8 رییس اصولگرا، 2رییس اصلاح طلب و 2 رییس مستقل نتیجه‌ای بود که در انتخابات ریاست کمیسیون‌های تخصصی مجلس رقم خورد.

فاطمه استیری: تکلیف اعضای کمیسیون‌های تخصصی مجلس دهم در نهایت با رایزنی هیات رییسه مجلس امروز مشخص شد تا بهارستان نشینان دهم وارد گام تعیین هیات رییسه کمیسیون‌ها شوند. انتخابی که گاهي مخالف با پیش‌بینی‌های چند هفته اخیر پیرامون ریاست کمیسیون‌ها رقم خورد و البته در مواردی هم پیش‌بینی‎ها به حقیقت پیوست.

براساس همین انتخابات لیست اصولگرایان موفق به تصاحب 8 کرسی ریاست کمیسیون‌های تخصصی شد، لیست امید به ریاست دو کمیسیون قناعت کردند و البته مستقلینی که توانستند به ریاست دو کمیسیون شوراها و کشاورزی برسند. {گرایش سیاسی نمایندگان مجلس دهم اینجا قابل مشاهده است}

عارف کنار کشید، وزیر احمدی‌نژاد رییس شد

اولین علامت تعجب در کمیسیون آموزش رقم خورد. آنجا که بسیاری از تحلیل ها حول ریاست محمدرضا عارف می چرخید اما مرد شماره یک اصلاح طلبان در پارلمان دهم وارد گود رقابت برای ریاست این کمیسیون نشد تا وزیر علوم دولت احمدی نژاد به مثابه مجلس قبل سکاندار این کمیسیون شود. لیست امید البته سه کرسی هیات رییسه را بدست آورد و تنها همراه اصولگرای زاهدی در هیات رییسه علیرضا سلیمی شد.

تکیه یک اصولگرا و یک اصلاح طلب بر کرسي رياست کمیسیون‌های اقتصادی و برنامه و بودجه

نتایج انتخابات هیات رییسه کمیسیون های اقتصادی هم جالب توجه بود. گرچه تکیه غلامرضا تاجگردون بر کرسی ریاست کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات از قبل پیش بینی می شد اما کمترین تحلیل‌ها پیرامون ریاست محمدرضا پورابراهیمی بر کمیسیون اقتصادی می‌چرخید. در نهایت اما نه معاون احمدی‌نژاد رییس شد نه الیاس حضرتی اصلاح طلب، تا پورابراهیمی که در مجلس قبل سخنگوی این کمیسیون بود به کرسی ریاست برسد. هر چند در هیات رییسه کمیسیون برنامه و بودجه حضور اصولگرایان پررنگ است.

یک اصلاح طلب رئيس کمیسیون بهداشت شد/ماندگاری بروجردی در ریاست کميسيون امنیت 

ریاست کمیسیون بهداشت اما سهم اصلاح طلبان شد و علی نوبخت به ریاست رسید. در سویی دیگر علاءالدین بروجردی همچنان مرد شماره یک کمیسیون امنیت ملی باقی ماند ولی حضور اصلاح طلبان در هیات رییسه این کمیسیون چشمگیر است.

دست پر اصولگرایان در کمیسیون های انرژی و صنایع/ کولاک پایداری‌ها در کمیسیون فرهنگی

هیات رییسه کمیسیون صنایع و معان هم بیشتر سهم اصولگرایان شد، اتفاقی که در کمیسیون های انرژی و فرهنگی هم رخ داد. گرچه سهم پایداری ها در هیات رییسه کمیسیون فرهنگی جالب توجه بود.

در جدول زیر به گرایش سیاسی هیات رییسه همه کمیسیون های تخصصی مجلس به جز کمیسیون های قضایی و حقوقی و اصل نود اشاره شده است؛

اسامی کمیسیون

اعضای هیات رییسه و گرایش سیاسی

اجتماعی

رییس: سلمان خدادادی(مستقل)

نواب:سهیلا جلودارزاده(لیست امید)، علی رستمیان(لیست امید)

سخنگو:جلیل مختار(مستقل)

دبیران:ناهید تاج الدین(لیست امید)، روح الله صالح بابایی(لیست امید)

اقتصادی

رییس: محمدرضا پورابراهیمی (لیست اصولگرایان)

نواب رییس:سیدناصر موسوی لارگانی(لیست اصولگرایان)، سیدفرید موسوی(لیست امید)

سخنگو:کاظم دلخوش(لیست اصولگرایان)

دبیران:سیدحسن حسینی شاهرودی(لیست اصولگرایان)، علی اسماعیلی(مستقل)

امنیت ملی و سیاست خارجی

رییس: علاءالدین بروجردی(لیست اصولگرایان)

