آزمون استخدامی که 960 عنوان شغلی فقط برای مردان و 16 فقط مورد برای زنان داشت

براساس دفترچه راهنمای آزمون استخدامی دولت از مجموع ۳ هزار سهمیه استخدامی دولت در آزمون سال ۱۳۹۵، بیش از ۹۶۰ مورد فقط برای مردان و تنها ۱۵ مورد تنها برای زنان بوده و باقی سهمیه ها نیز به طور مشترک میان زنان و مردان بوده است.

محمد حسین نجاتی: تبعیض جنسیتی در آزمون استخدامی دولت، باعث شد حسن روحانی رییس جمهور دستور تعویق این آزمون را صادر کند. به طوریکه براساس اعلام پایگاه اطلاع رسانی دولت، رییس جمهوری به سازمان مدیریت و برنامه ریزی دستور داد تا هنگام اطمینان از تأمین حقوق زنان در فرصت های شغلی، آزمون استخدامی به تعویق بیفتد و سهمیه های جنسیتی در جهت رعایت عدالت، اصلاح شود. این اتفاقی در شرایطی که طی سالهای اخیر میزان سهمیه مردان در آزمون های استخدامی بیش از زنان بوده است و زنان نسب به این اتفاق همواره معترض بوده اند. بررسی ها نشان می دهد براساس دفترچه راهنمای آزمون استخدامی دولت از مجموع ۳ هزار سهمیه استخدامی دولت در آزمون سال ۱۳۹۵، بیش از ۹۶۰ مورد فقط برای مردان و تنها ۱۵ مورد تنها برای زنان بوده و باقی سهمیه ها نیز به طور مشترک میان زنان و مردان بوده است. اما آن چیزی که بیش از همه این تبعیض ها را به چشم می آورد شغل هایی بود که هیچ دلیلی برای تفکیک آن وجود ندارد. براساس بررسی این دفترچه اوضاع وقتی بدتر می‌شود که علاوه‌بر توجه به آمار و ارقام، کمی هم محتوایی مشاغل را بررسی کنیم. 

برخی‌ها می‌گویند طبیعی است که سازمان امور زندان‌ها، تصمیم بگیرد برای مراقبت از مردان فقط از زندانبان‌های مرد استفاده کند اما آیا جذب حسابدار مرد، روانشناس مرد، مدیر امور مالی مرد، تقریرنویس مرد و... آن هم در ستاد سازمان در تهران و مراکز استان‌ها هم توجیهی مشابه دارد؟ این مسئله را درباره دستگاهی دیگر مانند دادگستری هم می‌بینیم؛ برای مثال سازمان دامپزشکی چه محدودیتی در استفاده از کارشناس زن در امور سخت‌افزار و رایانه دارد که تصمیم گرفته بخش زیادی از نیازش به این کارشناس را مردان برایش تأمین کنند؟ پرسش دیگر اینکه چه تفاوتی بین پزشک عمومی مرد و زن وجود دارد که جذب مردان در این رشته در مجموع دستگاه 11برابر زنان است؟  این مسئله را درباره اغلب رشته‌های فنی می‌توان دید؛ برای مثال هر جا پای مهندس برق، مهندس مکانیک و... در میان است شک نکنید که دستگاه دولتی مورد نظر ترجیح داده است از مردان استفاده کند، درحالی‌که این تفاوت در میزان فارغ‌التحصیلان این رشته‌ها به چشم نمی‌خورد. البته وضعیت درباره سایر مشاغل هم هیچ تعریفی ندارد؛ مثلا  پرستاری که خیلی‌ها آن را شغلی مردانه می‌دانند شاهد هفت فرصت شغلی منحصر به مردان هستیم، درحالی‌که هیچ فرصت مشابهی فقط برای زنان در نظر گرفته نشده است و سایر پرستارهای درخواستی در هر دو جنس رقابت می‌کنند. 


