ماجرای پرونده تخلفات سعید مرتضوی در تامین اجتماعی، با اظهار نظر اخیر عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان کل کشور درباره هتل های هما و پاسخ مدیرعامل سابق سازمان تامین اجتماعی، دوباره تازه شده است. البته، دادستان گفته پرونده مرتضوی به زودی به دادگاه برمی‌گردد. اما داستان مرتضوی و زنجانی، به هم گره خورده است.

مینا شهنی: رابطه دو سویه ی سعید مرتضوی و بابک زنجانی یکی از بزرگ ترین جرائم مالی کشور طی سال های گذشته را رقم زد، اگر چه پیچیدگی و گوناگونی این جرم سبب شد تا کمتر از دیگر پرونده های فساد مالی در اذهان عمومی نقش ببندد اما "مفقود شدن چک 17 هزار میلیاردی تامین اجتماعی" ،"فروش زمین 10 هزار متری پارکینگ هتل همای تهران به یک دهم ارزش واقعی" ،"فروش 138 شرکت تامین اجتماعی به بابک زنجانی"، "اعطای میلیون ها تومان کارت هدیه به برخی نمایندگان مجلس" و ... از جمله اقداماتی است که در زمان تصدی گری سعید مرتضوی بر تامین اجتماعی رخ داده که جرم مالی چند وجهی را با اعداد و ارقام بزرگ رقم زده که البته بابک زنجانی در این رخدادها نقشی پررنگ و حضوری فعال داشته است.

با توجه به گزارش تحقیق و تفحص مجلس هشتم از تامین اجتماعی؛ بر اساس معامله‌ای که مرتضوی با شرکت سورینت قشم انجام داده هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، فولاد خوزستان، فولاد مبارکه اصفهان، بانک صادرات، هتلهای هما، پتروشیمی غدیر، پتروشیمی تبریز، شرکت ملی نفتکش، چوب و کاغذ ایران، شرکتهای مختلف بیمه­‌ای، (ملت، میهن، دانا، پارسیان)، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، بانکهای مختلف از جمله پاسارگاد، تات، پارسیان، دی و ... صنایع مس شهید باهنر و... به سورینت قشم تعلق می‌گیرد.

2000 میلیارد تومان چک صادر شده

تخلفات متعدد در فروش تعدادی از شرکت شستا(شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی) سبب شد تا سابقه ی سعید مرتضوی در مقام مدیر عامل تامین اجتماعی تیره شود. مرتضوی در اجرای این معامله 82 میلیارد ین ژاپن چک به خریدار داده با احتساب این‌که هر یکصد ین ژاپن در حال حاضر 3هزار تومان قیمت دارد ارزش روز این چک ها بیش از 2هزار میلیارد تومان است.

این مبلغ طی 5 فقره چک و برای ضمانت معامله ی فروش شرکت های شستا صادر و در اختیار خریدار قرار گرفته و این چک‌ها از سوی خریدار در بازار خرج شده‌‌اند، در واقع سازمان تامین اجتماعی به نوعی مسول اصلی نقد کنندگی این چک‌هاست در حالی که این چک‌ها نه برای نقد شدن که فقط و فقط به عنوان ضمانت یک معامله در اختیار خریدار قرار گرفته بود.

سورینت قشم

سورینت قشم شرکت متعلق به بابک زنجانی خریدار شرکت‌های شستا است که پس از عقد یک تفاهم‌نامه با سعید مرتضوی مدیر عامل وقت این سازمان و دریافت کننده‌ی چک‌‌هایی به مبلغ 82 میلیارد تومان است و در حال حاضر هم ادعای مالکیت 138 شرکتی را دارد که طی یه تفاهم‌نامه از سعید مرتضوی خریده است.

بابک زنجانی مدیر عامل سورینت قشم طی نامه‌ای به سعید مرتضوی از بروز مشکلاتی که در انجام عملیات نقل و انتقال شرکت‌هایی که خریده ابراز نگرانی کرده و به مرتضوی تذکر داده که چک‌های 82 میلیارد ینی را که برای ضمانت این معامله از سازمان تامین اجتماعی دریافت کرده در بازار خرج خواهد کرد. او پس از ارسال این نامه چک‌های تامین اجتماعی را در بازار خرج کرده اما با دستگیری و تشکیل جلسات دادگاه تخلفات شرکت سورینت قشم میان تخلفات این شرکت و تخلفاتی که در تامین اجتماعی رخ داده بود فصل مشترکی گشوده شد.

