۰ نفر
۲۰ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۶
روز دختر و انکار دختر در خندوانه

مریم صیامی نمین

چند روز پیش بود...خواستم بگذرم ولی هر کاری کردم باز به این نتیجه رسیدم که نه؛ گذشتنی نیست.

با چرایی و چگونگی و اهداف نامگذاری این روز کاری ندارم، هرچند که شیوه برگزاری و پاسداشت این روز خود گویای اهداف طراحی این انتخاب است.

قصه از آنجایی شروع شد که به بهانه افسردگی جامعه، برنامه ای ساخته شد به نام خندوانه. به چرایی و چگونگی و اهداف و حاصل کار این برنامه هم نمی پردازم، چرا که معتقدم یکی از مشکلات ما اظهارنظرات غیر کارشناسی است، از این جهت این مقوله را به اهل فن واگذار می کنم.

گله من به تنها به عنوان یک انسان، به عنوان یک زن و به عنوان یک مادر، از محتوای برنامه‌ای است که به نام و بهانه روز دختر در رسانه ملی روی آنتن می رود، ولی محتوا و مضمون برنامه در واقع سعی در انکار موجود مستقلی به نام دختر دارد.

زیاده گویی نشود و بپردازیم به اصل ماجرا:

ظاهرا؛ دقت کنید، ظاهرا تصویر بردار برنامه به طور اتفاقی وارد یک جمع دوستانه دورهمی دخترانه در یکی از خوش نام و خوش منظره و فرهنگی ترین مراکز تفریحی- فرهنگی تهران شده و بیننده را به تماشای تصاویری می نشاند که اجتماعی از جمعیت مونث با پوشش حجاب اسلامی کامل ( اکثریت قریب به اتفاق چادری) دور میز بزرگی نشسته اند و از کله پاچه و دیدنی های همدان و... صحبت می کنند، کاملا خودمانی!

در تمام این مدت صدای واحدی، واضح تر و غالبتر به گوش رسیده و به نظر می رسد بقیه به این صدا پاسخ می دهند...

حواشی بماند ...اصل مطلب ، گفتگوی گزارشگر است ب ا همان صدای غالب.

روز دختر است و طبیعی است اگر توقع داشته باشیم از خیل آن تعداد نسبتا زیاد مونث، برگزیده مصاحبه، دختری باشد که قابلیت‌هایی برای بیان در رسانه و معرفی الگویی اجتماعی برای ارائه به دختران داشته باشد.

اما مورد مصاحبه؛ خانم ظاهرا بیست هفت، هشت ساله ای است که هشت سال پیش ازدواج کرده و دو پسر دارد و از قضا رمز موفقیتش در زندگی مشترک، گذشت بسیار زیاد آقای همسر بوده و...

این که این خانم کیست و اصولا چه ویژگی داشته که توانسته نظر مسئول امور مالی برنامه را جلب کرده و به این برنامه دعوت شود، بماند... ولی مگر نمی گوییم "روز دختر"؟!

اما اصل ماجرا، که گفتگو و اظهارنظر این بانوی جوان در پاسخ به سوالات گزارشگری است که جز صدایی لوده گونه، نشان دیگری از او نداریم.

ابتدای مکالمه به چرایی این دورهمی که همان حجاب و پوشش مشترک شرکت کنندگان است اشاره می شود و به این که درمورد چه چیزی گفتگو می کنند و ...

تا این جای گفتگو خوب پیش می رود و همه چیز تقریبا منطقی و عادیست تا این که گزارشگر می پرسد: چه چیزی خانمها را ناراحت می کند؟

بانوی جوان پاسخ می دهد: این که از خانمها راجع به سن و وزنشان پرسیده شود!

گزارشگر با لحنی تمسخرآمیز می پرسد" یعنی چیز دیگری خانمها را ناراحت نمی کند؟"

ایشان می فرمایند: نه

صدا با تمسخر بیشتری می پرسد، یعنی جنگ و ...

خانم جوان وسط حرف پرسشگر می پرد و با تاکید می گوید: نه نه اصلا!

صدا به نظر متعجب می شود و گفتگو را ادامه می دهد و از ایشان راجع به زندگی شخصی و نام فرزندان و... می پرسد تا نوبت می رسد به سوال دیگری که"چه چیز خانمها را شاد می کند؟"

خانم جوان : با قاطعیت جواب می دهند؛ "خرید"!

این بانوی جوان که از قضا به مدد توان مالی خانواده محترمشان ، شکرخدا زندگی بی دغدغه و مرفهی را تجربه می کنند و به شهادت صفحه اینستاگرامشان، بیشترین اوقاتشان را خارج از کشور می گذرانند و باز به شهادت همان صفحه، طراح مدلباس و پوشش اسلامی هستند، کجا از دغدغه، دل‌مشغولی، نگرانی و آمال و آرزوهای زنان ایرانی، چه از نوع روشنفکر تحصیلکرده آکادمیک فعال فرهنگی سیاسی اجتماعی، چه از نوع زحمتکش کارگر سرپرست خانوار، چه از نوع همسر یا مادر یک بیمار خاص پرزحمت و هزینه و... خبر دارد که بتواند با این صراحت و قاطعیت از طرف جامعه زنان نظریه صادر کرده و معرف نگاه و طرز فکر زنان باشد؟!

در بیشتر جوامع انسانی، برای پی بردن به ناهنجاریهای شخصیتی و نقاط ضعف فرهنگی، باید رفت و با قشری ترین آدمهای آن جامعه هم نشینی کرد، در رفتار و گفتار آنها دقیق شد تا به حفره های فرهنگی آن جامعه رسید، در حالی‌که در کشور ما برای یافتن گودالهای بزرگ و عمیق فرهنگی و ضعف های شخصیتی و تماشای رفتارهای ناپسند، کافیست که چند ساعت روبروی "تلویزیون ملی" بنشینید تا به عمق فاجعه پی ببرید.

این بانوی جوان که نهایت دانش و آگاهیش در رابطه با برندهای مختلف لباس و کیف و کفش و جواهرات و...، هارمونی رنگها و جنس پارچه هاست؛ طبیعتا از دنیای بسیاری از زنان و دختران این کشور بی اطلاع و از تلاشها و مرارتهای آنها برای بقای فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی بی خبر و نا آگاه است.

صد البته نظرات این بانوی جوان و هم فکرها و هم نظراتشان برای خود محترم و قابل قبول است، اما مسلما نمی تواند عقیده و نظر و رای همه زنان و دختران این کشور باشد و نباید در پخش از رسانه ملی، بدون اشاره به شخصی بودن عقیده ایشان از آن عبور شود؛ نباید عواقب سخنان این چنینی را که جنس مونث را موجوداتی حقیر و هجو و تهی معرفی کرده، و درحق دیگر زنان آگاه و مطلع و موفق و فداکار این مرز و بوم بی انصافی می شود؛ نادیده گرفته شود.

گذشته از این که اگر روز، روز دختراست ، الحمدالله در این کشور پهناور و در همین تهران خودمان، دختر موفق مستقل و توانای نام آور و افتخارآفرین، کم نداریم؛ چرا باید خیلی ملو و یواشکی از بانویی با دو فرزند به عنوان الگوی دختر ایرانی یاد شود؟

جدای کوتاهی و جفایی که در این مصاحبه در حق زنان کشورم شده، تمام این چند روز گذشته ذهنم درگیر این پرسش بوده است که تعریف ما از دختر دقیقا چیست؟ و انتظار ازدواج و داشتن فرزند آیا غایت آمال و آرزوهای دختران ماست؟

یعنی افتخار دختر ایرانی، ازدواج، داشتن فرزند؟!!... ببخشید من کمی گیج شدم؛ این وسط دختر کجاست؟!!

