برگزاری انتخابات رئیس جدید اتاق ایران در شهریور/ بررسی لایحه مناطق آزاد توسط بخش خصوصی

کناره‌گیری رییس اتاق ایران به دلیل ناراحتی جسمی ناشی از فشار کاری، دستور نشست شورای رؤسای اتاق‌های سراسر کشور را به سوی بازنگری در شیوه‌های مدیریت و حجم کار تعریف شده سوق داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از اتاق بازرگانی ایران، نشست شورای رؤسای اتاق‌های سراسر کشور با حضور هیات رییسه اتاق ایران، هفدهم مردادماه در اتاق ایران برگزار شد.

«پدرام سلطانی» نایب رئیس اتاق ایران، در این نشست گفت: اتفاقی که برای رئیس اتاق ایران افتاد همه را به این فکر فرو می برد که چه روشی در اداره اتاق و کشور وجود دارد که این همه فشار به مدیران بلندپایه وارد می‌کند و به نظر می رسد باید در روش اداره اتاق بازنگری شود.

«محسن جلال‌پور» پس از 14 ماه ریاست بر اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، بتازگی به دلیل تشدید بیماری قلبی از مسئولیت خود کناره گرفته است.

سلطانی ابراز امیدواری کرد جلال‌پور در پی بهبود وضع جسمانی، به زودی در قالب رئیس افتخاری یا فردی متخصص، توانمند و صاحب نظر به جمع خانواده بخش خصوصی برگردد.

نایب رئیس اتاق ایران گفت: مسئولیت هایی که بر دوش رئیس اتاق گذاشته شده بسیار زیاد است. عضویت و حضور در جلسات زیاد و همچنین در شرایط اقتصادی کشور با رکود اقتصادی و شرایط پس از برجام توقع از بخش خصوصی بسیار افزایش یافته است. بنابراین باید حجم کار و شیوه مدیریت را به گونه ای بررسی و بازنگری کنیم تا فشار موجب بروز عوارض نشود و به کارآمدی بیشتر و تقسیم کارها و کمتر شدن فشار و بار روحی وروانی رؤسا بینجامد.

سلطانی تاکید کرد تا زمان تعیین رئیس جدید اتاق، اخذ مشورت از رؤسا و پیشکسوتان اتاق ها مطلوب و ضروری است.

وی گفت: در جلسه مردادماه هیات نمایندگان، تاریخ انتخابات برای تعیین رئیس جدید را تعیین می کنیم و امیدواریم در شهریور انتخابات انجام شود.

«محمدرضا انصاری» دیگر نایب رئیس اتاق ایران، در این نشست گفت: رؤسای اتاق ها مسئولیت همه امور داخلی و خارجی اتاق ها را برعهده دارند که فشار زیادی بر آنان وارد می کند و برای همین باید در همه اتاق ها بازنگری شود تا از فشار های زیاد بر آنها بکاهیم.

«علا میرمحمدصادقی» مشاور عالی هیات رئیسه در امور پیشکسوتان، نیز در این نشست گفت: در این شرایط روسای اتاق ها و هیات نمایندگان و هیات رئیسه باید بلوغ خود را نشان داده و آبروی اتاق را حفظ کنند و از مبارزات انتخاباتی به دور باشند و بسیار زود در مورد رئیس جدید تصمیم بگیرند.

  بررسی لایحه مناطق آزاد

در ادامه این نشست، موضوع لایحه ایجاد منطقه آزاد تجاری در دستور کار رؤسای اتاق ها قرار گرفت و 6 مخالف، سه موافق و دو نفر با نظر مشروط در این زمینه صحبت کردند.

پس از تبادل نظر و مرور نظرها مقرر شد با توجه به اینکه لایحه مناطق آزاد در دستور کمیسیون مجلس شورای اسلامی است، اتاق نظر کارشناسی خود را به همراه کار پژوهشی، به مجلس منعکس کند.

همچنین مقرر شد اتاق ها نظر موافق یا مخالف خود را به صورت کتبی اعلام یا کارشناسی معرفی کنند.

گفتنی است کشور ما دارای هفت منطقه آزاد تجاری- صنعتی شامل کیش، قشم، چابهار، ارس، انزلی، اروند و ماکو و نیز 64 منطقه ویژه اقتصادی است. بیست و سوم تیرماه نیز نمایندگان مجلس شورای اسلامی با یک فوریت لایحه دولت برای ایجاد هفت منطقه آزاد تجاری- صنعتی و 12 منطقه ویژه اقتصادی در کشور، موافقت کردند.

22339

 

کد خبر 564779

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =