۰ نفر
۲۲ تیر ۱۳۹۵ - ۰۵:۱۵

وقایع اتفاقیه نوشت: طلاق در ایران به یکی از بحرانی‌ترین مقاطع خود در سال‌های اخیر رسیده است. هم‌اکنون ایران با نرخ خام طلاق دو درصد یکی از بالاترین آمارها درزمینه طلاق را در کشورهای منطقه دارد و حالا پس از چالش‌های رفتاری، اخلاقی و اقتصادی، چالش‌های دیگری مانند سبک جدید زندگی شهری نیز بر این روند افزایشی تأثیر‌گذار است.

یکی از چالش‌هایی که دراین‌زمینه، کمتر به چشم می‌آید، شاخص دوام زندگی در طلاق است؛ این شاخص در مسائل جمعیت‌شناختی واقعه ازدواج و طلاق بررسی می‌شود و ناظر بر طول مدت ازدواج تا وقوع واقعه طلاق است.

براساس بررسی این شاخص، حدود 14 درصد طلاق‌ها در ایران، کمتر از یک سال و 11 درصد آن پس از یک تا دو سال از زندگی مشترک رخ می‌دهد. در مجموع بیش از 50 درصد طلاق‌ها در ایران در کمتر از پنج سال از زندگی مشترک رخ می‌دهد اما این اتفاق در برخی استان‌های کشور، بحرانی‌تر است.

درحال‌حاضر میانگین طول مدت زندگی مشترک در طلاق‌های ثبت‌شده در کل کشور، هشت سال است اما استان‌های ایلام، کردستان، خراسان‌جنوبی و اردبیل میانگین زیر هفت سال را تجربه می‌کنند. ازسوی‌دیگر، استان‌های یزد، سمنان، اصفهان، مازندران، تهران و البرز دارای میانگین طول مدت زندگی مشترک در طلاق‌های ثبت‌شده بالای هشت سال هستند و این اتفاق در شرایطی است که شاخص دوام زندگی در سال‌های 86 و 88 کمتر از سال‌های 92 و 9 ماهه اول سال 94 بوده است.

یکی دیگر از مسائلی که در طلاق، نگرانی‌های دولتی و حاکمیتی را برانگیخته است، طلاق توافقی است؛ براساس این روش از طلاق، زوجین می‌توانند با توافق درباره حق‌وحقوق خود یا گذشتن از حقوق خود ازجمله مهریه، حضانت و ملاقات فرزند، جهیزیه، نفقه و... به‌راحتی به دادگاه مراجعه کنند و پس از مدت کوتاهی به ‌صورت توافقی از هم جدا شوند.

این ساده‌ترین تصویر از ساده‌ترین شکل طلاق در کشور است. رئیس دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران در سال گذشته اعلام کرد: طلاق توافقی با ۲۷ هزارو ۳۲۰ فقره پرونده، در صدر دعاوی مجتمع‌های خانواده شهر تهران در سال ۹۳ قرار داشته‌است.

این آمار زمانی معنادار می‌شود که آن را با تمامی پرونده‌های طلاق در تهران مقایسه کنیم؛ براساس آمار رسمی سازمان ثبت ‌احوال استان تهران، سالانه بیش از ٣٠ هزار نفر در تهران از یکدیگر جدا می‌شوند که بر پایه این آمار و ٢٧ هزار طلاق توافقی در این کلانشهر، می‌توان گفت ٩٠ درصد طلاق‌ها در تهران توافقی است اما هم‌زمان رئیس دادگستری استان تهران نیز از تشکیل کارگروه برای پرونده‌های طلاق و خانواده در قوه قضائیه خبر داد و گفت: با عنایت به دغدغه‌های مهم مقام‌معظم‌رهبری درباره طلاق و پرونده‌های خانواده، کارگروهی دراین‌زمینه در قوه قضائیه تشکیل شده است؛ اظهارنظری که نشان می‌دهد، قوه قضائیه به‌دنبال طرح و برنامه‌ای است تا دیگر طلاق توافقی، سهل‌الوصول نباشد.

بااین‌حال غلامحسین اسماعیلی، رئیس کل دادگستری استان تهران، در صدوششمین جلسه هیئت نظارت و بازرسی بر حفظ حقوق شهروندی گفت: کارگروه تشکیل‌شده و مدیریت دادگستری استان نیز پیشنهادهایی را به‌‌منظور کاستن از این نوع پرونده‌ها در مراجع قضائی به این کارگروه ارائه کرده است؛ برای مثال پیشنهاد شده دادخواست‌های طلاق قبل از ثبت در شعب دادگاه‌ها و بدون پرداخت هزینه دادرسی از ابتدا به مراکز مشاوره ارجاع شود و چنانچه زوجین به سازش نرسیدند آنگاه در قالب رفع نقص، تمبر لازم، ابطال و برای رسیدگی قضائی به شعبه دادگاه ارجاع شود.

نتایج یک تحقیق دانشگاهی درباره طلاق توافقی

نتایج یک تحقیق دانشگاهی از سوی دکتر باقر ساروخانی، استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تهران، درباره طلاق توافقی نشان می‌دهد، زوجین هرکدام دارای دلایلی برای طلاق توافقی هستند که می‌تواند طرفین را مجاب به جدایی کند.

ساروخانی در تحقیق خود می‌نویسد: در طلاق توافقی، زنان مهم‌ترین دلایل خود را برای طلاق، فحاشی و ضـرب‌وشتم شوهر، دخالت خانواده شوهر، خیانت شوهر، داشتن اختلاف‌نظر فرهنگی، اختلاف سنی زیاد، ازدواج تحمیلی و نداشتن آشنایی قبلی برشمرده‌اند.

در مقابل مردان نیز مهم‌ترین دلایل خود را برای جدایی به‌ صورت زیر بیان کرده‌اند: علاقه‌نداشتن به زن، اقدامات خودسرانه زن، بدبینی به زن، تمکین‌نکردن، ناسازگاری زن، پایبندنبودن به اصول اخلاقی، نداشتن تفاهم، توقعات بیجای زن، بی‌اعتمادی به شوهر و رفتارهای نامعقول زن.

ساروخانی در ادامه تأکید می‌کند: علاوه‌بر زوجین، در این تحقیق مشاوران در طلاق توافقی، مهم‌ترین دلایل زنان را برای طلاق، ناسازگاری، تنفر از شوهر، توجه‌نکردن شوهر به خواسته‌ها و توقعات زن، دخالت خـانواده شـوهر، عـدم تحمل شوهر و لجبازی برشمرده‌اند.

در مقابل مشاوران دلایل مردان را برای جدایی به‌ صورت زیر بیان کرده‌اند: استقلال‌نداشتن زن (وابستگی به خانواده)، ‌علاقه‌نداشتن به همسر، دخالت اطرافیان و ناآگاهانه‌بودن ازدواج.

۴۷۴۷

کد خبر 555373

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 11
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 3
 • بی نام A1 ۰۵:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۲
  15
  قتل وخيانت افزايش ميابد
 • بی نام IR ۰۵:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۲
  22
  يعني مسئولين متوجه نيستند هرچقدر طلاق را سختتر كنند امار ازدواج كاهش پيدا مي كند چون كس جرات نمي كنه هندوانه سربسته اي را براي تمام عمر قبول كنه . اگر خوب در آمد البته حرفي نيست ولي چند درصد احتمال دارد كه هندوانه سربسته خوب درآيد . نتيجه مي شود ازدواج هاي سفيد
 • بی نام A1 ۰۵:۴۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۲
  30
  حالا خیلی خیلی سخت کنید،کسایی که تحمل یکدیگه رو ندارن با هم مهربون میشن؟؟؟جای این مشاوره قبل ازدواج رو اجباری کنید با چشم باز همدیگه رو بشناسن و انتخاب کنن
 • بفرماتووو A1 ۰۵:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۲
  23
  اها ، حتما باید بزنن همدیگه رو بکشن یا بهم خیانت کنند و ... .
 • بی نام A1 ۰۵:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۲
  25
  اینطوری می خواید آمار طلاق را کاهش دهید؟ والا به خدا در پاک کردن صورت مسئله استادید. حق طلاق هم از حقوق شهروندی ست و هم از حقوق شرعی. به چه عنوان دو نفر را که توافق کرده اند با هم زندگی نکنند می خواهید زیر یک سقف نگه دارید؟ این جز تلف کردن سالهای زندگی آن دو نفر نیست.
 • کامبیز A1 ۰۵:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۲
  6
  با سلام خوشخال میشم جناب دکتر به نقش مشاورهای زوجین هم تاملی کنند من خودم طلاق توافقی گرفتم نظر مشاور مشترک من و همسر سابقم بدون شک بی تاثیر در انتخاب طلاق توسط همسر سابقم نبوده و سعی و تلاش بنده هم در جهت تغییر نظر همسرم حتی تا لحظه آخر با داشتن یک فرزند هم متاسفانه بی تاثیر بود
 • مهدی RO ۰۶:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۲
  22
  طبق معمول امور در ایران، پاک کردن صورت مسئله...
 • بی نام A1 ۰۴:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۶
  2
  این چه راه حلی هست ؟؟؟؟؟؟؟سختتر کردن طلاق توافقی باعث بلا رفتن تنش و خشونت در خانواده ها میشه .به جای این روشهای مضحک بیاین مشاوره قبل ازدواج رو اجباری کنین.الان دیگه ثابت شده آشنایی قبل ازدواج هم باعث تفاهم بعد از ازدواج نمیشه .تنها راهش مشاوره هست.وقتی که دونفر بر اثر یک تصمیم اشتباه ازدواج کردن چه اجباری هست اون اشتباه رو ادامه بدن .سختتر کردن طلاق توافقی دخالت تو امور شخصی شهروندان هست.جلوی اشتباه رو از هر جا بگیری منفعته
 • میترا A1 ۰۷:۳۷ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۶
  2
  مگه با سخت کردن طلاق توافقی به زور میشه دو نفر زندگی کنن؟ واقعا این راه حله؟ اینطوری فقط خیانت تو زندگی مشترک به یه چیز عادی تبدیل میشه و حرمت و قداست خانواده از بین میره ...آخه واقعا یعنی چی مگه به زور میشه دو نفر رو کنار هم گذاشت... متاسفم
 • بی نام A1 ۰۳:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۷
  3
  یعنی چی طلاق توافقی یعنی دو نفر تحمل یکدیگر رو ندارند حالا طلاق یک طرفه که مراحل ش طولانیه قبول شاید اون یکی کوتاه بیاد ولی 2 طرفه دیگه مسخره هست با این کار فقط امار ازدواج سفید و خیانت بالا می ره
 • طلاق IR ۰۴:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۷
  3
  همه خانواده به فساد كشيده ميشود