ایرنا نوشت: رئیس مرکز فوریت‌های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور از هموطنان خواست تا خشونت علیه همسر را به تلفن اورژانس اجتماعی با شماره تماس 123 اطلاع دهند تا کمک های لازم برای آنان انجام شود.

حسین اسدبیگی گفت: مرکز مداخله در بحران، تیم های سیار و کارشناسان خط تلفنی اورژانس اجتماعی به موارد خشونت علیه همسر و همسر آزاری رسیدگی می کنند.

او ادامه داد: کارشناسان و مشاوران اورژانس اجتماعی در مواقع همسرآزاری تلاش می کنند با مذاکراتی که با زن و شوهر انجام می شود به آنان کمک کنند و در صورتی که مشکل، خیلی حاد شود از طریق مشاور حقوقی به آنان خدمات ارائه می شود یا اینکه به مراکز مشاوره خارج از مرکز اورژانس اجتماعی معرفی می شوند.

رئیس مرکز فوریت های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: هرچند خدمات اورژانس اجتماعی در ایران یکی از خدمات مترقی در منطقه خاورمیانه به شمار می آید؛ اما مشکلاتی از جمله نگرش مردم برای ارائه این خدمات وجود دارد.

اسدبیگی تأکید کرد: در بسیاری از مواقع، مردم عادی از اینکه به زنان این خدمات را می دهیم گلایه دارند و حتی می گویند رفتارهای و آموزش های اورژانس اجتماعی موجب شده است که جنس مونث از جنس مذکر طلبکار باشد و برخی از مردان هم معتقدند که زنان با این خدماتی که دریافت می کنند به اصطلاح «پر رو»‌می شوند.

او در پاسخ به این سؤال که آیا در صورت فحاشی و آزار عاطفی نیز می توان با تلفن 123 تماس گرفت، گفت: فحاشی و آزار عاطفی چیزی نیست که به راحتی بتوان برای آن اقدامی انجام داد ، اینها ناشی از اختلافات زناشویی این افراد است و ابتدا باید مشکل بین زن و شوهر حل شود.

رئیس مرکز فوریت های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: کارکردن روی این مشکل نیاز به مدت طولانی دارد اما کار اورژانس اجتماعی، مانند اورژانس طبی که کارهایی همچون پانسمان در آن انجام می شود و به بیمارستان ارجاع می دهند ، کوتاه مدت است.

اسدبیگی گفت: کارشناسان اورژانس اجتماعی، مذاکرات و مشاوره های کوتاه مدت چند هفته ای دارند و در صورت نیاز افراد را به مراکز مرتبط ارجاع می دهند؛ ضمن اینکه هر چند موارد را پیگیری می کنیم اما در زمان حاضر در طولانی مدت کاری نمی کنیم.

او، فعالیت اورژانس اجتماعی را امری غنیمت دانست و گفت: هنگامی که بسیاری از مراجعان ما باخبر می شوند که چنین خدماتی وجود دارد، تعجب می کنند که مگر می شود در کشورمان چنین خدماتی ارائه شود.

رئیس مرکز فوریت های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور، اظهار امیدواری کرد که شرایط خدمات رسانی اورژانس اجتماعی بهتر شود و خدمات رسانی به افراد دردمند، رنجدیده و دچار آسیب بیشتر شود.

به گفته او، سال گذشته 12 هزار و 159 مورد همسرآزاری به مراکز مداخله در بحران، تیم های سیار و خط تلفنی اورژانس اجتماعی بهزیستی گزارش شد.

۴۲۲۳۶

کد خبر 546659

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 1
 • بی نام A1 ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۸
  11 0
  علیه همسر؟ علیه خواهر و دختر و کودک جطور؟میترسند بگویند خوشنت علیه زنان و کودکان
 • بی نام A1 ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۸
  10 1
  خب حالا آن زنکم سوادی که در 11سالگی ازدواج کرده و 12سالگی بچه دار شده و الان هم از اینترنت و تلویزیون به دور است و حتی اگر چنین خبری را بشنود نمیداند که مثلا کتک خوردن یا فحش شنیدن هم مصداق خشونت است را چه کسی باید آگاه کند؟
 • بی نام A1 ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۸
  11 0
  چرا در مدرسه به بچه ها آموزش نمیدید؟
 • کافه موفقیت RO ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۱
  0 0
  ایده بسیار جالبی بود. چقدر خوب می شد اگر در کشورمان، وقتی ایده های خوب اینچنینی اجرا می شود، کمتر غر بزنیم و نگاه مان مثبت تر باشد.
 • بی نام A1 ۲۳:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۴
  2 1
  برای مادر آزاری و خواهر آزاری نمیشه به این شماره زنگ زد؟