۴۷۴۷

کد خبر 565992

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 22
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 14
 • بی نام IR ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۰
  70
  چه عجب یکی به این خنده وانه نخندیدی و تحلیل کرد جای شکر دارد ... لطفا در مورد آدمهای عجیب و غریب و ناهنرمند و که با خواندن های مزخرف و گفتگوهای چرند مثل سوهان روحیه بیننده نه البته من را می خراشند گزارش کنید
 • کدخدا A1 ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۰
  57
  بجا و صحیح است ... آفرین
 • بی نام DE ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۰
  47
  خندوانه افتضاح شده است. خندوانه یکی از پربیننده ترین مسابقات دارت دنیا را برگزار می کند. بازی ای که به خاطر داشتن قوانین ساده شاید برای بازیکن جالب باشد ولی برای بیننده هیچ لذتی ندارد. خندوانه پربیننده ترین مسابقات پانتومیم را برگزار می کند. که تماشای آن برای بیننده بسیار کسل کننده است. خندوانه افت کرده. بازی های ساده که باید از سازندگان بازی های مهیج و خنده دار تلویزیونی خارجی پرسید چرا این همه هزینه می کنید وقتی خندوانه با بیشترین بودجه و ساده ترین بازی ها تولید می شود... آن همه بودجه و نبود ایده و چارچوب در برنامه خندوانه باعث شده برنامه مسخره شود. بدون جناب خان اصلا ارزش دیدن ندارد. گرچه جناب خان هم دارد تکراری می شود. محتوای برنامه بسیار ضعیف است و چیزی برای عرضه ندارد. واقعا متاسفم.
 • ندا محمدی A1 ۱۳:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۰
  51
  عالی بود خانم صیامی عزیز. مرسی که بیان کردید این موضوع رو. باید حداقل سطح شعور و برنامه خندوانه برای دخترها و خانم های جامعه قائل میشد
 • ایران وطنم DE ۱۳:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۰
  17
  حتی یک قسمت از این برنامه رو ندیدم.فقط در یک کلیپ خبری دیدم که مجری از مهمان میپرسه من چند نفرو نام میبرم شما خودتونو بزارین جای اون و جواب بدین. همسر رییس جمهور .خانمه هم میگه کاش همسرش نمیشدم .کاری ندارم به این سوال و حرکت کاملا مصنوعی و وانمود کردن به اینکه عجب جواب کوبنده ای .ولی برنامه ای که استفاده سیاسی میشه ازش به درد لای جرز در میخوره.
 • بی نام A1 ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۰
  4
  كي بود مهمون؟
 • بی نام RO ۱۴:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۰
  37
  شما حالت خوبه؟ چه قدر سختگیرید، ما که توهینی ندیدیم.
 • بی نام IR ۱۴:۱۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۰
  43
  فمینیست یعنی ذهنی که مالیخولیای ضد مرد داره...یه حساسیت بسیار ابلهانه نسبت به مرد...
 • بی نام A1 ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۰
  37
  با تشکر از نگارنده. من هم این مصاحبه ی مشمئز کننده را با خانواده دیدم و از دختر بودن خودم خجالت کشیدم. خندوانه رو دوست دارم. کاش اقای جوان این متن رو ببینه و عذر خواهی کنه یا پاسخ قانع کننده بده.
 • بی نام A1 ۱۴:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۰
  28
  تحلیلتون عالی بود.واقعا حق رو بیان کردید.ممنون از نویسنده.
 • بی نام A1 ۱۴:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۰
  43
  واقعا که گل گفتی منم در تمامه طول صحبت با این خانوم همین تو ذهنم بود که لابد باید یه فرقی بین روز دختر و روزه زن وجود داشته باشه دیگه
 • حسین RO ۱۴:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۰
  23
  شما هم زیاد مته به خشخاش گذاشتی . . . بنده خدا این برنامه سازها هرچی بسازن یه عده خوششون نمیاد و ایراد میگیرن
 • بی نام A1 ۱۵:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۰
  60
  هه فکر کردی جامعه ایران تعریف درستی از پسر داره که از دختر داشته باشه؟ وقتی سربازی رفتن میشه ملاک آدم شدن پسرها... خب ازدواج کردن و بچه آوردن هم میشه ملاک آدم شدن دخترها
 • سامیه A1 ۱۵:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۰
  44
  عالی بود، خانم. واقعا تأسف برانگیزه از اینکه در روز دختر به جای پرداختن به حقوق و شرایط اسفبار موقعیت شغلی و اجتماعی و سرانۀ ورزش و هزاران دردها و دردسرهای دختران ایرانی، تنها به جلوه های ساده لوحانه از شخصیت دختران ایرانی پرداخته می شود.
 • به عنوان یک پسر 30 ساله A1 ۱۶:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۰
  29
  بسیار بسیار عالی بود.
 • امین IR ۱۶:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۰
  13
  یه مصاحبه مثل همه مصاحبه های این برنامه طنز بود. چرا گندش میکنید بیخود حالا کی گفت نظرات اون خانوم از طرف همه خانومهای جامعه ست؟ ضمنا اینو همه میدونن خانوما با خرید کردن و گشتن تو بازار خیلی کیف میکنند. دیگه چرا بهتون بر میخوره؟
 • بی نام IR ۱۶:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۰
  44
  متاسفانه دختر بدون ازدواج در کشور ما به حساب نمیاد و از طرفی این روزها دخترها به حق و حقوق شان بیشتر آگاه شده اند و نیمخوان مثل سابق باهاشون رفتار بشه. به نظرم اگر نگاهی به آمار خروج دختران تحصیل کرده و مجرد در طی سال های اخیر بیندازید، همه چی دست تون میاد
 • ناشناس A1 ۱۷:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۰
  16
  چی بگم با این متن های مثلا کارشناسی شده واسه شما هر برنامه ای بسازن یه ایرادی میگیرین.......به نیمه پر لیوان و اینا هم اعتقادی ندارین اون بنده خدا ها رو بگو که دارن واسه کی زحمت میکشن تا یک جامعه خسته را شبها خوشحال کنند......
 • بی نام A1 ۱۸:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۰
  12
  خانم صیامی گل من این برنامه رو ندیدم بودم ولی با توندن این این مطلب بیشتر از اینکه متعجب شدم متاسف شدم و هر چند که این برنامه لوده بازی رو به نوعی پوشش روی خیلی مسایل میدونم
 • مجید A1 ۱۹:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۰
  21
  سلام این یک برنامه ی طنز است نه یک ویژه برنامه ی تخصصی شما خیلی مته به خشخاش می گذارید بهتر است با دید باز تری به مسایل نگاه کنید
 • بی نام A1 ۰۷:۵۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۲
  16
  با درود و سپاس از نگارنده توانا و منتقد دلسوز تهیه هر بر نامه ای که جهت دار و سیاست خاصی را دنبال کنه نتجيه ای جز این به بار نخواهد آورد جو حاکم بر جامعه کنونی ایران میخواهد از بانوان این مرز و بوم شخصیتی شکننده مثل همین خانم که دراین برنامه گزینش شده دیده شد بسازند زن در دیدگاه اینها جزو کالاهای مصرفی و تهی از همه ی تواناییهای یک انسان برابر با بقیه به شمار می‌آید که فقط باید نقش خدمات دهی به همسر و فرزندان را ایفا کند باید به این تفکر مسموم گریست
 • ارشان IR ۰۴:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۴
  4
  با تشکر.بانوی بزرگوار.عالی و موشکافانه.با این دید نگاه کنیم.