در جدول زیر تعداد سهمیه های استخدامی صرفا مردان را مشاهده کنید.کیفیت و کمیت به نفع مردان

از طرفی نکته دیگری که در بررسی این آمارها به چشم می‌خورد، تلاشی نامحسوس در اختصاص شغل‌های برتر به مردان است؛ برای مثال آنجا که نیاز به کارشناس حقوقی رده یک به چشم می‌خورد، تمام فرصت‌ها برای مردان است و زنان فقط درزمینه کارشناس حقوقی رده دو می‌توانند با مردان رقابت کنند که این را درزمینه تفاوت مقاطع هم می‌توان دید. تعداد فرصت‌های شغلی منحصرا مردانه در مقطع کارشناسی بسیار بیشتر از فرصت‌های مردانه در مقطع کاردانی است. 

حضور پررنگ عرف

وقتی دفترچه آزمون استخدامی امسال را بررسی می‌کنیم می‌بینیم تفاوتی فاحش بین جذب زنان در استان‌های مختلف وجود دارد؛ یعنی در شهرهایی مانند تهران یا مراکز استان‌ها کمتر شاهد جذب مردان به صورت انحصاری هستیم البته اگر سازمان امور مالیاتی کشور را در نظر نگیریم که در رشته‌هایی مانند مهندس برق، کارشناس امور سخت‌افزار، کارشناس شبکه و... آن هم در ستاد سازمان در تهران موقعیت را فقط به مردان داده است و همین موضوع موجب می‌شود این پرسش ایجاد شود که آیا عرف مناطق مختلف کشور درزمینه انتخاب جنسیت افراد برای مشاغل دولتی مؤثر بوده است یا نه؟ که اگر این‌گونه باشد بیش از گذشته نیاز به تلاش برای تغییر نگرش مسئولان بالادستی و همین‌طور افراد حاضر در بدنه دولت احساس می‌شود. مخصوصا اگر بدانیم طبق گزارشی که اخیرا از سوی نهادهای بین‌المللی منتشر شده است سهم زنان در بازار کار ایران کمتر از یک پنجم است در حالی که آمار فارغ‌التحصیلان زن نه‌تنها با مردان برابری می‌کند بلکه در مواقعی از آنها پیشی می‌گیرد. 

زنان هنوز در تنگنای اشتغال هستند


این اتفاق اما در شرایطی است که هم اکنون زنان در تنگنای اشتغال هستند و آمار ها نشان می دهد، هنوز اوضاع اقتصادی برای زنان مناسب نیست. به طوریکه براساس آمارهای مرکز آمار ایران در دی ماه سال ۱۳۹۴،  فقط بیش از 12 درصد از زنان ایرانی در فعالیت‌های اقتصادی در کشور سهم دارند که سهم اندکی است؛ در سال 1393 10,8 درصد از جمعیت فعال 15 تا 64 سال را بیکاران تشکیل دادند که از مجموع تعداد این بیکاران 30,4 درصد مربوط به گروه سنی 15 تا 24 سال، 61,8 درصد مربوط به گروه سنی 25 تا 44 سال و 7,7 درصد مربوط به گروه سنی 45 تا 64 سال بوده است که این نسبت‌ها برای مردان به ترتیب 30,6‌ درصد 59,5 درصد و 9,9 درصد و برای زنان 30,2 درصد 67,1 درصد و 2,7 درصد بوده است. 

 

اما این آمار در نیمه اول سال 1393 متفاوت بوده است. به‌طوری‌که بررسی نرخ بیکاری جمعیت ۱۵ساله و بیشتر نشان می‌دهد ٩,٥ درصد از جمعیت فعال، بیکار بوده‌اند. براساس این نتایج نرخ بیکاری در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری در مقایسه با نقاط روستایی بیشتر بوده است. بررسی نرخ بیکاری جوانان ۱۵تا ٢٤ساله حاکی از آن است که 22,9 درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیکار بوده‌اند؛ این شاخص در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیشتر بوده است. براساس آخرین آمار نیروی کار مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۳ زنان با ٤٣,6 درصد، نرخ بیکاری جوانان ١٥تا ٢٤ساله را تشکیل می‌دهند؛ در‌حالی‌که نرخ بیکاری مردها در این گروه تنها ١٩,1 درصد است. نرخ بیکاری جوانان ١٥تا ٢٩ساله را نیز 38,9 درصد زنان و 16,3 درصد را مردان تشکیل می‌دهند.


۴۲۴۲
کد خبر 562381

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 43
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۸:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  32 14
  اینکه شما برای شغل انفورماتیک تفاوتی میان زن و مرد قایل نمی شید اشتباهه چون فکر میکنید این کار یعنی پشت میز نشستن در حالی که بنده نزدیک 4 ساله مشغول به کار در انفورماتیک یکی از ارگان های دولتی هستم. روزانه بالای 10 کیلومتر پیاده روی دارم. باید از دکل های بلند برای تعمیر دوربین ها بالا برم. سیم کشی زیر سقف و ... . البته شاید یه خانم هم بتونه بهتر از من این کارها رو انجام بده ولی ایراد من به تفکر شماست باید ابتدا در مورد شغل ها اطلاعات کسب کنید و بعد مقاله رو منتشر کنید
 • خسته A1 ۰۸:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  39 1
  بین بیش از 19000 فرصت شغلی، به جز یکی دو نفر دبیری دیگه هیچ ظرفیتی برای رشته فیزیک وجود نداره در حالی که برای خیلی از رشته های عجیب و غریب ظرفیت وجود داره. ما که تا کارشناسی ارشد این رشته اساسی و پایه رو خوندیم الان باید چه کنیم؟
  • sam US ۰۳:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۲
   24 1
   بیا آمریکا. اینجا برای فارغ التحصیل‌های فیزیک سر و دست میشکنند.
 • بی نام A1 ۰۸:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  39 55
  جناب اقای روحانی: سوال بنده این است که آیا مرد باید خرجی زندگی و خانواده رو بدهد یا زن؟ که اینگونه حمایت میکنید. آیا امارهای طلاق اخیر را بررسی نموده اید که بیشترین سهم از آن خانواده هایی بوده است که مرد بیکار و زن شاغل بوده است.
 • ali IR ۰۸:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  41 56
  این حرکت اقای روحانی عین بی عدالتیه آخه تو کشوری که خرج خانواده و نفقه و مهریه بر غهده مرده این تصمیمات درسته؟؟
 • شاهین IR ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  69 2
  این ده بیست نفر استخدام که در برابر خیل میلیونی بیکاران پشه هم محسوب نمیشه
 • سعید IR ۰۸:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  51 22
  در این کشور که بیکاری بلای جان جوانان شده است، این دختران که سمت های شغلی را پر می کنند حاضرند همسر پسران بیکاری شوند
 • جواد۲۰۱۶ A1 ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  56 29
  وقتی پسرای یه مملکت نرن سر کار هیچ اتفاقی در ایجاد خانواده و افزایش جمعیت رخ نخواهد داد.چون درنهایت این مرد هستش که میره خواستگاری دختر وپدر دختر میگه کارتون چیه.... به دختر فکر نکنم بگن کارت چیه.قابل توجه مدافعان حقوق زنان
 • ناشناس A1 ۰۹:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  49 54
  به نظر من اصلا نباید زنان رو استخدام کنند . چون در حال حاضر مردان زیادی بیکار هستند و باید خرج یک خانواده رو بدن.
 • بی نام A1 ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  55 28
  ده سال بعد خبر افتخارآفرینی تعداد بیشتری از مریمهای میرزاخانی را در کشورهای دیگر خواهید شنید در حالیکه کارمندان شما که صرفا بخاطر جنسیت یا پارتی بازی استخدام شده اند، فقط حقوق میگیرند تا "چرخ خانواده بچرخد"؛ بدون هیچ تغییری در وضعیت هیچ چیزی. شاید هم واقعا این چیزی است که شما میخواهید هیچ پیشرفتی در هیچ چیزی.
 • بی نام IR ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  4 0
  تیترتون مشکل داره بخونید یه بار دیگه
 • بی نام A1 ۰۹:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  36 60
  هر فرصت شغلی که به خانم ها داده میشه، باعث میشه یک خانواده شکل نگیره
 • بی نام A1 ۰۹:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  49 30
  موقعیت شغلی برابر میشه سربازی رفتن روهم برابر کنین .هرجا به نفع خانم ها هستش برابری ولی هرجا که به ضررشون اونجا جنسیت مهم میشه.
  • مهدی GB ۱۴:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
   24 2
   اگر سیستم سربازی حرفه‌ای و داوطلبانه و تخصصی بشود به نظر من که مشکلی ندارد...
  • م.ن.ن.م IR ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۲
   1 2
   اگر قضیه بچه اوردن که همین تو کار باعث مشکله.خانم ها بهنگام زایمان 6 ماه مرخصی با حقوق می گیرند هر چند که استخدامی 99 پارتی بازی.فقط ملت سرگرم میکنن
 • مسعود A1 ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  51 34
  مرد شغل نداشته باشه بهش زن نمیدن ولی زن شغل نداشته باشه مانعی برای خواستگاری کردن ازش نیست.
  • بی نام A1 ۱۹:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۲
   5 1
   عزیز زندگی که فقط ازدواج نیست. شاید یه خانمی کلا نخواست ازدواج کنه، نباید کار کنه؟
 • فمینیست A1 ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  55 23
  میدونید چیه؟ اینهمه کتاب و مقاله درباره عدالت و جنسیت و جامعه شناسی و تاریخ هست. عقل آدمی هم خوب چیزیه برای قضاوت. هرکس دنبال دانایی باشه اونو پیدا میکنه.منو استخدام نکنند به درک. رتبه زیر300کنکور سراسری ِ سهمیه آزاد منطقه یک هستم و کارشناسی و ارشدم رو از یکی از 5دانشگاه برتر کشور گرفتم. تا اینجای زندگیم واقعا تلاش کردم و هیچیک از موفقیتهام بخاطر سهمیه و پارتی و تقلب و جنسیت نبوده که حالا بخوام بخاطر جنسیتم ناراحت باشم. ازاینجا به بعد هم واقعا تلاش میکنم و میدونم هرجا که کار کنم موفق خواهم بود چون عشق و علاقه و پشتکار داشتم و دارم. نمیدونم فردا چی میشه ولی اگه یه روز مهاجرت کردم این من نیستم که باید خجالت بکشم کشوری که با جوانانش اینگونه رفتار کرد باید خجالت بکشه.
  • فمینیست A1 ۰۴:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
   5 2
   من هیچ ولی مریمهای میرزاخانی چطور؟ دخترهای زیادی که این پتانسیل رو دارند که در رشته ی تخصصی خودشون به اندازه مریم میرزاخانی بدرخشند،ولی با این وضعیتی که ایجاد شده یا شکوفا نخواهند شد یا خبر موفقیتهایشان را وقتی خواهیم شنید که شهروند یک کشور دیگر هستند. همان وقتی که در آمارها میخوانیم کارمندان کشور ما درطول شبانه روز 2ساعت کار مفید میکنند و حقوق 8ساعت را میگیرند. همان وقتی که خود شما از بیسوادی و بیکفایتی کارمندان مینالی و به یاد میاری اینها کسانی هستند که براساس جنسیتشون و بدون توجه به شایستگی استخدام شده اند.
 • جواد A1 ۱۰:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  34 38
  لطفا قوانین ازدواجم پس تغییر بدین ، پسرا باید شوهر کنن نه اینکه زن بگیرن ، باید مهریه و نفقه بگیرن نه اینکه بدن ..................... کلا مملکت و بکوبیم از نو بسازیم بهتره
 • مرد A1 ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  30 57
  مرد یک خانوار را تامین میکند اما زن نه تنها باعث بیکاری یک مرد متاهل میشود بلکه کارایی مناسب نیز د ر ادارات ندارد
