نماینده سابق مردم تهران در مجلس طی یاداشتی به نوع حجاب بازیگران شرکت کننده در جشن حافظ و تیتر هفته نامه یالثارات در مورد این جشن واکنش نشان داد.

به گزارش خبرآنلاین، متن یادداشت تلگرامی احمد توکلی به شرح زیر است:

بازنده و بازنده تر

۱- گاهی یک سخن ممکن است تمام زحمات آدم را بر باد دهد. نشریه ی «یالثارات» عکس هایی از هنرپیشگانی با همسرانشان که در جشنواره حافظ شرکت کرده بودند منتشر ساخت و نسبت «دیّو...» به آن بازیگران داد.

۲- پیامبر -صلی اللّه علیه و آله و سلّم- در وصیت به علی -علیه السلام- فرمود: مسلمان کسی است که مردم ازآسیب دست و زبانش سالم بمانند. و باز فرمود: علی جان خداوند مخلوقی برتر از زبان نیافریده است که با زبان انسان وارد بهشت می شود و با همین زبان به جهنم درمیفتد. پس آن را محدود کن که اگر رهایش کنی سگ هاری خواهد بود.

۳- گناه همسران آن بازیگران این بود که حکم حجاب را رعایت نکرده بودند و تبرج و جلوه گری هم داشته اند. شک نیست که مسلمان باید حجاب را مراعات کند و در غیر این صورت گناه مرتکب شده است که اصلاح رفتار و توبه چاره ای برای بخشش خدای رحیم است. از نظر اجتماعی نیز حداکثر تعزیر دارد که تنبیهی کمتر از حد شرعی است.

۴- آقایان، بازیگران مخاطب آن نسبت زشت، نیز گناهشان بیشتر از همسرانشان نباشد کمتر نیست؛ زیرا علاوه بر رضایتی که علی القاعده داشته اند، چون قوام خانه با ان هاست مسئولیتشان بیشتر است.

۵- آثار منفی این تبرج و رضایت بدان، در رواج بی مبالاتی جنسی و تضعیف بنیان های خانواده بر کسی پوشیده نیست در حالی که قوام خانواده برای خود این آقایان و خانم ها نیز مهم است ولی غفلت دارند که یکی از عوامل مخرب برای کانون خانواده همین رفتار و رضایت به آن است.

۶- شکی هم نیست که اگر مسلمانی با این صحنه روبرو شود، اگر شرایط اقتضاء کند با رعایت ضوابط نهی از منکر هم بر او واجب است. اما ...

۷- پس از وقوع، انتشار این عکس ها چه وجهی دارد؟ علی القاعده مجاز نیست. البته اگر کسی بخواهد به عنوان تقبیح این گونه اعمال به آن عکس ها استناد کند به شرط آن که بیننده یا بینندگان، صاحبان آن تصویر را نشناسند، مجاز است. ولی انتشار عکس مرد شناخته شده ای با همسرش که حجاب ندارد گناه است. گناه با گناه چاره نمی شود.

۸- گناه انتشار عکس ها بکنار، نسبتی که به مردان این زوج ها داده شد با دو معصیت بزرگ همراه است که برای یکی حد شرعی و برای دیگری مجازات کمتر، یعنی تعزیر جاری می شود. وقتی به مردی بگوییم "دیّو..." در آن واحد به دو نفر دو نسبت میدهیم: نسبت زنا به زن عفیف(معنای خاص آن در نظر است؛ بی حجاب بی عفت نیست) و نسبت " ...کشی" به شوهر که مخاطب آن فحش بوده است.

۹- مجازات گناه اول حد شرعی است که در آیه ۴ سوره نور آمده است: وَالَّذِینَ یَرْمُونَ الْمُحْصَنَاتِ ثُمَّ لَمْ یَأْتُوا بِأَرْبَعَةِ شُهَدَاءَ فَاجْلِدُوهُمْ ثَمَانِینَ جَلْدَةً وَلَا تَقْبَلُوا لَهُمْ شَهَادَةً أَبَدًا ۚ وَأُولَئِکَ هُمُ الْفَاسِقُونَ به کسانی که بدون داشتن چهار شاهد، زنان عفیف را به زنا متهم میکنند، ۸۰ ضربه تازیانه بزنید و تا پایان حیات شان هرگز گواهی شان را نپذیرید. و آنان فاسق و گنهکاراند"، تنبیه سخت بدنی و محرومیت از یک حق اجتماعی مهم. نسبتی که به مرد مخاطب داده شد، گرچه مجازاتش حد نیست ولی کم نیست. افتراء انتساب کاری به فردی است که آن کار از نظر قانون جرم باشد. چون " ...کشی" قانونا جرم است پس نسبت دادنش به دیگری افتراء است(با شرایطی). مجازات مفتری یک ماه تا یک سال حبس و تا هفتادوچهار ضربه شلاق تعیین شده است.

۱۰- چون خداوند را حکیم و عادل می دانیم، وقتی گناهی برایش مجازات حد وضع شده باشد و گناه دیگری تعزیر، تکلیف مرتکبان آشکار است.

۱۱- زنان بدحجاب یا بی حجاب حق اللّه را ضایع کرده اند که گناهشان البته آثار منفی اجتماعی نیز دارد. چون این قشر در فرهنگ سازی نقش دارند، باید بیشتر در رفتار خویش بیندیشند و چنان رفتار نکنند که در موضع تهمت قرار گیرند. چنان که علی علیه السلام فرمود: "کسی که خود را در موضع تهمت قرار میدهد نباید جز خویشتن را ملامت نماید. " ولی یالثارات حق افراد خاص را تباه کرده و حق الناس بر عهده دارد. حق الناس گناهی است که خداوند از آن نمی¬گذرد مگر صاحب حق بگذرد. علاوه بر این، با توجه به این که نسبت دهندگان، خود را حزب الله مینامند (و انصافا افراد فداکار در دفاع از جان و مال و ناموس همین مردم در میان شان کم نیست)، گناهشان به آبروی دین و متدینان آسیب زده است، پس حق الله را نیز ضایع کرده اند. همچنین چون از موضع انقلاب مرتکب این خطای بزرگ شده اند، حق انقلاب هم ضایع شده است. اینان نخست باید به فکر نجات خود از آتش جهنم باشند، بعد به اصلاح دیگران بیندیشند که امام علی علیه السلام فرمود: "من اصلاح شما را به هزینه فاسد کردن خودم جستجو نمیکنم. "

۱۲- قانون نیز مرتکب بی حجابی را به ده روز تا دو ماه یا پنج هزار تا پنجاه هزار تومان جریمه نقدی محکوم می¬کند. در عین حال بی مسئولیتی مرد را نسبت به حجاب همسرش جرم انگاری نکرده است. این سهم بازیگران و همسرانشان. اما از آن طرف نسبت دهنده آن فحش زشت، چنان که ملاحظه شد، به دو دسته مجازات سنگین محکوم میگردد.

۱۳- در این میان آن بازیگران و همسرانشان بازنده اند ولی یالثاراتی ها بازنده ترند. برادرانه هردو دسته را به توبه دعوت میکنم که "خداوند توبه کنندگان را دوست دارد. " ولی قبول توبه یالثاراتی ها منوط به گذشت بازیگران و همسرانشان است. متواضعانه از یالثاراتی ها میخواهم: برای اصلاح دنیا و آخرت خود از نسبت های ناروا پوزش بطلبید و این گذشت را درخواست کنید، حتی اگر کوچک شوید. کوچکی دنیا جبران پذیر است، خواری آخرت جبران ندارد. هنرمندان عواطف رقیق دارند و درمیگذرند. چرا که آنان هم به گذشت و بخشش خداوند نیازمندند، که قرآن در همان سوره نور، آیه ۲۲ می فرماید: "وَلْیَعْفُوا وَلْیَصْفَحُوا أَلَا تُحِبُّونَ أَنْ یَغْفِرَ اللَّهُ لَکُمْ وَاللَّهُ غَفُورٌ رَحِیمٌ پس باید ببخشند و از مجازات درگذرند. آیا دوست نمیدارید که خدا از گناهان شما چشم بپوشد؟ و پروردگار بسیار آمرزنده و مهربان است. "
17213

 

کد خبر 561692

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 40
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 35
 • بی نام A1 ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۹
  178
  حرف حساب؛
  • بی نام SE ۱۱:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۹
   953
   بازيگران سينما اصلا حجاب و آبرو ندارند
 • علی IR ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۹
  11
  این توکلی لمپن شده اصلا چنین کلمه ای تومتن نشریه نیست
  • بی نام A1 ۱۲:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۹
   18
   تو متن نیست. تو تیتر هست اونم درشت.
 • سید IR ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۹
  107
  یه جو غیرت داشتن هم خوبه والا
  • بی نام A1 ۱۱:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۹
   15
   میدونستید که این حرفتون بزرگترین توهین به خانمهای محجبه هست؟
 • بی نام DE ۰۹:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۹
  157
  افرین توکلی
 • بی نام IR ۰۹:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۹
  236
  چقدر ادم باید کوچک وسخیف باشه که براحتی به دیگران بی احترامی کنه اونم در یک نشریه
  • یک مهربان A1 ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۹
   98
   چیزی که متاسفانه زیاد داره رواج پیدا میکنه
 • بی نام A1 ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۹
  915
  نرچیج میدم بی دین باشم تا دزد و اختلاسگر همین دوستان یالثارات چند تا از این دزدان بیت المال رو تقبیح کردن تاحالا؟
 • بی نام IR ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۹
  107
  لابد شما هم قاضی و حکم هم میدهی؟
 • بی نام A1 ۰۹:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۹
  172
  بابا مردم اگر نخواهد نظر امثال شما اصولگریان رد صلاحیت شده توسط مردم را بشنود چه کار باید بکونند ؟؟؟؟؟؟؟؟ چرا ان 8 سال دولت اصولگریایی احمدی نژادتان از این حرفها نمی زدید ؟؟؟؟
 • محمد IR ۱۰:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۹
  63
  ممنون آقای توکلی ،کاش همیشه از افراط و تفریط بدور باشیم.
 • بی نام IR ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۹
  215
  من وارد موضوع نمی شوم فقط می گویم که یالثارات خودی است
 • بی نام A1 ۱۰:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۹
  70
  توکلی جان. خداوند تبارک و تعالی در قرآن می فرماید: خدایا دلهای ما را تسلیم خود بگردان و دلهای فرزندان ما را تسلیم خود بگردان و راه بندگی ات را به ما بنما و وظایف بندگی را بر ما آسان گیر. خداوند نفرموده که دلهای ما را تسلیم نظریات آقای توکلی و انصار حزب الله بفرما. گفته؟ یه ذره با دقت قرآن تلاوت کن. الکی نخون.شما چه می دونی در دل بندگان خدایی که در ظاهر با شما تفاوت دارند چه میزان تسلیم به خدا وجود دارد؟ از خدا بترس که آسمان ها و زمین همه ملک اوست.
 • بی نام IR ۱۰:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۹
  885
  جالب اينجاست كه هيچكدوم معترض نشدن فحش ركيك تو رسانه جمعي خوردن و به روشون نياوردن
  • علی RO ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۹
   26
   انتظار نداشته باش هنرمندان هم مثل شما فحاش باشن
 • بی نام US ۱۰:۳۷ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۹
  97
  اونوقت شما کی هستی که به توبه دعوت کردی ؟ واقعا شما خودتون رو چی میدونید
 • بی نام A1 ۱۰:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۹
  69
  برادر توکلی شما خودتونو زیاد ناراحت نکنید‌ مردم هم که به شما رای ندادند پس از طرف مردم هم تحلیل و صحبت نکنید راستی شما قصد کاندیداتوری یا چیزی در ذهن ندارید؟ چون تحلیلهاتون این اواخر زیاد شده
 • عبد A1 ۱۰:۴۰ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۹
  179
  لعنت خدا بر کسانی که حق را فدای مصلحت خویش میکنند
 • بی نام A1 ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۹
  113
  اینکه شما با خوش تیپی و زیبایی مشکل داری دلیل نمیشه افراد را به گناهکار بودن متهم کنید، تا کی میخاین واقعیت جامعه را پنهان کنید، یکم از پشت صندلی بیان وسط مردم تا جامعه را بشناسید کار اون روزنامه بدتر نیست کار شیطانی است و نتیجه سکوت چندین ساله نسبت به هتاکی متدین نماهای دلواپسه
 • بی نام IR ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۹
  27
  جالب بود
 • بی نام A1 ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۹
  45
  هرچقدرم که کار اون بازیگرا بد باشه نباید با هتاکی برخورد کرد
 • بی نام A1 ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۹
  73
  اقای توکلی شما هم بعد از نمایندگی در جریان همه اتفاقات هستید و یادداشت می نویسید ها
 • ایرانی نگران A1 ۱۱:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۹
  32
  تا کی قراره ادم های یک حوزه سرک بکشند توی حوزه دیگه...سیاستمدارا باید سرشون تو سیاست باشه بخدا
 • بی نام US ۱۱:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۹
  35
  دقت کردین این جناب همیشه بازنده چند هفته ای هست همش تو سر خط اخبار هست؟ تا تقی به توقی می خوره یا بیانیه میده یا مصاحبه می کنه به هر حال یه خبری ازش بیرون میاد ؟ اصلا هم ربطی به انتخابات ریاست جمهوری سال آینده نداره ها نمی دونم چه اصراری داره همش تو انتخاباتا شرکت کنه و رای نیاره ؟؟
 • بی نام A1 ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۹
  37
  درباره ی بازنده ترین ها نگفتید. همانهایی که ناعادلانه رفتار میکنند نشریه های دیگر با گناههای کوچکتر ازاین توقیف شده اند و دیگر منتشر نمیشوند اما بالثارات همچنان خواهد بود.
 • على IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۹
  12
  آقا جان، انكار واقعيت تا حالا به كجا رساندتمان كه باز هم آدرس غلط ميدهيد. به هر حال اين ها هم بخشى از وضع جامع هست و بزرگتر از اون كه بشه انكارش كرد. به جاى زبان قيّمانه، بايد برداشتمان را از واقعيت هاى جامعه مان به روز كنيم و با پربارتر كردن فرهنگ خودمان اين مسائل را كم كنيم. مردم خودشون بايد با خودشون بهتر رفتار كنند. اگر مهربان تر و مودب تر بشيم با هم. خود را صاحب تشخيص بد بودن يا نبودن كارى ندانيم. كار بد از نظر همه بد باشد و تقبيح شود، اگر اينها باشد احوالمان بهتر ميشود و اين بى ادبى زشت و عريان و آزار دهنده شايد محو شود. اينها تو روزنامه به صورت علنى بد و بيراه ميگن، اونها در خفا فحش و بد و بيراه خيلى زيادتر شده در اين سالها و خيلى آزار دهنده است.
 • بی نام A1 ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۹
  36
  اين يادداشت جناب توكلي 90 درصد در حمايت از اقدام زشت اين نشريه بود.
 • من A1 ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۹
  39
  هتاکی و حرمت شکنی داره یه عرف میشه و این یه خطر بزرگه برای جامعه اسلامی
 • بی نام A1 ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۹
  29
  اقای توکلی شما توی مجلس نقدر نگرانی نداشتی که این روزا داری
 • میثم A1 ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۹
  855
  باید یه گشت ارشاد توی این محافل سینمایی باشه
 • طلبه خوزستانی مقیم قم IR ۱۲:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۹
  7
  آقای توکلی مگر حضرتعالی کارشناس دینی هستید؟ پیامبر اکرم ص فرمود: هر مردی که همسرش آرایش کند و از منزل با حالت آرایش کرده خارج شود دیوث است، و هر کس او را دیوث بنامد گناه نکرده است و چنانچه زنی با چهره ی آرایش کرده و عطر زنان از منزلش خارج شود، و شوهرش نیز به این کار او راضی و خشنود باشد، با هر گامی که زن با این حالت بر می دارد، برای شوهرش خانه ای در آتش جهنم بنا می شود. پس پر و بال خانم هایتان را از این جهت ببندید که رضایت خدا و شادمانی و بهشتی شدن بدون حساب را در پی دارد و پر بال زنانتان را در این جهت باز نگذارید. «بحار الانوار،ج100ص 249»
  • بی نام AU ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۹
   11
   درباره اختلاس و بگم بگم حدیثی نداری حاج آقا ؟
 • فرید RU ۱۲:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۹
  842
  فقط با بی حجابی حق الله ضایع میشه ؟ یعنی با حقوق مجومی و اختلاس خدا خوشحال میشه ؟
 • علی RO ۱۲:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۹
  32
  اتفاقا لباسها کاملا پوشییده بودند . مشکل ایینها با شییک پوشی است.
 • پویا A1 ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۹
  829
  چرا گشت ارشاد و قانون فقط برای مردم معمولی و بدون پارتیه؟ خوب برید اینارو بگبرید
 • بی نام IR ۱۲:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۹
  11
  من هم شما را به توبه دعوت می کنم آقای توکلی
 • حسین A1 ۰۵:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۰
  4
  تو همیشه حزب بادی بودی ...... ما مردم هیچ چیز بدی که مغایر فرهنگ ایرانی باشد ندیدیم
  • ایرانی A1 ۰۹:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۰
   1
   بنده به عنوان جزئی از مردم رفتار بازیگران را کاملا مغایر فرهنگ ایرانی دیدم. به هیچ وجه در شان فرهنگ مردم ایران نبود