تسنیم نوشت: رئیس جمهور آمریکا در مراسم یادبود قربانیان حادثه تیراندازی باشگاه شبانه اورلاند گفت که نه فقط در برابر تروریسم مسئولیت داریم بلکه لازم است سیاست‌های هوشیارانه تری را اتخاذ کنیم تا از تیراندازی گسترده جلوگیری شود.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از سی‌ان‌ان، باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا روز پنجشنبه به اورلاندو رفت و در مراسم قربانیان تیراندازی باشگاه شبانه این شهر شرکت کرده و با بازماندگان قربانیان این حادثه ابراز همدردی کرد.

اوباما در سخنانی که در این مراسم ایراد کرد بار دیگر برای گروه‌های تروریستی خط و نشان کشید و گفت: ما همچنان در قبال گروه‌های تروریستی مانند داعش و القاعده محکم و بی‌رحم می مانیم و آنها را نابود خواهیم کرد، شبکه های آنان، منابع مالی و گسیل جنگجویان آنها را از بین می بریم. تبلیغات آنان را با اخلال روبرو می کنیم، تبلیغاتی که بسیاری را در سراسر دنیا مسموم کرده است.

رئیس جمهور آمریکا در ادامه گفت: ما این کارها را می کنیم و شکی در این نیست ولی با توجه به دو حمله تروریستی اخیر که در خاکمان صورت گرفته است، یعنی اورلاندو و سن برناردینو، باید گفت این حملات نه از جانب توطئه گران خارجی و شبکه‌های گسترده و سلول‌های پیچیده بلکه از سوی افرادی صورت گرفته است که در معرض تبلیغات نفرت بار در اینترنت قرار گرفته‌اند. ما اقدامات بیشتری را برای مقابله با این دست حملات انجام می دهیم که فراتر از اقدامات نظامی و اطلاعاتی است چرا که هر چه این نیروها کار بلد و مصمم باشند، نمی توانند وارد ذهن یک فرد پریشان شوند. ما گام هایی را برای جلوگیری از چنین رویدادهایی برمی داریم. کسانی که در اینجا کشته یا زخمی شده‌اند به دست فردی به زمین افتادند که یک سلاح تهاجمی قوی در دست داشت.

اوباما همچنین افزود: انگیزه‌های این قاتل ممکن است متفاوت از قاتلان دیگر از جمله در نیوتاون باشد ولی ابزارهای این کار بسیار به هم شباهت دارد و حال شاهد مرگ 49 نفر بی‌گناه دیگر هستیم. 53 نفر دیگر زخمی شده‌اند که هنوز عده‌ای برای زنده ماندن تقلا می کنند و برخی زخم هایی برداشته‌اند که تا پایان عمر همراهشان می ماند. نمی توانیم تک به تک هر فردی را که می خواهد آسیبی به دوستان، همسایگان، همکاران یا غریبه ها وارد کند،  زیر نظر داشته باشیم ولی می توانیم کاری برای میزان آسیبی که وارد می کنند انجام دهیم.

رئیس جمهور آمریکا اظهار داشت: اینکه کسانی بگویند برای مقابله با چنین رویدادی باید افرادی که در آن محل بودند باید به همان سلاح ها مجهز باشند با عقل سلیم همخوانی ندارد و چنین افرادی باید به خانواده‌های این افراد توضیح دهند که چرا فکر می کنند چنین کاری عاقلانه است. آنها باید با خانواده های قربانیان نیوتاون که فرزندانشان در کلاس ششم بودند دیدار کنند. دروغ اینجاست که گفته می شود آزادی های ما مستلزم چنین فجایعی هستند، این به معنی آزادی نیست. من از اینکه سنا آماده می شود درباره ممنوعیت فروش سلاح به افرادی که احتمال ارتباط های ترویستی دارند رای گیری کند، خرسندم.

وی ادامه داد: من امیدوارم با این کارها بتوانیم به فجایعی که این سلاح ها در رابطه با جوانان ما ایجاد می کنند پایان دهیم. این را قبلا هم گفته‌ام که نمی توانیم جلوی هر فاجعه را بگیریم، نمی توانیم نفرت را از همه قلب‌ها بزداییم ولی دستکم می توانیم از بروز برخی فجایع جلوگیری کنیم و جان برخی ها را نجات دهیم. می توانیم تاثیر حملات تروریستی را کاهش دهیم.

اوباما افزود: اینجا بار دیگر به ما یادآور می شود که نه فقط در برابر تروریسم مسئولیت داریم بلکه لازم است سیاست‌های هوشیارانه تری را اتخاذ کنیم تا از تیراندازی گسترده جلوگیری شود. گذشته از همه تبلیغاتی که عامل این حملات از القاعده یا داعش داشت و گذشته از اینکه این حمله‌ای تروریستی است، این حمله‌ای از سر نفرت نیز به شمار می‌آید زیرا حمله به جامعه همجنس بازان است، در واقع آمریکا هدف حمله قرار گرفته است زیرا آموخته‌ایم که به روی همه آغوش باز کنیم.

رئیس جمهور آمریکا در پایان بار دیگر بر لزوم حمایت از جامعه همجنس بازان در آمریکا و در سراسر دنیا، بخصوص در کشورهایی که این گروه هدف پیگرد قانونی قرار می گیرند تاکید کرد.

۵۰۵۰
کد خبر 547174

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =