وزیر اقتصاد گفت:دشمنان ملت وقتی نتوانستند در جنگ تحمیلی خواسته های خود را بر ایران تحمیل کنند جنگ اقتصادی را علیه ایران آغاز کردند.

به گزارش خبرآنلاین، علی طیب نیا در مراسم رونمایی از اوراق رهنی مسکن، اظهار کرد:‌ تصمیم جدیدی گرفته ایم تا در پسابرجام از همه توانمندی های داخلی استفاده کرده و زمینه را برای رشد مستمر فراهم کنیم. 

وی با بیان اینکه متاسفانه عملکرد رشد اقتصادی در سالهای گذشته مناسب نبوده است، گفت: در حال حاضر با مشکل تنگنای مالی مواجه هستیم، محدودیت فعالان اقتصادی در دسترسی به منابع مالی یکی از اثرات این تنگناست، به طوری که نظام مالی بانکی کشور قادر نیست نیازهای مالی فعالان اقتصادی را تامین کند.

طیب نیا با بیان اینکه مشکل دوم نرخ بالای تامین مالی در کشور است که در سود سپرده و تسهیلات بانکی نشان می دهد،عنوان کرد: در اقتصاد ایران که همواره دچار سرکوب مالی بود و  از نرخ تورم پایین تر بود و امروز فاصله نرخ تورم با نرخ سود تسهیلات از 10 واحد درصد هم بیشتر است و تولیدکنندگان قادر نیستند این نرخ هزنیه بالای تجهیز منابع را تامین کنند و باید در حل و فصل این مشکل تلاشهای لازم را انجام دادیم.

وی ادامه داد: مشکل سوم انحراف نقدینگی است، همین حجم محدود تسهیلات که تامین می شود به سمت تولید کالای دارای مزیت برای حضور در یازارهای جهانی هدایت نمی شود و بخش زیادی از منابع به سمتی هدایت می شود که فعالیت تولید مثمرثمر به شمار نمی آیند.

بدهی های با سابقه

وزیر اقتصاد با اشاره به حجم بی سابقه بدهی های دولت، گفت: سعی کردیم برنامه جامعی برای ابعاد بازارهای مالی کشور تهیه کنیم. امروز برنامه جامعی عملیاتی کاملا زمانبندی شده برای مواجه با مشکلات بازارهای مالی داریم.

طیب نیا با بیان این که نظام بانکی ما در گذشته نزدیک با سیاست های نسنجیده ای اداره شد، تصریح کرد: تامین مالی از طریق سیستم بانکی جزو مشکلاتی است که نظام بانکی را در گذشته نزدیک قرار داده بود. از سوی  فشارهای تحریمها و تحریمهای گسترده و بی نظیر بر نظام بانکی متمرکز بود.

به گفته دشمنان ملت وقتی نتوانستند در جنگ تحمیلی خواسته های خود را بر ایران تحمیل کنند جنگ اقتصادی را علیه ایران آغاز کردند. با افتخار می گویم مدیران و کارکنان بانکی در نبرد سنگین کارنامه درخشانی دارند.

وی ادامه داد: اگر نمی توانستیم در برابر تحریمها مقاومت کنیم در عرضه مذاکرات هم موفق نمی شدیم. امروز وظیفه ماست که در شرایط جدید پس از رفع تحریم از همه امکانات استفاده کنیم.

وی خاطرنشان کرد: بخش دوم برنامه متکی برا بازار سرمایه در تامین مالی کشور است. در برنامه ها تامین مالی کوناه مدت و صنایع کوچک و متوسط بر عهده نظام بانکی و تامین بلند مدت بر عهده بازار سرمایه قرار گرفته است.

وزیر اقتصاد با اشاره به این که پیش بینی کرده بودیم در تیرماه امسال از اوراق رهنی رونمایی شود، گفت: بازار سرمایه در 2 سال اخیر شاهد رشد بی نظیری بوده است،  سهم بازار بورس از تامین مالی کشور در سال 93 قریب 30 هزار میلیارد تومان بود و در سال 95 به 100 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

طیب نیا اظهار کرد: راه اندازی بازار بدهی ها از جمله برنامه ای برای اصلاح نظام بانکی کشور است، این بازار باید برای تامین مالی دولت، شرکتهای خصوصی و دولتی و نظام بانکی فراهم کند.

وی با بیان این که از دارایی های به نحو بهینه ای استفاده نمی شود، افزود: سال گذشته 10 هزار و 500 میلیارد تومان منتشر شد و مجموع آن 18 هزار و 500 میلیارد تومان بود. برای امسال دولت برنامه انتشار گسترده در بودجه 37 هزار میلیارد تومان انواع اوراق در سال جاری تصمیم گرفته ایم اصلاحیه به مجلس و اجازه انتشار 40 هزار میلیارد تومان اوراق را دریافت کنیم.

طلبکاران سود نمی برند

وزیر اقتصاد گفت: طلبکاران دولت نمی توانند از این دارایی خود هیچگونه سودی ببرند و می خواهیم بخشی از بدهی دولت را با اوراق بهادار جایگزین کنیم. اوراقی که بتواند در بازار ثانویه به فروش برسد و مالک آن بتواند در مهلت های سه ماهه روی سود آن برنامه ریزی کند.

طیب نیا با بیان این که شرکتهای خصوصی باید بتوانند بدون تضمین نظام بانکی و با اتکا به اعبتار خود از امکانات موجود در کشور استفاده کنند، تصریح کرد: دولت مصمم است سود اوراق را در زمان های مقرر به صورت دقیق پرداخت کند.

به گفته وی، اوراق رهنی در کاهش نرخ سود و افزایش تسهیلات دهی موثر است.

3535

 

کد خبر 552669

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 14
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۹:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۳
  86 8
  به کدوم قسمتش افتخار میکنی به حقوق های کلانشون یا به ورشکستی بانکهای تحت مدیریتشون . لطفا شفاف سازی کنید
  • بی نام A1 ۱۵:۳۱ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۳
   10 1
   باید بپرسی به کدوم قسمتش بیشتر افتخار می کنی و به موارد ذکر شده پایین کشیدن یکباره سود بانکی را اضافه کنی و همچنین سقوط ارزش ریال به لطف رئیس کل بانک مرکزی.
 • بی نام A1 ۰۹:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۳
  48 3
  من هم به تو افتخار می کنم پسرم...
  • محمود A1 ۱۰:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۳
   41 1
   پدر کجایی که به من هم افتخار کنی؟؟..من هم کم گل نکاشتم ها
 • بدون نام ۱۰:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۳
  48 2
  اگه اینو نگی چی بگی گلم
 • بی نام A1 ۱۳:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۳
  3 11
  یعنی مشخصه کامنت گذاران متن را نمی خونند اصلا. "به گفته دشمنان ملت وقتی نتوانستند در جنگ تحمیلی خواسته های خود را بر ایران تحمیل کنند جنگ اقتصادی را علیه ایران آغاز کردند. با افتخار می گویم مدیران و کارکنان بانکی در نبرد سنگین کارنامه درخشانی دارند."
 • rahim A1 ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۳
  29 5
  افتخار به یه مشت دزد؟؟؟؟؟؟؟؟
  • hosien IR ۱۷:۱۴ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۳
   1 9
   لطفا مودب باشید .اکثر کارکنان بانک انسان های شریفی هستند.بانک دارای بالاترین راندمان کاری وبازدهی درکشوراست.مدیران سیاسی اند واز بدنه بانک نیستند..در بانک همه جریانات مالی مستند انجام می شود شما برید دنبال سازمان های که تحت عنوان محرمانه وامنیتی فیش های حقوقی خودشان را منتشر نمی کنند....مشکل کشور از عدم تولید در بخشهای مختلف.اشتغال وبیکاریه....متاسفانه در سال های اخیر بانک ها شدند حیاط خلوت بعضی ها...وکیسه بوکس اتهامات جامعه....
 • بی نام A1 ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۳
  25 5
  لطفا بفرمائید چند درصد از سپرده های قرض الحسنه را به کارمندانتون وام بدن بهره میدید ، بعد میزان افتخاراتتون بیشتر میشه
 • بی نام IR ۱۴:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۳
  8 0
  ای وزیر اقتصاد پر مغز .....چرا هر چی پول ملته ، باید بشه وام قرض الحسنه برای مدیران و کارکنان ...تازه بعد از یه مدت هم که معلومه پول ها برگشت نمیشه و.... تورم بیشتر برای جامعه هست تا شما بانکی ها و اقتصاد دانها ....
 • بی نام IR ۱۴:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۳
  5 0
  درود بر فریز کننده اقتصاد ایران
 • بی نام A1 ۱۵:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۳
  3 3
  واقعا" برخي جملات ايشون تعجب برانگيزه به مديران بانكها افتخار ميكنين اما سه تا سه عوض ميكنيد؟ اونوقت براي همين افتخار هرچي بلا و بليه هست سر كارمندان بانك درآوردين و همه مزاياشونو قطع كردين؟ تمام دلخوشي كارمندان بانك با اينهمه سختي شرايط كار و انواع بيماريها و پير شدن از اينهمه كار طاقت فرسا تحت تمام شرايط غير استاندارد "وام قرض الحسنه " بود كه در واقع پول خونشون هست اون رو هم قطع كردين عجب عدالتي هست اين مديريت شما
 • بی نام IR ۱۷:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۳
  8 2
  خنده دارترین جمله ای بود که امسال شنیدم خب خروجی این مدیران میلیاردی شما چیه؟
 • سادات A1 ۱۹:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۳
  3 3
  اقاي وزير در خصوص شركت هرمي فاركس بانك مسكن هم به كاركنان بانك مسكن افتخار مي كني