آواز گرمای هوای پرنده‌ها برای جوجه‌هایشان

ایرنا نوشت: نتایج مطالعه جدید محققان استرالیایی نشان می دهد که پرندگان با سر دادن آوازی خاص از جوجه های از تخم بیرون نیامده خود در برابر افزایش دمای هوا محافظت می کنند.

بر اساس نتایج یک مطالعه جدید که در مجله 'ساینس' منتشر شده است، محققان دانشگاه دیکین در استرالیا متوجه شدند که یک پرنده کوچک بومی این کشور به نام فنچ زبرا یا راه راه، زمانی که هوا گرم است، آوازهای خاصی برای تخم های خود می خواند.
نتایج این مطالعه همچنین نشان داد: جوجه هایی که در تخم در معرض این آوازهای خاص قرار گرفته بودند، پس از بیرون امدن از تخم، رشد آهسته تر و سازگاری بیشتری با آب و هوای گرم داشتند که این سازگاری در زاد و ولد آنها در آینده نیز نقش مثبت داشت.
محققان معتقدند که مطالعه آنها، اطلاعاتی در مورد نحوه واکنش احتمالی این پرندگان به تغییر آب و هوا ارائه می دهد.
'جوزف وودگیت' زیست بوم شناس رفتاری از دانشگاه 'کویین مری' در لندن درباره این یافته گفت: این دستاورد برای اولین بار نشان می دهد که پرنده های والد می توانند جوجه های خود را قبل از بیرون آمدن از تخم با شرایط زیست محیطی ارتباط و انطباق دهند.
محققان استرالیایی زمانی تحقیق خود را آغاز کردند که متوجه یک آواز نامعمول فنچ های زبرا در حیات وحش شدند که تن بالا و سریع داشت.
آنها پس از بررسی بیش از 120 فنچ، متوجه شدند که پرنده والد تنها زمانی این آواز نامتعارف را می خواند که قرار است جوجه های آن در عرض پنج روز سر از تخم دربیاورند و پیش بینی می شود دمای هوا به بالای 78 درجه فارنهایت برسد.
در این مطالعه، تخم های پرنده در معرض دمای بالا قرار داده شد و محققان برای آنها صدایی ضبط شده از آواز نامعمول یاد شده و یا سایر آوازها را پخش کردند.
محققان متوجه شدند که از میان 130 جوجه سر از تخم دراورده، جوجه هایی که این آواز غیرمعمول را دریافت کرده بودند، در شرایط آب و هوای گرم رشد آهسته تر داشتند و در آینده پرنده های ماده که از این الگوی رشد پیروی کرده بودند، جوجه های بیشتری را به دنیا آوردند.
نتایج این مطالعه همچنین نشان داد پرندگانی که آواز خاص و نامعمول را در دوران جنینی دریافت کرده بودند، در بزرگسالی آشیانه گزینی در مناطق گرم تر را انتخاب کردند.
محققان امیدوارند که در گام بعدی بتوانند روند بیولوژیکی دخیل در بروز این تاثیرات را مشخص کنند و چرایی مزیت کندی رشد و کوچک تر ماندن پرنده در طولانی مدت را در آب و هوای گرم دریابند.
فرضیه ای که در این زمینه وجود دارد، این است که پرنده های کوچکتر می توانند راحت تر گرما را از بدن خود دفع کنند و یا این که رشد بسیار سریع در یک محیط استرس زا و گرم آسیب بسیار زیادی به بدن می زند؛ در هر صورت، یافته های این مطالعه نشان می دهد که پرندگان سازوکاری برای آماده کردن جوجه های خود برای مواجهه با دمای زیاد دارند.

5454

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 569711

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =