تسنیم نوشت: معاون رئیس شرکت بوئینگ با اشاره به توافق فروش هواپیماهای این شرکت به ایران گفت: فروش جت های مسافربری به ایران بخشی از مذاکرات مربوط به توافق هسته ای بوده است.

شرکت بوئینگ روز پنجشنبه به دو عضو جمهوری خواه نگران مجلس نمایندگان آمریکا گفت که تکمیل توافق هسته ای با ایران منوط به توانایی شرکت های آمریکایی و اروپایی برای فروش هواپیماهای جدید به تهران برای جایگزینی با ناوگان هوایی فرسوده این کشور است.

تیموتی کیتینگ، معاون رئیس شرکت بوئینگ در امور عملیات های دولتی خطاب به جب هنسارلینگ، رئیس کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان آمریکا و پیتر روسکام، دیگر نماینده جمهوری خواه گفت که کنگره به خوبی آگاه است که فروش جت های مسافربری به ایران بخشی از مذاکرات مربوط به توافق هسته ای بوده است.

کیتینگ در پاسخ به نامه این دو نماینده جمهوری خواه گفت: «در مشورت ها (با دولت آمریکا)برای ما روشن شده که توانایی تامین نیازهای ایرلاین های ایرانی به هواپیماهای مسافربری توسط شرکت های آمریکایی و اروپایی برای جایگزینی با ناوگان فرسوده آنها موضوعی کلیدی و اساسی در دستیابی به توافق (هسته ای) بوده است.»

«دولت اعلام کرده که در این زمینه با شرکای اروپایی که بخشی از مذاکرات بوده اند اشتراک نظر دارد.»

«شما به خوبی این موضوع را می دانید، زیرا این بخشی از بررسی (توافق هسته ای) توسط کنگره قبل از اجرای آن بوده است.»

یک هفته قبل، هنسارلینگ و روسکام، با ارسال نامه ای به دنیس مویلنبورگ، مدیرعامل بوئینگ گفتند که شرکت های آمریکایی نباید در «تسلیح» حکومت ایران نقش ایفا کنند.

بوئینگ که روز سه شنبه امضای قرارداد با ایران را به صورت رسمی اعلام کرد، گفته پس از اطمینان از عمل کردن ایران به تعهدات هسته ای اش درباره این قرارداد مذاکره کرده است.

کیتینگ در عین حال تاکید کرده که اگر دولت آمریکا هرگونه تغییری در روابط خود با ایران بدهد، بوئینگ این تغییرات را در فعالیت های تجاری خود اعمال خواهد کرد.
22539

کد خبر 549578

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =