ایرنا نوشت ، پژوهشگر مرکز تحقیقات دانشگاه شهید بهشتی تهران گفت: هم اکنون 20 درصد مبتلایان به بیماری سلیاک در ایران که شناسایی شدند بالای 60 سال سن دارند.

محمد رستمی نژاد  در همایش بیماری سلیاک در بیمارستان هاجر شهرکرد، با اشاره به شیوع نیم تا 1.5درصدی این بیماری در کشور گفت: ژنتیک یکی از مهمترین و شایعترین دلایل بروز این بیماری در کشور است.
وی گفت:ناشناخته بودن این بیماری در بین مردم و همچنین برخی پزشکان یکی از مهمترین مشکلات در حوزه درمان است،که هم اکنون با تستهای تشخیصی جدید برای بیماری سلیاک و بالا رفتن سطح آگاهی مردم و پزشکان این بیماری در حال معرفی است.
رستمی نژاد افزود:هم اکنون 800هزار نفر از جمعیت کشور و سه میلیون نفر از جمعیت اروپا و سه میلیون نفر از جمعیت امریکا به این بیماری مبتلا هستند.
وی گفت: در سالهای گذشته یکی از مهمترین دلایل برای تشخیص و شناسایی بیماری سلیاک، اسهال بود .
رستمی نژاد افزود: افراد با اولویت کودکانی که دچار کاهش رشد و فقر آهن هستند، باید در زمینه تشخیص بیماری سلیاک آزمایش شوند.
وی اظهار کرد:بیماری سلیاک در افرادی که دچار اختلالات کبدی هستند،نیز بسیار بالاست و می توان گفت دو تا سه درصد این بیماران به بیماری سلیاک مبتلا هستند.
وی از برگزاری دومین کنفرانس بین المللی اختلالات مرتبط با گلوتن توسط پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی 11و 12شهریور ماه خبر داد.
بیماری سلیاک (Coeliac disease) یک اختلال خود ایمنی روده باریک با زمینه ژنتیکی است.
در این بیماری گوارشی پرزهای روده باریک آسیب دیده و در جذب مواد اختلال دارد.
در صورتیکه بیماران مبتلا به سلیاک پروتئینی از دسته گلوتن (gliadin) که در برخی از غلات مانند گندم و جو وجود دارد را مصرف کنند دچار علایم عدم تحمل می شوند. ظاهرا ورود گلوتن به سلول های پرزهای روده موجب پاسخ سیستم ایمنی می شود.
واکنش التهابی ایجاد شده موجب تحلیل پرزهای روده (villous atrophy) و کاهش فعالیت آنزیم های روده می شود. چون بخش عمده ای از جذب مواد غذایی در روده در پرزهای روده انجام می گیرد تخریب پرزها موجب سوء جذب می شود.
در این همایش یکروزه علائم بالینی سلیاک، تشخیص ودرمان بیماری و درمان فرم های مقاوم بیماری ، نقش صنایع غذایی در صنعت گلوتن فری و چالش های روان شناختی و خانوادگی و اجتماعی این بیماری برای بیماران پزشکان استان چهارمحال وبختیاری بیان شد.

کد خبر 559115

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =