اکنون می توان با ماشین به فاصله 30 دقیقه پیاده تا دریاچه رفت؛ تجاوزی که با توجه به حساسیت منطقه و همچنین ظرفیت محدود آن برای پذیرش گردشگر کنترل نشده، باعث می‌شود تا در سال‌های آینده دریاچه گهر به بلایی که سر جنگل‌های شمال آمد، گرفتار شود.

امیر فیروزی‌راد: تجاوز به دریاچه گهر در منطقه حفاظت شده اشترانکوه در استان لرستان به اتفاقی معمول تبدیل شده است. تلاش برای ساختمان‌سازی در کنار دریاچه و جاده‌کشی به آن از جمله این تجاوزهاست. که توسط سازمان‌های محلی و استانی پیگیری می‌شود.

در آخرین مورد متاسفانه مسئولین الیگودرزی که چند سالی است به دنبال رسیدن به دریاچه گهر هستند و در این چند سال با چراغ خاموش محیط زیست، جاده‌ای را که از اول منطقه از «خلیل خان» شروع می‌شود در سال‌های گذشته به اسم رسیدن جاده به روستا‌ها تا قبل از خلیل خان جاده شوسه ایجاد کردند ،حالا طی این دو سال به خصوص امسال از مرز خلیل خان عبور کرده و تا خود گردنه «تاپله» که جزو اصلی منطقه و در درون منطقه است را بخ صورت شوسه آوردند.

اکنون افراد می‌توانند با ماشین به فاصله 30 دقیقه پیاده تا دریاچه بروند تجاوزی که با توجه به حساسیت منطقه و همچنین ظرفیت محدود آن برای پذیرش گردشگر کنترل نشده، باعث می‌شود تا در سال‌های آینده دیگر دریاچه گهر در وضعیت نسبتا مطلوب فعلی باقی نماند و همان بلایی که در بسیاری از مناطق مثل جنگل‌های شمال با جاده‌کشی و سپس تخریب روی داد به سر گهر بیاید.

این عملیات جاده‌کشی در سال 82 یک بار توسط محیط زیست و در زمان مدیریت «مرتضی فرید» مدیرکل وقت محیط زیست لرستان و مدیر کل فعلی دفتر بازرسی و نظارت سازمان حفاظت محیط زیست متوقف شد اما تا این زمان مسئولان الیگودرزی هر سال این جاده را گسترش دادند و در حال حاضر فقط آسفالت کردن این جاده مانده که آن هم با همین روند مخرب انجام خواهد شد.

13 درصد خاک ایران براساس قراردادهای بین‌المللی جزو مناطق حفاظت شده است و فعالیت‌هایی مانند جاده‌کشی، ساختمان‌سازی، معدن‌کاوه و سایر فعالیت‌های مخرب محیط زیست درون این عرصه‌ها به هر بهانه‌ای ممنوع شده. این وسعت 13 درصدی براساس تعهدات بین‌المللی ایران تا سال‌های آینده باید به 20 درصد و بیشتر افزایش یابد اما در سال‌های پیاپی اخیر تجاوز به مناطق حفاظت شده ایران با شروع روند خصوصی‌سازی در کشور، فرصت‌طلبان را برای دست‌اندازی به این عرصه‌ها تشویق هم کرده است.

قراردادهای بین‌المللی برای تعیین عرصه‌هایی خالی از فعالیت‌های عمرانی و سودپرستانه در سرتاسر جهان با نام مناطق حفاظت شده محیط زیستی، در پس تلاش‌های دهه‌های گذشته محققان و فعالان محیط زیست در جهان پس از روشن شدن این واقعیت شکل گرفت که کره زمین به خاطر فعالیت‌های انسان رو به نابودی گذاشته است. ایده حفاظت از این مناطق به این جهت است که اگر روزی انسان دست از طمع‌کاری در کره زمین کشید، مکان‌هایی در جهان وجود داشته باشسد که تنوع حیات در آنها کماکان حفظ شده باشد.

۴۷۴۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 544375

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۹
  4 0
  بلایی که سر آبشار آب سفید الیگودرز آمد و به زیبایی عروس آبشار های لرستان لطمه ای جبران ناپذیر زد حکایت از بی لیاقتی مسولان این شهر دارد.در تاج آبشار تخت سنگ بزرگی بود که آب خروجی از دل کوه را به دو قسمت تقسیم میکرد و باعث می شد آبشار عرض بیشتری داشته باشد اما با شکستن این سنگ و در نتیجه کم شدن عرض آبشار فشار آب در پایین آبشار زیاد شده و آب با فشار بیشتری وارد لوله های تعبیه شده در پایین ابشار می شود و ما حصل آن سود بیشتریست که کارخانه ای که در چند صد متری آبشار احداث شده میبرد.اگر در اینترنت سرچ کنید و عکس های آبشار را ببنید به خوبی خواهید دید بیش از نیمی از عرض آبشار فاقد جریان آب است و عمق این فاجعه را بهتر درک خواهید کرد.و حالا نوبت گهر است...
 • فرزاد A1 ۱۳:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۹
  1 0
  خدا حافظ دریا چه گهر چه زیبا بودی..و چه زشتت خواهند کرد
 • مریم A1 ۱۴:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۹
  1 0
  این جاده ها دیگر چیزی از طبیعت ایران وجانوران نایابش باقی نگذاشته
 • بی نام IR ۰۵:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۰
  2 0
  ازوقتی که مادیات بزندگی رنگ وبوی دیگردادهمه جیز فرق کرد کو دل سوز واقعی برای ایران
 • امید.م IR ۰۴:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۲
  0 0
  با عرض سلام لازم به ذکر است که تنها اکو سیستم طبیعی استان که تا الان موفق به تخریب یا فروش ان نشدن همین دریاچه گهر میباشد ان هم به واسطه دست راسی سخت به ان که این روز ها شاهد هستیم به کمک مسولین مادی و دنیا پرست کمر به نابودی ان بسته شده.این نمایندگان استان لرستانی که ما به انها اعتماد کردیم به جای تصویب بودجه و درست کردن زیر ساخت های استان فقط و فقط به فکر خود و اطرافیان هستن و هیچ گونه دفاعی واسه حق مردم ندارن.واقعا جای تاسف داره.......اون از دادن امتیاز حق ابه لرستان به استان خوزستان با اینکه استان لرستان سرشار از چشمه و رودخانه است و این اب باید صرف عمران و ابادی این استان شود متاسفانه کشاورزان لرستانی باید برای استفاده از این نعمت الهی باید از استان خوزستان اجازه بگیرن