۰ نفر
۲۶ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۲:۵۶

سفردکتر ظریف وزیرامورخارجه به کشورهای حوزه ی آمریکای جنوبی نقطه ی عطف مناسبی برای استفاده از حداکثر ظرفیت های دیپلماتیک در پسابرجام خواهد بود.

بدیهی است برجام راه منتخب ملت و مسئولین برای شروعی دوباره در مناسبات جهانی با رویکردی صلح آمیزاست. روابط با کشورهای حوزه آمریکای جنوبی از ابتدای تاریخ روابط خارجی ایران همواره روندی آرام،متعادل و در چارچوبی اقتصادی و تجاری با رویکردی مبتنی بر منافع ملی تعریف می شده است.

در مقاطعی از دولت های نهم و دهم این رویکرد تبدیل به نگرشی رادیکال مبتنی بر گسترش اردوگاه های ضدامپریالیستی به سبک دوران جنگ تعریف شد،شور و اشتیاق شکل گیری یک جبهه ی چپ ضدآمریکایی و سرنگویی قریب الوقوع سرمایه داری جهانی اکنون در واقعیت های صندوق های انتخابات مردم، کاهش بهای نفت و معیشت و اقتصاد رنگ باخته است، همگان و ما در یافته ایم که زیستن در جهانی نامطمئن و مملو از فقر،جنگ،خشکسالی،بی آبی،بیکاری،گرسنگی و امراض مختلف یقینا نیاز به همکاری برای رفع مشکلات داردو سیاست خارجی دولت بر این مبنا نگرشی جدید در روابط دوسویه و چند سویه را تعقیب می کند.

سفربه کوبا،اکوادور،شیلی،نیکاراگوئه و بولیوی با رویکرد جدید و تفاهم بر مسائل،اقتصادی و فرهنگی قطعا بستری برای احیای روابط پایدارخواهدبود.با کوبا می توان در ظرفیت های سیاسی،فرهنگی،توریستی و پزشکی به نتایج مثبتی رسید.اکوادور نمونه ی موفقی در اکوتوریسم و کشاورزی است.

شیلی کشوری بسیار موفق در زمینه ی ورود از حکومت نظامیان به نوسازی مبتنی بر قواعد توسعه است که می توان آن را موفق ترین کشور این حوزه تلقی کردو بازگشایی سفارت این کشور در تهران نویدی خوب برای گسترش روابط به شکل منطقی و متینی خواهدبود.

از وزیرخارجه ی پرکارو فهیم ملت می خواهم درباره ی سفربه کلمبیا و ایجاد رابطه با ان به عنوان کشوری با ظرفیت های کشاورزی و فنی را هم در دستور کار بررسی داشته باشند و ضمنا از حداکثر توان بخش خصوصی کشوردر بخش های فنی،کشاورزی،توریسم در این سفرانشاا..پربار،استفاده نمایند.

 

کد خبر 567719

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =