اقتصادنیوز نوشت: در پی ریسک گریزی سرمایه‌گذاران و بالارفتن تقاضای طلا، این فلز گرانبها دومین هفته متوالی رشد خود را در بازارهای جهانی به ثبت رساند.

در حالی که طلا عمدتا به عنوان بیمه‌ای در مقابل نگرانی‌های اقتصادی و مالی شناخته می‌شود، پس از آمار اشتغال ضعیف‌تر از انتظار آمریکا که موجب کاهش انتظارات برای افزایش نرخ بهره فوری شد، این فلز زرد در این هفته بیش از 2 درصدی افزایش قیمت داشته باشد.

تحلیلگران اعلام کردند، به نظر می‌رسد قیمت‌ها در دو هفته آینده و به دلیل نگرانی‌ها در مورد نتیجه همه‌پرسی عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا همچنان تقویت شود.

به گزارش رویترز، ینس پدرسن، تحلیلگر ارشد دانسکه بانک اعلام کرد: «بازار دیگر ترسی از افزایش نرخ بهره در هفته آینده ندارد و سرمایه گذاران بیشتر نگران نتیجه همه‌پرسی بریتانیا هستند که احتمالا به افزایش تقاضای طلا کمک کند.»

هر اونس طلا در پایان معاملات این هفته با رشدی 2.5 درصدی نسبت به آخرین قیمت هفته گذشته خود یکهزار و 273 دلار و 30 سنت معامله شد.قیمت هر اونس نقره نیز با رشدی 5.5 درصد در طول هفته به 17 دلار و 30 سنت رسید تا رشدی 5.5 درصدی را در طول هفته تجربه کند.

دانیل بریشمن، تحلیلگر کامرزبانک اعلام کرد: «‌اگر فدرال‌رزرو از افزایش نرخ بهره در ژوئن و جولای صرف‌نظر کند این موضوع موجب حمایت طلا خواهد شد چرا که دلار با افت مواجه می‌شود. »
طلا به شدت به افزایش نرخ بهره حساس است چرا که هزینه‌های فرصت نگهداری این دارایی بدون بهره را بالا برده در حالی که دلار را تقویت می‌کند.

بانک ANZ nر یادداشتی تحقیقاتی نوشت: «در حالی که ما همچنان انتظار داریم که فدرال‌رزرو نرخ بهره را در سال جاری دو مرتبه افزایش دهد، بازار در حال کاهش دادن این احتمال است. افت کاهش سیاست‌های پولی،‌ بازده منفی اوراق قرضه و توقف احتمالی تقویت دلار همگی عوامل حمایتی برای طلا خواهند بود.»

در پایان هفته، دارایی‌ها در SPDR، بزرگترین صندوق حمایتی طلا با رشدی 0.7 درصدی به 887.3 تن رسید که بیشترین مقدار از اکتبر 2013 بوده است.
22539

 

کد خبر 544996

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =