15000 کودک ناشنوا در کشور شناسایی شد/ فعالیت 2200 مرکز درمان و کاهش آسیب اجتماعی در کشور

رئیس مرکز توسعه پیشگری سازمان بهزیستی گفت: سال گذشته در راستای اجرای طرح غربالگری شنوایی 15000 کودک ناشنوا در کشور شناسایی شد.

مجید رضازاده در نشست با خبرنگاران با اشاره به اجرای طرح غربالگری شنوایی در سراسر کشور اظهارداشت: اجرای این 65 درصد کشور را تحت پوشش قرار داده اما در استان چهارمحال و بختیاری پوشش 92 درصدی داشته است.

وی با بیان اینکه دستگاه‌های غربالگری برای سازمان‌ها خریداری می‌شود، افزود: در راستای اجرای بهتر طرح غربالگری اعتبارات مورد نیاز برای خرید دستگاه‌های غربالگری در نظر گرفته شده است.

رئیس مرکز توسعه پیشگری سازمان بهزیستی با اشاره اجرای طرح غربالگری تنبلی چشم بیان کرد: سال گذشته 3 میلیون کودک سنین 3 تا 6 سال در 30 پایگاه در طرح غربالگری تنبلی چشم شرکت کردند.

رضازاده با شاره به فعالیت سازمان بهزیستی در حوزه ژنتیک خاطرنشان کرد: در راستای آزمایشات ژنتیک 240 مرکز ژنتیک در کشور راه‌اندازی شد، در این مراکز افرادی که دچار اختلالات ژنتیک هستند شناسایی می‌شوند.

وی با بیان اینکه اجرای برنامه‌های حوزه ژنتیک در سطح کشور گسترش می‌یابد، گفت: مشاوره مرکز ژنتیک در 31 استان راه‌اندازی می‌شود.

رئیس مرکز توسعه پیشگری سازمان بهزیستی با اشاره به اهمیت جلوگیری از اختلالات ژنتیک تصریح کرد: در برنامه ششم توسعه مشاوره ژنتیک برای زوجین اجباری می‌شود، در راستای اجرای این طرح 2 هزار و 50 پزشک دوره‌های تخصصی ژنتیک را آموزش دیدند.

رضازاده از راه‌اندازی مراکز غربالگری ژنتیک در دبیرستان‌ها خبر داد و ادامه داد: با پرشس‌هایی که برای دانش‌آموزان مطرح می‌شود در صورت وجود اختلالات ژنتیک آزمایشات لازم برای افراد انجام می‌شود.

وی با اشاره به فعالیت‌های این سازمان در حوزه پیشگیری از اعتیاد افزود: در راستای پیشگیری از اعتیاد 5 هزار تیم اجتماع محور در محلات با مشارکت مردم در مورد اعتیاد و عواقب آن اطلاع رسانی می‌کنند.

رئیس مرکز توسعه پیشگری سازمان بهزیستی گفت: در قسمت درمان بهزیستی مهم‌ترین دستگاهی است که در حال فعالیت است، 60 درصد درمان اعتیاد توسط سازمان بهزیستی انجام می‌شود.

رضازاده با اشاره به فعالیت 2200 مرکز درمان و کاهش آسیب‌های اجتماعی خاطرنشان کرد: درمان و کاهش آسیب‌های اجتماعی توسط پایگاه‌های اقامتی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت سازمان بهزیستی انجام می‌شود، سال گذشته بهزیستی در حوزه درمان به 600 هزار نفر در کشور خدمات ارائه داده است.

وی با اشاره به برخی مشکلات موجود در کمپ‌ها و پایگاه‌های اقامتی بهزیستی بیان کرد: مسائل و مشکلات کمپ‌ها بررسی و با همکاری مسئولان استانی رفع شد.

رئیس مرکز توسعه پیشگری سازمان بهزیستی از فعالیت 1600 مرکز مشاوره سلامت روان و روانشناختی در سطح کشور خبر داد و افزود: این مراکز توسط بخش خصوصی اداره می‌شوند و خدمات مورد نیاز را به متقاضیان ارائه می‌کنند.

رضازاده تصریح کرد: سال گذشته یک میلیون و 200 هزار تماس به خط تلفنی 1480 داشته‌ایم که بیشتر آن‌ها بانوان بودند، به دلیل وجود برخی مشکلات تنها نیمی از سوالات پاسخ داده شده است که پیش‌بینی می‌شود امسال با رفع مشکلات پاسخ‌دهی خطوط مشاوره 2 برابر افزایش یابد.

وی با اشاره به خط ملی مشاوره تلفنی 09628 بیان کرد: خط مشاوره برای پیشگیری از اعتیاد است که سال گذشته 400 هزار تماس توسط این خط برقرار شده است.

رئیس مرکز توسعه پیشگری سازمان بهزیستی با بیان اینکه برای ارتقاء سلامت اجتماعی برنامه‌ریزی‌هایی انجام شده است، گفت: یکی از علل اصلی افت سرمایه اجتماعی بی‌اعتمادی افراد به یکدیگر است، در راستای افزایش سرمایه اجتماعی فرهنگ شهروند و فرهنگ مدنی در کشور باید ارتقاء یابد.

رضازاده ادامه داد: در راستای اجرای برنامه‌های سرمایه اجتماعی 500 پایگاه فرهنگ شهروند و فرهنگ مدنی به ویژه در مناطق محروم و 700 تیم همیار به کار گرفته می‌شود.

وی با اشاره به فعالیت‌های سازمان بهزیستی در راستای جلوگیری از معلولیت خاطرنشان کرد: سال گذشته با انجام آزمایشات ژنتیک 400 جنین معلول به صورت قانونی سقط شدند.

 

کد خبر 556102

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =