ایسنا نوشت:دادستان دیوان محاسبات گفت: بررسی پرونده پرداخت حقوق‌های کلان غیرمتعارف را از سال 1393 آغاز کردیم و تخلف در برخی پرونده‌ها محرز و به تعقیب متخلفان منجر شده است.

فیاض شجاعی در مصاحبه با صداوسیما گفت: برای بررسی این پرونده، سه روز قبل به یکی از دادیاران در این‌باره ماموریت دادم تا موضوع را با استناد به ماده 21 قانون دیوان محاسبات کشور پیگیری و حداکثر تا 10 روز گزارش کند.

فیاض شجاعی افزود: بر اساس اطلاعات دریافتی تاکنون مشخص شده که حداکثر پرداختی‌ها در این پرونده، 170 میلیون تومان و به پزشکان خاص و در قالب کارانه بوده است.

وی گفت: در بررسی این پرونده مشخص می‌شود که کدام پرداخت‌ها مبنای قانونی ندارد که تخلف است و باید از افراد بازپس گرفته شود. همچنین مشخص می‌شود که برخی پرداخت‌ها مبنای قانونی دارد اما نامتعارف است.

شجاعی تاکید کرد: برای جلوگیری از پرداخت‌های نامتعارف باید با اصلاح قوانین در مجلس شورای اسلامی، سقف پرداخت‌ها مشخص و منفذهای سوءاستفاده از قانون بسته شود.

وی همچنین گفت: بر اساس اطلاعاتی که از بررسی پرونده پرداخت‌ها در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کسب کرده‌ایم، پرداخت‌ها با عنوان کارانه و دیگر مزایا به پزشکان خاص پرداخت شده که گرچه قانونی است اما متعارف نیست و باید با اصلاح قانون، سقفی برای آن تعیین شود.

شجاعی افزود: البته این کارانه و مزایا متناسب با میزان کار برخی پزشکان مانند برخی جراحان قلب و عروق پرداخت شده است وگرنه برخی پزشکان دریافتی بسیار کمتری دارند.

دادستان دیوان محاسبات در ادامه گفت: ما بررسی پرداخت‌ها را از سال 93 آغاز کرده‌ایم و برخلاف برخی تصورات این‌گونه نیست که در پی رسانه‌ای شدن این موضوع، درصدد رسیدگی برآمده باشیم. برخی پرونده‌هایی که تاکنون بررسی کرده‌ایم و مبنای قانونی نداشته به تعقیب پرداخت‌کننده و دریافت‌کننده آن منجر شده است.

وی افزود: دیوان محاسبات کشور با استناد به ماده 21 قانون این دیوان به یکی از دادیاران مأموریت داده است تا پرداخت‌های ده‌ها میلیون تومانی در بانک‌ها، بیمه‌ها و شرکت‌های دولتی، سازمان اموال تملیکی، سازمان امور مالیاتی، شرکت نفت و شرکت‌های تابعه بررسی شود.

شجاعی اضافه کرد: همچنین به پرداخت‌ها در بانک‌ها، شرکت‌ها و بیمه‌هایی که طبق مقررات، دولتی محسوب نمی‌شوند اما بخش قابل توجهی از سهامشان متعلق به دولت، نهادهای عمومی و سهام عدالت است رسیدگی می‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه امروز و در پاسخ به انتقاد یکی از نمایندگان از پرداخت‌های نجومی در برخی دستگاه‌ها اعلام کرد: گزارش دیوان محاسبات در این‌باره اوایل هفته آینده به مجلس ارائه می‌شود.

216216

کد خبر 546419

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 11
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 8
 • یاسین RO ۱۴:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۵
  5 4
  چه عجب بعد این همه مدت اعتراف کردین. نظام پرستاری یک ساله داره میگه کارانه های میلیونی وجود داره ولی آقای وزیر بهداشت همه رو محکوم میکنه و دم از حقوق 4 میلیونی میزنه. عزیز من همه میدونیم حقوق چنده لطفا کارانه ها رو رو کنید.
 • بی نام A1 ۱۴:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۵
  4 0
  خبر انلاین یادت هست از حقوق مدیران بیمه دفاع کردی اگه انصاف داری به اشتباهت اعتراف کن ...
 • حسین A1 ۱۴:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۵
  6 0
  بی خود نیست پزشکان احساس می کنن ارباب هستن و بقیه رعیت اونها . حقوق 170 نفر کارمند رو میگیره. البته این فقط کارانه ایشون هست. زیر میزی ها جدا حساب می شه. نمی دونم چی بگم از این همه تبعیض
  • م7مد A1 ۰۷:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۳
   0 0
   توجه کنید پزشکانی خیلی خاص ضمنا پرداخت کارانه ها برای حذف زیرمیزی و ... انجام می شده.
 • نظری A1 ۱۶:۱۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۵
  3 0
  چه دلیلی دارد که فرضا یک رئیس بخش بیمارستان دانشگاهی 18 میلیون در ماه کارانه بگیرد و همه کار بخش را به گردن پزشکان قراردادی بیاندازد. این پزشکان خاص چه کسانی هستند. اینها باعث میشوند که پول زیادی را اسراف کنند و عده ای دیگر در سطل زباله دنبال غذا بگردند. این پزشکان خاص کسانی هستند که هرفردی با دفترچه بیمه را بی علت عمل جراحی قلب و ستون فقرات میکنند و سه برابر حق ویزیت میگیرند. این پزشکان خاص را نخواستیم . پزشک که نباید بیشتر از عدد خاص درامد داشته باشد و تعداد بیمار مشخصی را درمان کند . اگر افرادی که این کارانه ها را تایید کرده خود ذینفع بوده و باج گرفته اند مشخص شود. البته خیلی بعید است و پزشکان اکثرا فقیرند.
 • بی نام IR ۱۸:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۵
  5 0
  من خودم پزشک هستم. هر فردی چه پزشک و چه غیر پزشک تخلف کرده باید تاوان تخلفش را بپردازد اما اینطور نباشد که کسانی در حاکمیت در حاشیه امن باشند.
 • بي نام ۱۹:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۵
  4 11
  حقوق ميلياردى تو بقيه جاها ديده نميشه فقط گير ميدن به پزشكا
 • بی نام A1 ۲۰:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۵
  8 0
  يعني تا قبل از سال ٩٣. هركسي هر كاري كرده مفت چنگش
 • بی نام IR ۰۶:۳۷ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۶
  5 0
  چرا به حقوق ها و مزاياى مديران نفت نگاهى نمى كنيد ؟؟؟؟ حتى انهايى كه در تهران زندگى و كار مى كنند . فرزندان اين ها با پول نفت همه بورسيه شده اند براى تحصيل در اروپا و امريكا
 • نحیف A1 ۰۶:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۶
  4 0
  من با این همه سواد و دانش و مهارت و با این همه مدرک و مقاله و پایان نامه، دارم ماهی هشت و نیم ملیون می گیرم. اونوقت این آقا 170 ملیون می گیره.
  • محمد A1 ۰۶:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۳
   2 1
   مسیله مقاله نیست بلکه میزان در آمد زایی مستقیم این افراد است که حداقل 400 میلیون تومان به طور خالص و مستقیم با انجام جراحی قلب با دست خودشان برای بیمارستان درآمد ایجاد کرده اندکه چهل درصدش را گرفته اند و قطعا هم در دو بیمارستان معروف قلب تهران بوده که روزانه صدها نفر از سراسر ایران مراجعه کننده دارد وحتی ده سال پیش هم میزان کارانه پزشکان آنجا با تعرفه دولتی به علت کثرت مراجعه کننده حداقل 5 برابر سایر بیمارستانهای با تخصص مشابه بود. به هر حال وقتی یک صافکار ماشین برای درست کردن در یک 206مبلغ 500هزار تومان مطالبه می کند یک جراح قلب که دقیقا یک انسان را با یک جراحی موفق به زندگی بر می گرداند ارزش کارش غیر قابل مقایسه است . امری که من در مورد پدر خودم 8 سال پبش شاهد آن بودم