نواب رییس: کمال دهقان(لیست امید)، ابوالفضل حسن بیگی(لیست مستقل)

سخنگو: حسین نقوی حسینی(لیست اصولگرایان)

دبیران:محمدجواد جمالی(لیست امید)، سیدمحسن علوی(لیست امید)

انرژی

رییس: فریدون حسنوند (لیست اصولگرایان)

نواب رییس: حسین امیری خامکانی (لیست امید) علی ادیانی (لیست اصولگرایان)

سخنگو: اسدالله قره خانی (مستقل)

دبیران: کوروش کرم پور (لیست امید) و عبدالحمید خدری (لیست امید)

آموزش و تحقیقات

رییس: محمدمهدی زاهدی (لیست اصولگرایان)

نواب رییس: داوود محمدی(لیست امید)، محمود نگهبان سلامی(مستقل)

سخنگو:میرحمایت میرزاده(لیست امید)

دبیران: علیرضا سلیمی(لیست اصولگرایان)، فاطمه سعیدی(لیست امید)

برنامه، بودجه و محاسبات

رییس: غلامرضا تاجگردون(لیست امید)

نواب رییس:جهانبخش محبی نیا(لیست اصولگرا) هادی قوامی (لیست اصولگرا)

سخنگو: مهدی مفتح(لیست اصولگرا)

دبیران: محمد فیضی (لیست امید)، محسن بیگلری(لیست اصولگرا)

بهداشت و درمان

رییس: علی نوبخت(لیست امید)

نواب: سیدمرتضی خاتمی(مستقل)، محمد حسین قربانی(لیست اصولگرایان)

سخنگو: ممدنعیم امینی فرد(لیست امید)

دبیران:یعقوب شیویاری(لیست اصولگرایان)، بشیر خالقی(لیست امید)

شوراها و امور داخلی مجلس

رییس: محمدجواد کولیوند (لیست اصولگرایان)

نواب: پروانه مافی(لیست اميد)، حمیدرضا کاظمی(لیست امید)

سخنگو: حسین مقصودی(مستقل)

دبیران: اصغر سلیمی(لیست امید)، سهراب گیلانی(لیست اصولگرایان)

صنایع و معادن

رییس: عزیز اکبریان(لیست اصولگرا)

نواب: داریوش اسماعیلی (لیست اصولگرایان)، فریدون احمدی(لیست اصولگرایان)

سخنگو:سعید باستانی(لیست امید)

دبیران: جواد حسینی کیا(لیست اصولگرایان)، سیده حمیده زرآبادی(لیست امید)

عمران

رییس: محمدرضا رضایی کوچی(لیست اصولگرا)

نواب:علی یارمحمدی(لیست امید)سیدهادی بهادری(لیست امید)

سخنگو:صدیف بدری(لیست اصولگرا)

نواب:حسین نیازآذری(مستقل)، شادمهر کاظم زاده(لیست اصولگرا)

فرهنگی

رییس: نصرالله پژمان فر(لیست اصولگرایان)

نواب رییس: احمد سالک (لیست اصولگرا) جمشید جعفرپور(لیست اصولگرا)

سخنگو: احد آزادیخواه (لیست اصولگرایان)

دبیران: علی ابراهیمی( لیست امید)، فاطمه ذوالقدر (لیست امید)

کشاورزی،آب و منابع طبیعی

رییس:علی محمد شاعری(مستقل)

نواب:جلال محمودزاده(لیست اصولگرا)، حسین افضلی(لیست امید)

سخنگو:علی وقف چی(مستقل)

دبیران: محمدباقر سعادت(لیست امید) علی بختیاری(لیست امید)

216216

 

 

 

کد خبر 547990

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 4
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 3
  • بی نام IR ۱۵:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۳/۳۰
    8 0
    حمیدرضا کاظمی نماینده پلدختر لیست امید نبود دکتر مصطفی چراغی لیست امید بود
  • بی نام GB ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۳۱
    1 0
    در کمیسون امنین ملی ، تا آنجایی که من اطلاع دارم سوابق آقای ابوالفضل حسن بیکی خیلی بالاتر از آقای بروجردی است. ایشان که سوابق فرماندهی در جنگ را ندارد اصلا رشته تحصیلی ایشان چیز دیگه ای هست
  • سیدمحمد خالقی A1 ۰۹:۵۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۳۱
    2 5
    به امید پایان بی تدبیری وناامیدی .
  • ح ن A1 ۰۲:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۱
    0 0
    اینا اسمشون اصلاح طلب در اصل همشون اصول گران حتی یک اصلاح طلب هم وجود نداره نه در دولت نه درمجلس