جلسه نخست دادگاه

سعید مرتضوی پیش از آنکه برای نخستین جلسه‌ به دادگاه وارد شود به خبرنگاران گفته بود که "واگذاری 137 شرکت تامین اجتماعی به بابک زنجانی دروغ است."

اما دیری نپایید که یکی از چک‌های صادر شده از سوی تامین اجتماعی در وزارت نفت سردرآورد و در متن چک عبارت ضمانت "بابت واگذاری" قید شده بود،‌ این عبارت در تمامی 82 میلیارد ین چکی که از سوی تامین اجتماعی صادر شده وجود داشت و بر انجام معامله‌ی 138 شرکت شستا برای واگذاری به شرکت سورینت قشم صحه گذاشت.

معامله‌‌ ناپایدار

سعید مرتضوی در مقام مدیر عامل وقت سازمان تامین اجتماعی 138 شرکت از شرکـت‌های شستا (شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی) را طی یک تفاهم‌نامه به شرکت سورینت قشم می‌فروشد. اگر چه انجام این گونه معاملات نیازمند طی مراحل قانونی است اما مرتضوی بدون طی کردن مراحل و تشریفات قانونی این معامله را انجام می‌دهد.

او در برابر این پرسش که چرا و چگونه این معامله را انجام داده در دادگاه گفته که با پشتوانه‌ی مصوبه‌ی هیات مدیره‌ی وقت تامین اجتماعی این معامله را انجام داده اما تا کنون سندی دال بر نظر مثبت هیات مدیره نسبت به این معامله به دادگاه ارائه نکرده است.

مجتبی نظری وکیل سازمان تامین اجتماعی سال گذشته در زمان تنفس دومین جلسه دادگاه سعید مرتضوی در جمع خبرنگاران گفته: "در خصوص واگذاری شرکت‌های سازمان تامین اجتماعی به بابک زنجانی اهمال کاری شده و این جرم بزرگی است که این پول‌ها به آدم‌های متعدد داده شود. وقتی فردی با اطلاعات حقوقی و بعنوان دادستان سابق وارد عرصه‌ای می‌شود و 444 هزار میلیارد ین ژاپن بدون هر نوع مزایده و کارشناسی یک شبه وارد تفاهم می‌شود از دید ما عین تبانی است. این موضوع باید برای وی منفعتی داشته باشد وگرنه نمی‌آید مهمترین شرکت های سود ده سازمان تامین اجتماعی را به دیگری بدهد.

قانون گریزی

محسن ایزدخواه کارشناس بیمه و تامین اجتماعی درباره‌ی ماجرای واگذاری شرکت‌های شستا به سوریت قشم به خبرآنلاین می‌گوید: فرآیندی که برای واگذاری شرکت‌های شستا به سورینت قشم طی شده قانونی نبوده و به همین دلیل بزرگترین ایرادی که می‌‌توان نسبت به عملکرد آقای مرتضوی در دوره‌ی مدیریت بر تامین اجتماعی وارد کرد مربوط به همین بخش است"

ایزدخواه که سابق بر این معاون حقوقی و امور مجلس سازمان تامین اجتماعی بوده توضیح می‌دهد: "اگر بناباشد که تعدادی از شرکت‌های شستا واگذار شود این تصمیم ابتدا باید در هیات مدیره مطرح شود و پس از بحث و بررسی توسط اعضای هیات مدیره نتیجه این بحث برای بررسی بایستی به هیات امنا منتقل شود و بعد از این‌ک هیات امنا نیز در این باره نظر داد، ماجرای واگذاری مطرح و روال قانونی در ادامه نیز طی خواهد شد. اما ما می‌بینیم که در روند واگذاری 138 شرکت از شرکت‌های شستا به سورینت قشم هیچ یکی از این مراحل طی نشده و عدم طی مراحل قانونی بزرگترین بحران در دوران مسولیت آقای مرتضوی را رقم زده است."

ایزدخواه ضمن اشاره به تاکید مرتضوی بر فروش برخی شرکت‌های شستا می‌گوید:"آقای مرتضوی رسمااعلام کرده بودند که قصد دارد درجهت نقد کردن منابع سازمان تامین اجتماعی تعدادی از شرکت‌ها را واگذار کند که البته این کار به روشی غیر از روال حاکم بر واگذاری‌ها انجام شد که تبعات زیادی هم برای تامین اجتماعی در پی داشت."

نکته‌ی دیگری که این کارشناس بیمه و تامین اجتماعی به آن اشاره می‌کند "عدم صلاحیت" مرتضوی برای دریافت پست مدیر عاملی سازمان تامین اجتماعی است چرا که مطابق قانون ساختار نظام رفاه و تامین اجتماعی مرتضوی واجد شرایط دریافت این پست نبوده، در قانون نظام جامع قید شده که افرادی که می‌خواهند مدیر عامل یا عضو هیات مدیره‌ی تامین اجتماعی باشند مدرک تحصیلی‌ مرتبط در رشته‌هایی نظیر پزشکی، اقتصادی، بیمه و ... داشته باشد که این گونه نبوده‌است پس از منظر این قانون انتصاب آقای مرتضوی و بخشی از هیات مدیره به لحاظ نوع مدارک تحصیلی‌شان با قانون ساختار تطبیق نداشته است.

از سوی دیگر سازمان بین المللی کار و اتحادیه بین‌المللی تامین اجتماعی تاکید کرده‌اند که باید "پرچم سازمان‌های بیمه ای سفید باشد" و مدیریت این سازمان‌ها باید از هر نوع نگاه ایدولوژیک و سیاسی دور بماند اما به گفته‌ی ایزدخواه یکی از ایرادات مطرح شده در انتصاب آقای مرتضوی مربوط به همین بخش مربوط بود. به هر حال ایشان در نوع مسولیتی که درقوه قضائیه داشتند به عنوان یک جریان و یک چهره ی سیاسی شناخته می‌شدند که این چهره سیاسی عملکرد فرد را به لحاظ روانشناختی و جامعه شناختی تحت تاثیر قرار می‌دهد.

تردید در مالکیت تامین اجتماعی

بابک زنجانی در یکی از جلسات دادگاهش مدعی شده که مالکیت تمامی 138 شرکت شستا متعلق به سورینت قشم است و از حق مالکیت خود بر شرکت‌های شستا دفاع کرده است.

مصطفی ترک همدانی که وکیل گروهی از کارکنان تامین اجتماعی در پرونده تخلفات سعید مرتضوی است در این‌باره می‌گوید: "زنجانی مدعی مالکیت شرکت‌هاست و بر این حق خود پافشاری کرده است."

ترک‌همدانی بر این‌که معامله‌ی بین مرتضوی و سورینت قشم هنوز از سوی مراجع قانونی فسخ و بی اعتبار نشده تاکید می‌کند، به این ترتیب مالکیت شستا بر این 138 شرکت محل اختلاف است بنابراین ممکن است بخشی از اموالشان را از دست بدهند.

حیف و میل بودجه غیر شمول

پرداخت مبالغی به نمایندگان مجلس، معاون اول رئیس جمهور وقت از سوی سعید مرتضوی هم برای او و هم برای دریافت کنندگان سبب بروز مشکلاتی شده ، این مبالغ که از بودجه‌ی غیر شمول یا خارج از شمول تامین اجتماعی انجام می‌شده اگر چه به بهانه‌ی پرداخت به خانواده‌های نیازمند بوده اما پای گروه زیادی از نمایندگان مجلس را به ماجرای تخلفات مالی مرتضوی باز کرده‌است.

مرتضوی هرگز حاضر نشد که فهرست کامل دریافت کنندگان این مبالغ را به دادگاه ارائه دهد و اما از گوشه و کنار فهرست‌هایی هر چند ناقص در این زمینه منتشر شده است.

۴۷۴۷

کد خبر 557301

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 39
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 59
 • بی نام IR ۰۴:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
  این حرفتون چه مستنداتی داره؟ شرکت بورسی مثل بانک پاسارگاد که مطلقا خصوصیه چطور توسط تامین اجتماعی می تونه واگذار بشه؟
  • بی نام IR ۰۶:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
   54 2
   بورسی هست داداش اما چند تا سهامدار عمده بالای 5 درصد داره که چند تای ان متعلق به زیرمجموعه شستا بود.
  • امیر تبریز اوغلی A1 ۰۶:۱۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
   چه انتظاری دارین از این سایت؟؟؟؟؟؟
  • بی نام A1 ۰۶:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
   55 3
   شما ظاهرا با اصول اولیه اقتصادی هم آشنا نیستید و درد مملکت ما هم اینه که همه راجع به همه چی نظر می دن... سهام شستا در شرکتهای فوق به بابک زنجانی واگذار شده است...
  • خودم A1 ۰۷:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
   48 1
   گلم عمرم واقعیت تلخه. اما واقعیه. اون دنیابابت کسانی ک ازشون طرفداری میکنید باید جواب پس بدید. من ک حاضرم هیچ بخششی نباشه وتمام عمرزجربکشم ولی ببینم کسانی هم ک اینجوری دارن سرمایه های مملکتمو نابود میکنن ب سزاشون برست
  • علی IR ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
   39 1
   احتمالا از سهامداری شرکت های خصوصی در بورس چیزی نمی دانی. یکی از بزرگترین سهامداران شرکت های بورسی سازمان تامین اجتماعی و همچنین صندوق بازنشستگی می باشند .
  • احسان A1 ۱۱:۳۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
   15 1
   به سایت شرکت شستا بزرگترین شرکت سرمایه گذاری فعال در بورس بروید تا به عظمت این شرکت پی ببرید پاسخ خود را خواهید یافت
 • محسن کارگربدبخت RO ۰۴:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
  306 7
  وای برما کارگران که باجگرخونی بسیارزندگی میکنیم ننگمان باد.
  • بينام IR ۰۷:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
   57 6
   كارگري كه با عرق جبين و حقوق ناچيز سعي ميكند زندگي خود را در اين مملكت گران و پر از دزد از راه حلال اداره كند، بسيار شريف است و چيزي از مجاهدان در راه خدا كم ندارد، اين ننگ نيست
 • بی نام DE ۰۴:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
  240 4
  مرتضوی رویین تن است .
  • بی نام A1 ۱۸:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
   0 0
   جناب قاضی مرتضوی خدمات بزرگی به نظام کرده
 • عباسعلی حسینی A1 ۰۴:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
  البته من معتقدم که این بخش بسیار بسیار کوچکی از تاراج بیت المال توسط دولت گذشته است که با حمایت وسکوت ذینفعانی که چند تا فیش حقوقی رو پیراهن عثمان کردند، میباشد.
  • رسول IR ۰۶:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
   43 1
   هیچ کی به فکر ما نیست
 • بی نام IR ۰۴:۳۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
  430 5
  ایشون که با جریمه 200هزار تومانی آزاد می چرخن اربعین هم که کربلا بودن دقیقا از کی آتو داره که اینقدر مصونه؟؟؟
 • عطا IR ۰۴:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
  318 7
  کسیکه در دولتش اینقدر فساد شده چرا میگذارید سخنرانی کند و دو باره باعث گول زدن مردم ساده لوح بشود؟ بابا این مملکت قانون قانون و صاحب نداره؟
 • امیر DE ۰۴:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
  347 3
  اینها رو 100 بار همه جا گفتن و بازم میگن . ما هم میدونیم ، ولی چرا ایشون همینطوری داره برای خودش میچرخه؟؟؟؟
  • بی نام RO ۰۷:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
   64 1
   همه با هم برابریم ولی امثال مرتضوی برابر ترن
 • بی نام A1 ۰۴:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
  279 2
  الان این آقای مرتضوی کجاس؟؟؟؟ راست راست داره راه میره؟؟؟؟
 • بی نام IR ۰۵:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
  چند سال داره از دولت احمدی نژاد میگذره ولی شما هر خرابکاری که این دولت انجام میده شما فورا یکی از خرابکاری های دولت قبل رو میگذارید تو سایتتون واقعا...
  • بی نام IR ۰۶:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
   72 2
   یعنی باید دیگه با مرتضوی و شرکای جرمش کار نداشته باشند؟؟؟
  • بی نام IR ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
   41 1
