معاون اداره کل آمریکای وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: این اداره کل با حمایت از هر شرکت که بخواهد در آمریکای لاتین طرح های اقتصادی و زیرساختی اجرا کند، اطلاعات لازم درباره بازار و فضای کسب و کار کشورهای هدف را در اختیار آن قرار می دهد.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران، «حجت الله سلطانی» در گردهمایی سفیران کشورهای آمریکای لاتین در محل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران افزود: شناخت فعالان اقتصادی کشور در مورد آمریکای لاتین کم است و به همین دلیل این منطقه به طور عام در اولویت همکاری های کشور قرار نمی گیرد.
به گفته این مسئول، آمریکای لاتین برای اقتصادهای برتر دنیا یک اولویت محسوب می شود و روابط اقتصادی آمریکا، چین، ژاپن، هند و حتی ترکیه با این منطقه در 15 سال گذشته این امر را نشان می دهد.
معاون اداره کل آمریکای وزارت امور خارجه توضیح داد: حجم معاملات ترکیه در سال 2000 که برنامه اقدام مشترک با کشورهای آمریکای لاتین را آغاز کرد، 800 میلیون دلار بود که این میزان در سال 2015 به 10 میلیارد دلار افزایش یافت.
وی اضافه کرد: حجم معاملات کره جنوبی با آمریکای لاتین در سال 2000 میلادی، 15 میلیارد دلار بود و اینک نزدیک به 50 میلیارد دلار است. همچنین حجم معاملات کشور چین با آمریکای لاتین در سال 2000 کمتر از 10 میلیار دلار بوده و اکنون به حدود 245 میلیارد دلار افزایش یافته است.
سلطانی گفت: بخش صنعت سد و نیروگاه سازی و آب و فاضلاب در کشورهای آمریکای لاتین می تواند برای ایران بازار هدف خوبی باشد؛ به طوری که در این منطقه پروژه های بزرگ، متوسط و کوچک در زمینه مهار آب ها به وفور وجود دارد.
وی بیان داشت: در کشور بولیوی که پایتخت آن در ارتفاع چهار هزار متری از سطح دریا قرار دارد، بارش باران های سیل آسا در ماه های دی، بهمن و اسفند یکی از مشکلات مهم است که همه ساله میلیون ها دلار خسارت به دنبال دارد.
معاون اداره کل آمریکای وزارت امور خارجه اضافه کرد: با وجود منابع انسانی کارآمد و دانش مهندسی بالای مهندسان کشور، مهمترین عاملی که شرکت های ایرانی نمی توانند در برخی کشورها وارد عرصه رقابت در ساخت پروژه ها شوند، فقدان امکان مشارکت با کشور میزبان در فرایند تامین اعتبار است.
وی ادامه داد: این در حالی است که کشورهای دیگر با اهرم تامین اعتبار وارد عرصه رقابت می شوند و در پروژه هایی مانند سدسازی، سرمایه گذاری می کنند.
به گزارش ایرنا، آمریکای جنوبی بخش جنوبی قاره آمریکاست و آن را از شمال کشور کلمبیا تا جنوب کشور شیلی در نظر می‌گیرند. خط استوا از این قاره می‌گذرد. رود بزرگ «آمازون» و جنگل‌های بارانی آمازون در این قاره قرار دارد.

4949

کد خبر 551075

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =