در روزهایی که تیغ منتقدان دلسوزنما بخاطر فیش‌های حقوقی روی گردن دولت روحانی گذاشته شده است، نگاهی بر پرونده‌های فساد مالی در دولت قبل حکایت‌های تلخی را روایت می کنند.

لیلا شریف :فيش‌هاي حقوقي، جنجالي بود که طی روزهای اخیر در شبكه‌هاي اجتماعي آغاز شد و مسيرش را به دولت،مجلس و قوه قضائيه باز كرد. هرچند این داستان بیشتر ريشه در خلاءهاي قانوني داشت و مربوط به دولت و دوره خاصي نبود اما تلاش منتقدان دولت بر آن بود که دولت یازدهم را مسئول و مسبب بروز چنین اتفاقی معرفی کنند.

دولت اما بی توجه به این دامن پهن شده توسط منتقدان از همان روزهای نخست وارد گود شد، بركناري و استعفاي مديران خاطي و تلاش برای بازگرداندن اموال بیت المال اقدامی فوری بود كه پس از افشاي فيش‌هاي حقوقي از سوي دولت يازدهم انجام شد.

در ميان سر و صداي مخالفان و بزرگنمايي فيش حقوقي چند مدير كه به حق هم ننگ بركناري و استعفاء بر پرونده‌شان ثبت شد، پر بیراه نیست که رجوعی به روایت‌های اینچنینی در دولت قبل هم داشته باشیم. اگر تاريخ را به اندازه چند سال به عقب برگردانیم، به دولت «مهروز» می رسیم. دولتي كه در برابر تاراج پول‌هايي با صفرهاي بيشتر، نه تنها خاطیان را توبيخ نكرد، بلكه با ندانم كاري‌هاي سياسي و اقتصادي و حتی خط قرمز دانستن برخی از آنها زمينه را برای غارت‌هاي ميلياردي دیگری مهيا ساخت.

فلش بک به عقب؛ استعفا و بركناري سهم مديران خاطي در دولت يازدهم

ارديبهشت ماه بود كه افشاگري تلگرامي فيش حقوقي كليد خورد. یک فیش حقوقی به مبلغ 60 میلیون تومان متعلق به رییس بيمه مركزي ايران، خبري بود كه با سرعت در شبكه‌هاي اجتماعي دست به دست شد و با ورود به صفحه رسانه‌هاي رسمي ابعاد جديدي به خود گرفت.

اين افشاگري، رئيس بيمه مركزي را به عنوان اولين خاطی، از صندلي رياست به پايين كشيد. اما دومينوي فيش‌هاي حقوقي به همين جا ختم نشد و مديرعامل بانك رفاه، بانك صادرات و... روسايي بودند كه پس از انكه زير ذره بين مسئولان دولتي، قضايي و نمايندگان مجلس قرار گرفتند، از سمت خود كنار رفته يا كنار گذاشته شدند.

در جدول زير مي‌توانيد افرادي كه طی روزهای اخیر به دليل فيش حقوقي‌شان از صندلي رياست كنار گذاشته شدند، را بشناسيد:

نام و سمت

ميزان حقوق دريافتي

استعفا يا بركناري

مرتضی حسنی عقدا/ معاون توسعه مدیریت و منابع بیمه مرکزی

فيش حقوقي ۸۷ میلیون تومانی

بركنار شد

احمد ابراهیم امین، رییس بيمه مركزي

-

به دليل تخلف مديران زيردستش در بيمه مركزي استعفا داد.

علی صدقی/مدیرعامل بانک رفاه کارگران

دريافت ۲۳۰ میلیون تومان در ۲۰ روز پایانی سال ۹۴

بركنار شد

اسماعیل للـه‌‌گانی/ مدیرعامل بانک صادرات

فیش حقوقی 65 میلیون تومانی

استعفا داد

محمدابراهیم مقدم نودهی/ مدیرعامل بانک تجارت

دریافت رقم 710 میلیون تومان برای مدت 21 ماه یعنی به عبارتی ماهی 33 میلیون تومان و همچنین وام قرض الحسنه با یک درصد کارمزد به مبلغ480 میلیون تومان

در حال بررسی

علی رستگار سرخه/مدیرعامل بانک ملت

دریافت ماهانه 37 میلیون تومان و همچنین پاداش یک میلیارد و 400 میلیون تومانی از دو کشور  طی سال 94

استعفا داد

سیامک دولتی/ مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران

حقوق ماهانه 44 میلیون تومان

استعفا داد

صفدر حسینی/رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی ایران 

وام ۳۰۰ میلیون تومان با بهره ۴ درصد و حقوق میانگین 57 میلیون در ماه

استعفا داد.

*قابل ذکر است که در کنار صفدر حسینی، 4 عضو هیئت عامل صندوق توسعه ملی ایران نیز اسعتفا دادند.

 

*مقایسه‌ سرانگشتی میان تخلفات دولت مهروزی و فیش‌های حقوقی

برخورد قاطعانه با مسئولانی که حقوق‌هایی خارج از چارچوب قانونی دریافت کرده‌اند، امری واضح و انکار نشدنی است. اما در این میان برخلاف صحبت‌های رهبری در رابطه فیش‌های حقوقی که فرمودند:« همه بدانند که این موضوع از استثناءها است و اکثر مدیران دستگاهها، انسانهای پاک‌دست هستند، اما همین تعداد کم نیز خیلی بد است و باید حتماً با آن برخورد شود.»، برخی در تلاشند تا از آب گل‌آلود فیش‌های حقوقی، برای حزب و جناح خود ماهی تازه‌ای شکار کنند.

افرادی که با افراط به روایت فیش‌های حقوقی می‌پردازند، شاید بد نباشد که حافظه خود را کمی غلغلک داده و چند قدم عقب رفته به مرور خاطرات دولت احمدی‌نژاد بپردازند. دولتی که مردان آن علاوه بر پرونده‌های تخلف مالی در قوه قضائیه، به صورت غیرمستقیم نیز زمینه ساز مشکلات اقتصادی و غارت اموال این سرزمین شده اند.

در جدول زیر می‌توانید برآورد مالی چند تخلف دولت احمدی‌نژاد را بخوانید:

تخلف

برآورد مالی تخلف

مه آفرید امیرخسروی

3هزار میلیارد تومان

محمدرضا رحیمی

تخلف ارزی 7 هزار میلیاردی با همکاری سه صرافی و همچنین محکومیت به رد مال 5 میلیارد و 700 میلیون تومانی

بابک زنجانی

بدهی 2میلیارد و 66میلیون یورویی به وزارت نفت (با احتساب یورو 3900 تومانی معادل 8 هزار میلیارد تومان است)

دکل گم شده

به ارزش ۸۷ میلیون دلاری معادل 304 میلیارد تومان

سعید مرتضوی

5 سال پیش 12 میلیون حقوق دریافت می‌کرد که با احتساب نرخ تورم 5 سال اخیر، به رقم 33 میلیون دست پیدا میکنیم.

پاداش احمدی نژاد به یارانش

2.6 میلیارد تومان

دولت نهم و دهم، فسادهای مالی بسیاری را از خود به یادگار گذاشت، فسادهایی که برخی از آنها در چند سال اخیر کشف و رونمایی شده‌اند. از ماجرا دکلی به وسعت یک فرودگاه که از چشم‌ها پنهان ماند و گم شد تا پرونده‌های فساد بابک زنجانی، مه آفرید خسروی و سایر مردان دولت مهرورزی.

برخی از این پرونده‌ها همچون پرونده محمدرضا رحیمی، معاون اول احمدی نژاد در همان دوره ریاست احمدی‌نژاد مطرح بودند، نکته‌ای که با انکار رئیس وقت دولت همراه می‌شد. احمدی‌نژاد تا جایی سعی در پوشاندن فسادهای اقتصادی فاش شده داشت که در رابطه با رحیمی در سال 90 گفته بود که«دو سال است که رییس قوه قضاییه معاون اول دولت را متهم به فساد اقتصادی کرده است ولی نمی توانند این اتهام را ثابت کنند. من به رهبری هم گفته ام که اگر ثابت شود که رحیمی حتی یک ریال هم اختلاس کرده من به تلویزیون آمده و ضمن عذرخواهی اعلام می کنم که شایستگی این سمت را ندارم»

اقبال اما همراه معاون اول دولت مهروزی باقی نماند. سرانجام محمدرضا رحیمی  در کنار تحمل چندین سال حبس به پرداخت 5 میلیارد و 700 میلیون تومانی رد مال در پرونده بیمه ایران محکوم شد.

اگر به مقایسه مبلغ محکومیت محمدرضا رحیمی با تخلف فیش‌های حقوقی دولت یازدهم بپردازیم باید گفت که این مبلغ معادل حدود 8 سال حقوق صفدر حسینی، 11 سال دریافتی مدیرعامل برکنار شده صندوق قرض الحسنه مهر و 14 سال حقوق مدیرعامل بانک تجارت است.