   وقتی که محاکمه نمیشه و نهایتا با 200 تومن جریمه ماجرا به اتمام میرسه ... شما چرا اینقدر دلواپس هستی ؟....... نهایتا یک 300 تومن دیگه هم بده غائله ختم میشه .... شما خودت رو نا راحت نکن.....
  • بی نام A1 ۱۸:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
   0 0
   قربون داداش دلسوز . اینجا مقاله در مورد فروش مفت اموال کارگران مملکت توسط مرتضوی به بابک زنجانی به یک دهم قیمته . نظری در این مورد نداری برادر دلسوز ؟؟؟
 • عماد A1 ۰۶:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
  38 1
  از دولت محترم تقاضا دارم با تشکیل یک کمیته پیگیری حقوقی تکلیف تخلفات گسترده قاضی مرتضوی رو مشخص کنه
 • بی نام IR ۰۶:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
  25 1
  اول بیمه شده های تامین اجتماعی که ذیحق وذینفع این سازمان هستن بعد هم توده مردم فقط سر کار رفتن .آخرش سنگین ترین حکم مرتضوی جریمه ای معادل صد تا دویست هزار تومان خواهد بود
 • آشو A1 ۰۶:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
  23 2
  متاسفانه با مسائلی مانند حقوقهای نجومی تمام این مسائل از دید جامعه پنهان شد. در حالیکه سرجمع حقوقهای دریافتی بعضی مدیران که منحصر به این دولت هم نبوده و از قبل ادامه داشته، یک دهم درصد جمع اختلاسها و دزدیهای دوره دولت قبل نمی شود... مردم ساده ای هستیم و به راحتی گمراه می شویم و رسانه های اصولگرا هم بازی را خوب بلدند در مقابل ضعف رسانه های اصلاح طلب که باید واقعیت را منعکس کنند. بیچاره آقای روحانی...
 • محمد RO ۰۶:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
  30 1
  شماها انقدر نوشتید این اقا این کار کرد ان کار انجام داد پس چرا راست راست راه میرود ان هم با محافظ پس چرا کسی حق پایمال شد ما کارگران تامین اجتماعی.از این اقا نمیگیرند
 • بی نام A1 ۰۷:۰۱ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
  27 1
  یعنی دستگاه قضا قادر نیست حریف آقای مرتضوی بشود؟ خدا نکنه این شعر از شیخ سعدی را تجربه کنیم: "چندین چراغ دارد و بیراه می‌رود بگذار تا بیفتد و بیند سزای خویش" مگر چقدر مدرک و شواهد باید در اختیار داشت تا اقدامی صورت بگیره؟
 • مالک A1 ۰۷:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
  35 1
  همان موقع یادتان باشد یک زورگیررا برای 70 هزار تومان اعدام کردند
 • محسن IR ۰۷:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
  19 1
  برادر من چند ساله طبق کمیسیون پزشکی از کار افتاده است ولی برای پرداخت مستمری 500 هرارتومانی با وجود یه گونی مدارک، تامین اجتماعی همش بهونه الکی میگیره و انجام نمیده.اونم برای یه ایرانی مستضعف اونوقت چنین خبرهایی از تامین اجتماعی میرسه.خدایا کی میخای به داد ما بدبختها برسی.به خدا زندگی خیلی سختی داریم
 • بی نام IR ۰۷:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
  28 2
  چرا محاکمه نمیشه؟
 • بی نام US ۰۸:۳۱ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
  44 3
  از زمانی که دزدی و کلاهبرداری اسمش شد زرنگی
 • بی نام US ۰۸:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
  58 3
  این آقای مرتضوی همان کسی است که به عنوان کارمند برگزیده دولت جایزه و نشان لیاقت گرفت ؟
 • بی نام A1 ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
  41 1
  حالا اگر واقعا تخلفی صورت گرفته، یه 200 هزار تومان دیگه از مرتضوی بگیرید همه چی حل میشه.
 • ایران IR ۱۰:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
  19 1
  هر دم از اين باغ بري مي‌رسد، تازه‌تر از تازه‌تري مي‌رسد.
 • بی نام A1 ۱۰:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
  23 1
  واقعا که همه چیز را به باد داده ؟؟؟؟؟
 • بی نام DE ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
  16 3
  خوبه‌ ما رو هم به زنجانی نفروخته وگرنه اختیار خودمون رو هم نداشتیم. زنجانی داره تخت گاز می رفته که پادشاه ایران بشه. نگی نگفتی...
 • بی نام IR ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
  7 1
  حداقل دستمزد چقدره ؟
 • بی نام IR ۱۳:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
  16 1
  این همه حیف و میل در سازمان تامين اجتماعی اونوقت اين سازمان حق استراحت دوران زایمان همسر منو به دلیل واهی پرداخت نکرده و من مجبور شدم به دیوان عدالت اداری شکایت کنم
 • بی نام A1 ۱۶:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
  1 0
  قوه محترم قضاییه اینجا باید ادعاهاشو اثبات کنه