 • بی نام A1 ۱۰:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  27 21
  آخه چه خاتمی میتونه تو زندان با مردان جلسه روان شناسی بزاره..یه چیزی گفتید فقط...
 • سعید A1 ۱۰:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  43 36
  وقتی تو کشور ما تا یک پسر کار نداشته باشد بهش زن نمی دهند، اصرار بیش از حد برای دادن تعداد شغل مساوی به زنان موجب عقب افتادن تعداد ازدواج ها میشود.
  • بی نام A1 ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
   0 2
   موافقم
 • صالح A1 ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  32 41
  اشتغال گسترده زنان در جاهایی که ضروری نیست موجب بیکاری فراوان مردها شده و امکان تشکیل خانواده را از آن ها گرفته و مفاسد دیگر را به دنبال دارد.دولت باید از منافع جامعه دفاع کند و تسلیم شعارهای فمینیستی نشود.
  • بی نام A1 ۱۵:۵۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
   39 10
   بیکاری مردها مربوط به زن ها نیست مربوط به دولت ها و سیاست هاشونه که توانایی ایجاد کار رو ندارن
 • بی نام A1 ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  64 13
  زنی که تحصیلکرده است مسلما به دنبال کار و کسب درآمد شرافتمندانه است و این وظیفه دولت و همه دستگاه هاست که شرایط و امکانات شغلی را برای همه ایرانیان جویای کار از زن و مرد بدون تبعیض جنسی و قومی و نژادی فراهم کند.
  • بی نام US ۱۴:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
   31 5
   درود بر شما,
 • بی نام A1 ۱۰:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  42 2
  دعوا بر سر هیچ. حدود طبق آمار 2 میلیون بیکار در کشور وجود داره و از این تعداد فقط 3000 سهمیه شغلی ایجاد شده.
 • مهدی RO ۱۴:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  24 30
  من قبلا دلم برا خانوما می سوخت. ولی از وقتی که رفتم سر کار خودم با چشام دیدم که تقریبا بیشترخانوما بهره وریشون کمه. یا دارن با گوشیشون بازی می کنن یا با هم حرف می زنن. موقع ناهارم که 2 ساعت غیب می شن. والله به مدیرا حق می دم که همش مرد استخدام کنن لا اقل مردا کمتر حاشیه می رن و بیشتر دل به کار می دن. با این وضع بیکاری زیاد مردا واقعا ظلم خانوما رو استخدام کنن. چون دستتشون تو خرج نیست. اولین کارم بعد کار دماغشون عمل می کنن.
  • بی نام IR ۰۶:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۲
   3 1
   شما هم با این دقت نظر در جزییات امور خانمهای همکارتون معلومه که کلا هیچ کاری انجام نمیدی وگرنه وقت این همه توجه رو نداشتی
 • بی نام IR ۱۴:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  1 0
  درجواب بی نام این سهمیه استخدام چند تا ارگان دولتی هست نه کل کشور
 • بی نام DE ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  13 14
  وای وای وای. حالا که رئیس جمهور مملکت حامی زنها شده مردها نمی گذارند. اون وقت می گیوند خانم ها حسود اند.
 • بی نام A1 ۱۵:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  37 4
  کار رو باید به کسی بدن که لیاقت و توانایش رو داره،حالا میخواد زن باشه یا مرد باید آزمون و مصاحبه عادلانه برگذار بشه و هر کسی بیشترین نمره رو بدست آوارد استخدام کنن حالا چه زن چه مرد
 • بی نام IR ۱۷:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  32 9
  آدم کامنت‌هارو که می‌خونه می‌فهمه بیچاره روحانی فقط از دست مخالفانش عذاب نمی‌کشه. خیلی عجیبه که یک سری هستند که هنوز به شایسته‌سالاری معتقد نیستند و مرد بودن رو ملاک برتری‌شون می‌دونند اون‌وقت از پست‌هایی که در دولت‌ها به افراد بی‌سواد و ناتوان داده شده می‌نالند
 • سامان IR ۱۷:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  32 7
  اون هایی که میگن کار زن اولویت نداره چون مرد باید خانواده رو بچرخونه میشه بگن پس چرا آقایون همه دنبال دختر شاغل برای ازدواجن؟دوتا خواهر دارم که هردو خواستگاراشون وقتی متوجه میشن خونه نشینن میرن دیگه خبری ازشون نمیشه.مادر یکیشونم برای مادرم شرط گذاشت که هر وقت دخترتون شاغل شد به ما خبربدین
  • مسعود A1 ۰۳:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۲
   12 8
   عزیزم، بنظرت مردی که بخاطر شغل "زن" بیاد سراغش مرد زندگیه؟ من فکر میکنم این دو مبحث با هم تفاوت داره. شما نباید انتظار داشته باشی بخاطر اینکه خواهرای دست گلت با همچین مردهایی ازدواج کنن برن سرکار اونم به هر قیمتی؟؟؟
 • بی نام US ۱۷:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  34 8
  از همین وضعیت کامنت ها می شه فهمید که چرا وضعیت زنها تو ایران چرا انقدر وحشتناک
 • بی نام A1 ۱۸:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  8 35
  براي زن چه كاري پسنديده تر از خانه داري
 • سلام IR ۱۸:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  13 3
  الان که اکثرخانما ازبیکاری یا آرایشگرشدن یامنشی یا فروشنده خرده پا یا زدن توکارزیبایی که سرکارنرفتنشون هیچ دردی ازآقایون دوانمیکنه. من بعنوان یه خانم توقع دارم وقتی به یک اداره,بیمارستان ویا هرجای دیگری مراجعه میکنم دریک کشوراسلامی ازده تا دو سه تا کارمند خانم ببینم چون اولویت منه حالا شمااگه بااون دوسه تا مشکل داریدو دم از قوانین اسلامی میزنید پس چرا با مراجعه دائمی نوامیستون به مثلا پزشک و پرستار و کارمند وراننده ی آقامشکلی نداریدو خواهان راحتی خیالتون ازبابت چنین مسائلی نیستید؟ هرکاری هرچقدرهم مردونه بنظر بیاد بایدچندسهمیه خانم داشته باشه چراکه این خداست که علاقه و استعدادروبه همه و همه ی بندگانش هدیه داده همینطور بالعکس کارهای بظاهرخانمانه هم بایدچند سهمیه برای آقایون درنظرگرفته شود.
  • بی نام A1 ۰۴:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
   3 2
   چرا مسئله رو ناموسی میکنید. هرکسی حق داره شغلی داشته باشه و اولویت با شایسته تر هاست
 • بی نام DE ۱۸:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  27 3
  زن بد سرپرست و بي سرپرست و سرپرست خانوار كم نداره اين كشور ها حداقل تو هر خانواده اي يك يا دو خانوم سرپرست خانوار وجود داره همه كه شوهر ندارن ماشالا با اين آمار تصادفات و تيغ جراحي پزشكان گرامي
 • بی نام A1 ۰۳:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۲
  3 0
  من خودم یک کارمند زنم ولی مجردم. برای گذران زندگی کار میکنم که بتونم مستقل زندگی کنم. ولی همکاری دارم با 40 سال سن و متاهل دو فرزند تازه استخدام شده . پیش خودم میگم توکه تا الان بیکار بودی شوهرت سرکاره دستت به دهنت میرسه چرا باید بچه هات رو اوراه کنی بالای سرشون نباشی ماردی نکنی؟ اونم کارمندی که واقعا توی انجام امور محوله بسیار ضعیف عمل میکنه دست من بود یک مرد رو جایگزینش می کردم.