تسنیم نوشت:وزیر نیرو از مذاکره با شرکت های زیمنس و رولز رویز برای همکاری در زمینه تولید ژنراتورهای موسوم به غیرمتمرکز و ایجاد نیروگاه های محلی و کوچک تولید برق خبر داد.

وزیر نیروی ایران در مصاحبه با فایننشال تایمز گفت: ایران در حال افزایش تلاش های خود برای جذب سرمایه گذاری خارجی به زیرساخت های انرژی خود است و در این مسیر مذاکراتی را با شرکت های زیمنس و رولز رویز انجام داده است.

حمید چیت چیان، وزیر نیروی ایران هفته گذشته در لندن با نمایندگان این دو شرکت دیدار کرد و با آنها در زمینه همکاری در خصوص تکنولوژی های جدید تولید برق به مذاکره پرداخت.

به گفته وی محور اصلی مذاکرات ژنراتورهای موسوم به غیرمتمرکز بوده که در مقایسه با نیروگاه های تولید برق بزرگ، برق را به صورت محلی و انعطاف پذیر تولید و عرضه می کنند.

هنوز هیچ قراردادی در این زمینه منعقد نشده، اما چیت چیان گفته که زیمنس و رولز رویز علاقمند به حضور در ایران هستند و وی امیدوار است که به زودی «نتیجه ای حاصل شود.»

شرکت رولز رویز اعلام کرد، گفت وگوهای هفته گذشته با چیت چیان در زمینه استفاده احتمالی از موتورهای پیستونی ساخت این شرکت در آلمان بوده است.

این شرکت همچنین اعلام کرده: «وزیر نیروی ایران درخواست کرد که نشستی با رولز رویز به منظور بحث درباره نوسازی زیرساخت های انرژی ایران برگزار شود و در این نشست بررسی شود که آیا سیستم های تولید برق دیزلی و گازی ما می توانند نقشی در این زمینه ایفا کنند یا نه.»

زیمنس نیز اعلام کرده: «ما گفت و گوی نزدیکی با دولت ایران و شرکای داخلی در حوزه زیرساخت ها، انرژی و تکنولوژی داشته ایم. ما در طی حدود 150 سال گذشته در ایران فعال بوده ایم... و هرگز این کشور را ترک نکرده ایم.»

امضای هرگونه قراردادی به یک موافقتنامه موقت اعطای مجوز که در ماه مارس بین مپنا و شرکت زیمنس منعقد شد، اضافه خواهد شد. این قرارداد به گروه مپنای ایران اجازه می دهد توربین های کلاس اف شرکت زیمنس را در ایران برای استفاده در نیروگاه های گازی تولید نماید.

لغو تحریم های هسته ای ایران در ماه ژانویه، موانع متعدد سرمایه گذاری خارجی در این کشور را برطرف کرده و در این میان بخش انرژی ایران یکی از حوزه هایی است که شرکت های خارجی بیشترین علاقمندی را به حضور در آن دارند.

همکاری ایران با شرکت های نفت و گاز خارجی هنوز به طور کامل محقق نشده، اما شرکت های فعال در زمینه زیرساخت های انرژی سریعتر از بقیه دست به کار شده اند. شرکت یونیت اینترنشنال ترکیه ماه گذشته قراردادی 4.2 میلیارد دلاری را با وزارت نیروی ایران برای ساخت 7 نیروگاه گازی منعقد کرد.

چیت چیان همچنین گفته، انتظار دارد قراردادهای بیشتری در آینده منعقد شود. «ما پیشنهادات مختلفی را برای سرمایه گذاری در داخل کشور دریافت کرده ایم که برخی برای ساخت نیروگا و برخی برای تولید تجهیزات نیروگاهی هستند.»

با وجود لغو تحریم ها، بسیاری از شرکت ها و بانک ها همچنان از همکاری با ایران واهمه دارند. هرچند تحریم های غرب علیه ایران لغو شده، اما برخی تحریم های یکجانبه دولت آمریکا همچنان به قوت خود باقی است.

چیت چیان اذعان کرد که «هنوز برخی مشکلات» به دلیل «کندی» بانک ها در از سرگیری روابط با ایران وجود دارد، اما او گفته که «روند مثبت است.»

وزیر نیروی ایران همچنین افزود: «آن شرکت ها و کشورهایی که می توانند به صورت فوری خود را با وضعیت جدید وفق دهند، برنده خواهند بود.»

به گفته وزیر نیروی ایران، این کشور قصد دارد در 5 سال آینده 26 هزار و 500 مگاوات به ظرفیت تولید برق 75 هزار مگاواتی فعلی خود اضافه کند. تقریبا یک پنجم از این ظرفیت جدید از طریق انرژی های تجدیدپذیر نظیر توربین های بادی ایجاد خواهد شد.

دالگا خاتین اوغلو، کارشناس بازار انرژی ایران در این باره گفت، ایران برای ایجاد این ظرفیت تولید برق در 5 سال آینده به 15 میلیارد دلار سرمایه گذاری در بخش تولید برق و 5 میلیارد دلار سرمایه گذاری در بخش شبکه توزیع نیاز دارد.

وی افزود: «ایران به شدت نیازمند سرمایه گذاری خارجی فوری است زیرا این کشور چاره ای جز افزایش سریع ظرفیت تولید برق خود ندارد... صادرات برق ایران در طی 2 سال گذشته به دلیل افزایش سریع تقاضای داخلی کاهش یافته و تابستان امسال آنها با کمبود برق مواجه اند.»

 

3535

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 557562

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =