بررسی علمی سخنرانی جنجالی همسر ترامپ/احتمال اینکه سرقت ادبی از میشل اوباما نباشد:یک در ۸۷ میلیارد!

همشهری آنلاین نوشت: فیزیکدانی کانادایی پس از جنجال سرقت ادبی ملانیا ترامپ از سخنرانی سال ۲۰۰۸ میشل اوباما در سخنرانی‌اش در گردهمایی بزرگ جمهوریخواهان، محاسبه کرد که احتمال اینکه چنین سرقت ادبی رخ نداده‌باشد، یک در ۸۷ میلیارد است.

براساس گزارش ساينس الرت، به بياني ديگر احتمال ترامپ به صورت تصادفي از اين سخنان در سخنراني خود استفاده كرده‌باشد و واژه‌هاي مورد استفاده‌اش را درست مانند ميشل اوباما در كنار يكديگر قرار داده‌باشد، 7000 برابر كمتر از اين است كه وي در مسابقات بخت‌آزمايي كانادا برنده شود.

رابرت روتلدج استاديار فيزيك در دانشگاه مك‌گيل مونترال محاسبات آماري خود در زمينه احتمال سرقت ادبي همسر دونالد‌ترامپ را در صفحه فيس‌بوك خود منتشر كرده‌است.

وي براي انجام اين محاسبات 14 عبارت مشخص را كه در هر دو سخنراني مورد استفاده قرار گرفته‌اند، از قبيل "دستاورد" يا "به خاطر آنچه در زندگي مي‌خواهيد" را از متن كل سخنراني جدا كرد. از آنجايي كه اين عبارت‌ها بسيار رايج هستند، احتمال اينكه دو زن آنها را به يك شكل، يك فرم و يك شيوه مورد استفاده قرار دهند غير ممكن نيست.

اما پرسشي كه روتلدج مطرح مي‌كند اين است كه آيا اين احتمال وجود دارد كه ترامپ به صورت اتفاقي اين عبارت‌ها را درست مانند ميشل اوباما بيان كرده باشد؟ براي يافتن پاسخ اين پرسش، وي تمامي جايگشت‌هاي (مرتب‌سازي يا تغيير اعضاي يك مجموعه) اين عبارت‌ها را محاسبه كرد، يعني هريك از 14 عبارت را در 13 عبارتي كه ممكن بود پس از آنها قرار گيرند،‌ ضرب كرد كه نتيجه آن تعداد گزينه‌هايي خواهد بود كه تنها براي تشابه استفاده ميان دو عبارت از 14 عبارت امكان‌پذير خواهند بود.

زماني كه از محاسبه براي تمامي 14 عبارت انجام گرفت، نتيجه اين بود،: 87 ميليارد جايگشت مختلف براي اين 14 عبارت وجود دارند، يعني تقريبا برابر با تعداد ستاره‌هاي موجود در كهكشان راه‌شيري. يعني احتمال اينكه ملانيا ترامپ آگاهانه از روي سخنراني ميشل اوباما كپي‌برداري نكرده باشد يك در 87 ميليارد است. اين تحقيق البته محدوديت‌هايي نيز دارد،‌براي مثال روتلدج تنها بخش‌هاي مشابه دو سخنراني را در محاسباتش در نظر گرفته‌است، و همچنين تعداد احتمالي جايگشت‌ها از نظر زبان‌شناسي مورد بررسي قرار نگرفته‌اند.

با اين‌همه از ديدگاه رياضيات، به نظر مي‌آيد احتمال اينكه ترامپ از سخنراني 8 سال پيش ميشل اوباما سرقت ادبي انجام داده باشد،‌بسيار بالاتر از حدي است كه بتوان آن را انكار كرد.

۵۴۵۴

کد خبر 558555

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۷:۰۱ - ۱۳۹۵/۰۴/۳۱
  2 2
  خوب که چی؟
 • بی نام IR ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۸
  3 2
  که چی ؟ اونجا که ایران نیست . در آمریکا سرقت ادبی جرم است . و سارق ادبی باید خسارت پرداخت کند . کسی که مرتکب سرقت ادبی و دزدی سخنرانی می شود ، اعتبارش را نزد جامعه از دست می دهد . زن ترامپ دقیقا از روی سخنرانی زن اوباما کپی برداری کرده است . قانون کپی رایت به گوشتان خورده است ؟ این قانون در ایران اجرا نمی شود اما در آمریکا و اروپا اجرا می شود و بسیار هم دادگاه ها سخت گیر هستند . حالا اگر میشل اوباما از زن ترامپ یک شکایت حقوقی بکند ، آنوقت کار ترامپ سخت می شود .