در کتاب جدید رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با عنوان «دفاع و سیاست» برای نخستین بارگفت‌وگوهای خصوصی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که در آن زمان فرمانده جنگ بود، با خاویر پرز دکوئیار دبیرکل سازمان ملل و گزارش این گفت‌وگوها به شورای امنیت، منتشر می‌شود.

کتاب جدید کارنامه و خاطرات هاشمی رفسنجانی، حاوی ناگفته‌هایی از اواخر دوران دفاع مقدس و فرآیند تصویب قطعنامه‌ی 598 در شورای امنیت و واکنش ایران و اقدامات دبیرکل وقت سازمان ملل، با عنوان «دفاع و سیاست» منتشر می‌شود.

به گزارش خبرآنلاین، در این کتاب که مانند سایر کتب رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، دفتر نشر معارف انقلاب آن را در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران عرضه می‌کند، برای نخستین بارگفت‌وگوهای خصوصی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که در آن زمان فرمانده جنگ بود، با خاویر پرز دکوئیار دبیرکل سازمان ملل و گزارش این گفت‌وگوها به شورای امنیت،  منتشر می‌شود.

علیرضا هاشمی نوه آیت الله هاشمی و فرزند محسن هاشمی درباره این کتاب می‌گوید: مهمترین واقعه سال 66 صدور قطعنامه 598 شورای امنیت سازمان ملل و انجام عملیات‌های مهمی چون بیت‌المقدس 2 و والفجر 10 بود که در کردستان عراق به انجام رسید و اقتدار رزمندگان سلحشور ایران اسلامی را نشان می‌داد. در این سال سیاست و دیپلماسی در مورد جنگ تشدید شد و نتیجه این اقدامات در سال 67 پذیرش قطعنامه و پایان جنگ بود. در خاطرات جدید آقای هاشمی، این موارد و جزئیات اقدامات و گفت‌وگوهای سیاسی در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی آمده است. با توجه به موقعیت سیاسی ایشان در سال‌های دفاع مقدس که علاوه بر جانشینی کل قوا، نماینده حضرت امام در شورای عالی دفاع و ریاست مجلس شورای اسلامی را عهده‌دار بودند. خاطرات روزنوشت انتشار یافته را دارای اهمیت بسیار می‌کند.

در خاطرات سال 66 درباره توقف فعالیت‌های حزب جمهوری اسلامی، ‌رشد اختلافات نیروهای داخلی انقلاب، مشکلات فزاینده اقتصادی کشور، اعدام سیدمهدی هاشمی قهدریجانی و مسایل مربوط به بیت آیت‌الله منتظری، جنگ کشتی‌ها در خلیج فارس و ورود مستقیم ایالات متحده به جنگ مستقیم با جمهوری اسلامی و اوج آن، غرق کردن کشتی ایران اجر، سخنرانی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در مجمع عمومی سازمان ملل و بسیاری دیگر از مسایل سیاسی، اجتماعی و اقتصادی مطالب مهمی درج شده است.

شایان ذکر است آیت‌الله هاشمی در مقدمه کتاب جدید خاطرات خود نوشته است «ایران برای تغییر محتوای قطنامه 598، ‌در درجه اول میدان نبرد را فعال‌تر کرد و با بسیج نیرو و امکانات جنگ، عملیات سرنوشت‌ساز را مطرح نمود و در مقابل شرارت‌های نظامی صدامیان، سیاست مقابله به مثل را پیش گرفت. در درجه‌ بعد، با تکیه بر قدرت رزمی و دست بالای رزمندگان در میدان نبرد، فعالیت دیپلماسی را پیش گرفت و وزارت امور خارجه، ماموریت تلاش‌های سیاسی را بر عهده گرفت و سران قوا و امام راحل در همه مراحل، نتایج هر دو بخش را زیر نظر داشتند.

در سال 66 حدود 50 عملیات آفندی توسط نیروهای مسلح در جبهه‌های زمینی انجام یافت. عملیات بزرگ والفجر10 در منطقه حلبچه بود که ضربه کاری را بر ارتش بعثی عراق وارد کرد. این عملیات آن‌چنان کوبنده، برق آسا و موثر انجام گرفت که بعث عراق و حامیانش، تعادل خود را از دست دادند و بزرگترین جنایت جنگی را با بمباران بی‌سابقه شیمیایی شهر حلبجه، مرتکب شدند و هزاران نفر از هموطنان کرد مظلوم را شهید و مصدوم کردند و ننگ تاریخی در پرونده جنگی خود ثبت نمودند.»

تا کنون  جلد از مجموعه «کارنامه و خاطرات» رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با عناوینی چون «امید و دلواپسی، عبور از بحران، آرامش و چالش» منتشر شده و بازتاب‌های فراوانی را نیز در پی داشته است.

کد خبر 55830

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • سينه چاك خبرآنلايني IR ۱۰:۱۸ - ۱۳۸۹/۰۱/۳۰
    0 0
    فرزندان كم گل كاشته اند كه حالانوبت نوه هم رسيده .باش تاصبح دولتش بدمد.