*باید چندهزار سال بگذرد تا حقوق مدیران خاطی با تخلف مه آفرید و زنجانی برابر شود

پرونده تخلف رحیمی و محکومیتش در کنار فسادهای مالی همچون پرونده 3 هزار میلیارد تومانی بسیار ناچیز جلوه می‌کند.

اگر به مقایسه سرانگشتی این تخلف با فیش حقوقی مدیران برکنار شده و مستعفی بپردازیم، به ارقام عجیبی می‌رسیم. هر چند تخلف‌های مالی به هر میزانی که باشند، از شدت قبحشان نمی‌کاهد، اما شاید بد نباشد که بدانیم، پرونده تخلف سه هزار میلیارد تومانی، معادل حقوق 2 هزار و 873 سال معاون بیمه، 7 هزار و 575 سال حقوق مدیرعامل بانک تجارت است و صفدر حسینی باید 4 هزار و سیصد و 85 سال حسابش از حقوق 57 میلیونیش پر می‌شد تا با پرونده فساد سه هزار میلیاردی برابری می‌کرد.

در رابطه با پرونده بابک زنجانی نیز داستان وخیم‌تر می‌شود. زنجانی نزدیک به 8 هزار میلیارد تومان به وزارت نفت بدهکار است. این مبلغ یعنی معادل حقوق 11هزار و 695 سال صفدر حسینی، حقوق 7 هزار و 662 سال مرتضی حسنی و همچنین 10 هزار و دویست سال مدیرعامل بانک صادرات.

*حقوق 5 سال پیش مرتضوی، معادل فیش حقوقی  33 میلیون تومانی امروز

تقی نوربخش رئیس سازمان تامین اجتماعی چند روز پیش در گفت‌وگویی از حقوق 12 میلیونی مرتضوی در سال 90 خبر داد. در واقع اگر حقوق مرتضوی را با نرخ تورم 5 سال اخیر محاسبه کنیم به رقم ماهانه 33 میلیون دست میابیم. رقمی که اگر این روزها در فیش حقوقی مرتضوی دیده می‌شد، می‌توانست برایش حاشیه ساز شود.

این حساب سرانگشتی نه از باب ریختن قبح دریافت حقوق‌ها غیرقانونی چند مدیر خاطی است، بلکه تلنگری است تا پیگیری جدی و حتی لازم برای مقابله با خطاکاران در میان گرد و خاک‌های ایجاد شده از سوی مخالفان منتقدنما ، پنهان نشود.

در این میان نباید فراموش کرد که بخشی از حقوق‌های میلیونی از سوی خاطیان بازگردانده شده‌اند اما در سویی دیگر، در همین چند پرونده فساد مالی دولت قبل که ذکرشان رفت، دست بیت المال از اموال برباد رفته‌‌ای همچون مبالغ بدهی بابک زنجانی به وزارت نفت کوتاه و پاداش بیش از 2 میلیاردی احمدی‌نژاد به یارانش، کوتاه است.

29216

کد خبر 553224

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 18
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 48
 • دات کام A1 ۰۵:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۵
  78 27
  مقایسه ایی برای عوام، اصلا اونا دزد، قبول . شما چرا دزدیدید؟ شما چرا حقوق 234 میلیونی پرداخت کردین؟
  • بدون نام ۰۵:۳۱ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۵
   55 13
   درودبرشما
  • بدون نام ۰۵:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۵
   66 15
   اينا كه خودشون اعتراف و عدرخواهي كردند، اون گردن كلفتها هنوز زير بار چيزي نرفتند
  • بی نام US ۰۶:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۵
   6 0
   بپرسید چرا سازمان بازرسی کل کشور به خودش زحمت نداده که حتی بالاترین پرداختی های بانکها و بیمه ها راچک کند و چه بسا نادیده گرفته بپرسید چرا بعد از آن همه ممیزی های عقیدتی باز هم چنین افرادی در چنین جایگاه هایی قرار گرفتند
  • بی نام A1 ۰۶:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۵
   6 1
   یعنی اگر کسی از شما هزار تومان بدزد و پول را پس بگیرند و یک نفر دیگر کل مال و اموال و دارایی تان را بدزد، برای شما فرقی نمی کند؟
  • دات کام A1 ۰۶:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۵
   4 5
   در جواب بی نام دوم. میدونی چرا اونا استعفا کردن؟ دلیل استعفا برای این نبود که اینا پشیمون شدن از این دریافتی ها و عذر خواهی کردن ، فقط به خاطر این بود که عزل نشن و بتونن توی پست دیگه کار کنن و چه بسا دریافتی بیشتری از اونجا داشته باشن. چرا از خواب بیدار نمیشین؟
  • بی نام EU ۱۴:۳۷ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۵
   1 1
   234 میلیون را از کجا اوردید؟؟؟؟ 234 میلیون در چند ماه؟؟؟
 • بی نام IR ۰۵:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۵
  39 7
  میگن حرف حساب جواب نداره.
 • بی نام RU ۰۶:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۵
  5 0
  اگر به موقع به فسادهای غیرعلنی ناشی از رانت های اطلاعاتی و مثل آن رسیدگی می شد به فسادهای علنی امروز نمی رسیدیم بی توجهی ها ما را به اینجا رساند.
 • آشنا IR ۰۶:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۵
  2 0
  سلام ، واقعا انسان می ماند در وصف این غارتها و چپاولها چه بگوید . مشت نمونه خروار است . باید به عقبه این آقایان رجال و خواص نگاهی انداخت وام های چند میلیاردی و چند صد میلیونی ، شرکتهای واردات و صادراتی که متعلق به اینان و عقبه آنها می باشد . شرکتهای پیمانکاری در حوزه نفت و گاز و پتروشیمی . ایشان را بدون هیچ سوال و جوابی و بودن مجازات کنار گذاشتند . اما وای بحال کارمند یا کارگری که احیانا" خطایی ازو سر زده باشد خدا بداد او دودمانش برسد و خداوند از سر تقصیراتشان نگذرد . مقصران اصلی بیکاری و گرانی و فقر. سربازان چپاول و غارت . مردم با فقر دست و پنجه نرم می کنند اما دولت به نشریات سیاسی بابت جفنگیات وام و سوبسید می دهد . مردم گرفتارند اما خودروهای چند میلیاردی وارد می شود . مردم در سراب گفتگو ب
 • بی نام A1 ۰۹:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۵
  6 5
  آقای عزیز، خلاف خلافه حالا چه هزاران میلیارد خوردن امثال بابک زنجانی باشه چه حقوق های نجومی و نامتعارف که امثال علی صدقی هاپولی کردند. شما نمیتونی این تخطی حقوق های نجومی رو با مطرح کردن بخور بخور های میلیاردی تطهیر کنی. اگر این حقوق های نجومی مسئله بزرگی نیست پس چطور همشون دارن استعفا میدن یا کنار گذاشته میشن؟ سفسطه و مغلطه هم یه حدی داره
  • بی نام A1 ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۵
   7 1
   باز خوبه مردن و استعفا میدن. یادمون نرفته اون دولت کل کابینه خط قرمز بود و الان همه اوین تشریف دارن
 • حسین IR ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۵
  12 5
  ما خوبیم چون احمدی نژاد بد بود
 • حمید A1 ۰۹:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۵
  10 5
  بابک که دارایهاش ضبط شده .دوما اگه کسی قبلا دزدی کرده دلیل نیست دوباره کسای دیگر بدزدند این چه توجیهیست که شما کردین
 • میثم A1 ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۵
  10 7
  بابک زنجانی اولا از ده هفتاد استارت زده.... دوما خود رئیس جمهور قبل از برملاشدنش بهش جایزه دادن .. سوما یعنی چون اونا دزدیدن شمام باید بدزدین؟؟ عجب هاااا ؟
 • بی نام IR ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۵
  16 1
  ماشالا همه دولت ها پاکن باید یه الگو برا جهان بشیم
 • احمد RO ۱۰:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۵
  13 1
  چرا دولت پیگیر ماجرای بابک زنجانی و دست های پنهان نمی شود از کی و یا از چی می ترسه چرا؟ باید پاسخو باشه مگر رئیس جمهور مملکت نیست چرا سکوت کرده
 • بی نام A1 ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۵
  10 3
  همین مدیران بر مسند مدیریت بودن که امثال بابک زنجانی تونستن میلیاردی پول مملکت رو ببرن . این دو فساد اقتصادی از هم جدا نیست مدیران با حقوق نجومی مساوی است با ایجاد فساد توسط امثال زنجانی . پس سعی نکنین این فسادها رو کم رنگ کنید