصادی ووعده های پوچ وشعاری دولت رایک دوره ای می دانند.مسلماًاصولگراها پیروز انتخابات 96هستندمنتهاباید برسریک گزینه با هم به توافق برسند.
  • رضا IR ۰۹:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۸
   1 1
   مگه مسئله اصلی اصلاح طلبها اقتصاده؟ اونها به گسترش فساد و آمریکا دوستی دل بستن نه اقتصاد
 • a A1 ۰۴:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
  62 29
  مديريت اصولگراها ديگر تاريخ اعتبارشان تمام شده است و امتحان خود را پس داده اند. فقط مديران ميانه رو و با سواد مي توانند كشور را از اين بحران نجات دهند .
 • بی نام A1 ۰۴:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
  58 28
  کسی که جلیلی و احمدی نژاد رو یکی میدونه قطعا تحلیلگر خوبی نیست. پایگاه اجتماعی این دو نفر یکی نیس
 • بی نام IR ۰۵:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
  1 0
  كانديداي اصولگرايان قاسم سليماني يا حسن هاشمي خواهد بود، فعاليت هاي احمدي نژاد براي انحراف افكار عموميست
 • رضا A1 ۰۵:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
  0 0
  به احتمال زیاد کاندید اصول گرایان جلیلی است.
 • بی نام IR ۰۶:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
  0 0
  حالا هر تحلیلی که هرکی میکنه رو شما نباید تو سایتتون بنویسید که تحلیل غیر منطقی بوده مثلا چون حداد تو تهران یک میلیون و هفصد رای آورده خب روحانی تو انتخابات ریاست جمهوری 2 میلیون و سیصد رای داشته و عارف نزدیک سه میلیون . پس عارف اگه کاندیدا بشه از روحانی بیشتر رای میاره؟ این تحلیله آخه ؟
 • برجام بی نهایت A1 ۰۶:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
  0 0
  مظلومیت روحانی محبوبیت ایرانی موفقیت جهانی
 • بی نام IR ۰۷:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
  0 0
  به این تحلیل اعتماد نمی توان اعتماد کرد. زیر پوست جامعه بشدت طرفدار احمدی نژاد است. این را خود دولت و اصلاح طلبان می دانند و برای همین احمدی نژاد را می کوبند. اما نتیجه این کوبیدن اضافه شدن رای اوست. مگر اینکه دولت در این یک سال کاری برای مردم کند.
 • مجید A1 ۰۷:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
  0 0
  احمدی نژآد پایگاه رای داره؟؟؟ احمدی نژآد بدون حمایت اصولگراها 6 میلیون هم رای نداره. یه ذره بیشتر از جلیلی.
 • محمود کبیر RO ۰۸:۱۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
  0 0
  مگه نمی گید احمدی نژاد 4 میلیون رای بیشتر نداره پس چرا از اومدنش واهمه دارید؟
 • بی نام A1 ۰۸:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
  0 0
  دید احمدی نژاد با جلیلی فرق داره اخه احمدی ژاد دو دور ریسس جمهور بوده ومردم دوستش دارند میگی نه....
 • منصف A1 ۰۸:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
  1 0
  كانديداي احتمالي 1روحاني 2احمدي نزادياجليلي 3عارف
 • maysa A1 ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
  0 1
  به نظر من احمدی نژادو بدخواهاش بد جلوه دادن ..اون چون به فکر خودش نبود شد آدم بده ی داستان ...
 • علی RO ۰۹:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
  1 0
  مردم ایران مردمی سیاست زده هستند و فضای انتخابات در ایران با جهان متفاوت و غیر قابل پیش بینی هستند
 • بی نام DE ۱۸:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
  1 1
  احمدى نژاد اگر بيايد قطعا پيروز انتخابات هست كليد روحانى ديگه هيچ درى رو باز نميكنه فقط ميبنده تحليلت هم در مورد احمدى نژاد مغرضانه بود
 • واقع بین A1 ۰۳:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۸
  1 1
  احمدی نژاد همان دن کیشوت جامعه ی ایرانی و همان مرد خیال پردازی که در اوج نااگاهی و ضعف جسمانی خود را شوالیه ای می پندارد که به جنگ اهریمنان امده تا ملت ایران را از چنگال شیاطین نجات دهد .