نشست خبری گزارش عملکرد یک ساله سازمان میراث فرهنگی با حضور رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی، بهمن نامورمطلق معاون میراث فرهنگی و سعید شیرکوند معاون سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی، امروز در سالن فجر سازمان میراث فرهنگی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ مسعود سلطانی‌فر به گزارش عملکرد سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری پرداخت و گفت: مهمترین دستاوردهای این سازمان در طول ۳ سال گذشته، حفظ میراث ارزشمند فرهنگی ملموس و ناملموس در عرصه‌های مختلف و به عنوان یک اصل پذیرفته شده است، به گونه‌ای که موفق شدیم بسیاری از مسئولان کشور را به این باور برسانیم که اهتمام ویژه‌ای در این زمینه داشته باشند و امروز بسیاری از استانداران، وزرا، شهرداران و فرمانداران حفظ بنای تاریخی را به عنوان یک فضیلت می‌دانند. 

او گفت: سازمان میراث فرهنگی از شهرداری درخواست مرمت بناها و بهره‌برداری از آنها را دارند، اتفاقی که در حال ایجاد یک نوع رقابت بین مدیریت‌های شهری شده است، حتی‌ بسیاری از نمایندگان مجلس پیگیر طرح و تصویب برای حفاظت از میراث فرهنگی در کشور هستند.

معاون رئیس جمهور در ادامه به استرداد چهار محموله اشیای تاریخی فرهنگی از کشورهای دیگر به ایران اشاره کرد و از امضای ده‌ها تفاهم‌نامه همکاری، پژوهشی، تحقیقاتی و موزه‌ای و همچنین ثبت ملی آثار منقول، غیرمنقول، طبیعی وملموس و ناملموس خبر داد.

اربعین‌حسینی ثبت ملی شد

سلطانی‌فر با اشاره به اینکه مراسم و راهپیمایی اربعین حسینی به ثبت ملی رسید، گفت: مراسم سوگواری و راهپیمایی‌ اربعین نیز مدتی پیش در فهرست آثار ملی قرار گرفت، که با این اقدام مقدمه ثبت جهانی این آیین نیز فراهم شد. امیدواریم مراسم راهپیمایی اربعین حسینی به صورت مشترک با عراق به عنوان میراث جهانی در یونسکو ثبت شود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در خصوص اهمیت این ثبت ملی تأکید کرد:‌ مراسم و راهپیمایی اربعین حسینی از بزرگترین مراسم‌های دینی دنیا به حساب می‌آید.

او گفت: در طول ۳سال گذشته ۵میراث ایرانی به ثبت جهانی رسیده است. از ۳۰ سال قبل فقط ۱۶ میراث در حوزه میراث فرهنگی به ثبت جهانی رسیده بود، ولی خوشبختانه در ۳سال اخیر، ۵ اثر میراث ایرانی از جمله شهر سفه، اطراف شهر شوش، شهرسوخته، منظر فرهنگی میمند، قنات‌های ایرانی و بیابان لوت و ۱۱ قنات ایرانی در فهرست میراث جهانی «یونسکو» به ثبت جهانی رسیدند. 

بازگشت بزرگترین گنجینه میراث‌فرهنگی به کشور

سلطانی فر صدور حکم استرداد و بازگرداندن الواح هخامنشی در سومین دادگاه بین المللی مربوطه را مهمترین دستاورد بی نظیر این سازمان و دولت یازدهم برشمرد و گفت: دستاورد بعدی ما استرداد محموله‌های تاریخی خوروین، چغامیش، گل‌نوشته‌های ساسانی و الواح هخامنشی است. امضای ده‌ها تفاهمنامه همکاری و پژوهشی، راه افتادن ۲۸۵ موزه، مرمت بخش دوره پیش از تاریخ و دوره اسلامی در موزه ملی، ثبت۵۰ اثر غیر منقول، افتتاح موزه خراسان و ... از جمله دیگر اقدامات این سازمان است.  

او گفت: این استرداد درمورد بزرگترین محموله اشیای تاریخی مسروقه ایران که همان الواح هخامنشی است، رخ می دهد. این الواح بنا به تصویب حکومت پهلوی اول به دانشگاه شرق شناسی شیکاگو برای مطالعه تحویل داده شده بود، این مرکز آمریکایی برخلاف تعهدات، به جز بخش کمی از الواح در ۳ مقطع سال های ۱۳۲۷، ۱۳۵۰ و ۱۳۸۳، بخش بزرگی از آن را همچنان در اختیار داشته است.

او ادامه داد: بهانه برنگرداندن این آثار در سال های اخیر هم ادعای یک گروه از بازماندگان حادثه تروریستی ۱۹۹۶ در بیت المقدس است که مدعی بودند ایران در این حادثه دست داشته است و برهمین مبنا باید این الواح توقیف شده و به فروش برسد و از راه درآمد فروش آن به بازماندگان غرامت پرداخت شود.

معاون رئیس جمهوری تاکید کرد: با پی گیری حقوقی در ۳ سال گذشته در ۳ دادگاه بین المللی مختلف، ادعای دخالت ایران در این ترور رد شد و در آخرین دادگاه در ۲۹ تیرماه ۱۳۹۵ نیز حکم صادره دادگاه با این مضمون که «این الواح قابل فروش نیست و جنبه فرهنگی دارد و چون ادعای ترور رد شده الواح باید به ایران برگردد» به نفع ما صادر شد. اگر دادگاه تجدیدنظر خللی ایجاد نکند، بزرگترین گنجینه میراث فرهنگی کشور پس از سال‌ها به ایران بازخواهد گشت.

سلطانی‌فر در ادامه گفت: این سازمان تلاش می‌کند تا بزرگترین مجموعه اشیای فرهنگی-تاریخی هخامنشی را که حدود ۸۰ سال پیش برای مطالعه‌ای ۳ ساله به مؤسسه شرق‌شناسی شیکاگو رفت را به کشور برگرداند. ایران تاکنون اقدامات و بررسی‌های اولیه را برای بازگرداندن این آثار انجام داده است، همچنین مرکز شرق‌شناسی شیکاگو نیز در این زمینه به ایران را کمک می‌کند.   

دستاوردهای اخیر دولت یازدهم در حوزه میراث‌فرهنگی

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی گفت: بازگشت گنجینه بزرگ الواح هخامنشی به ایران و ثبت ملی راهپیمایی اربعین دو دستاورد اخیر دولت یازدهم در حوزه میراث فرهنگی است.

او در ادامه گفت: ۵۵۰ مشارکت در مرمت خانه‌های تاریخی و راه‌اندازی هیأت‌ امناهای پایگاه‌های جهانی پس از ۱۰ سال توقف و ایجاد حدود ۲۰ مورد از این هیأت امناها از ۳ سال گذشته تاکنون از جمله اقداماتی است که تاکنون انجام شده است. 

سلطانی فر گفت: همچنین فعال کردن انجمن‌های مردمی میراث فرهنگی یکی از مهمترین اقداماتی است که موفق به انجام آن شدیم، چون معتقدیم برای ۳۲ هزار بنای ثبت ملی شده کشور ظرفیت‌ حفاظت‌ محدود بود که با این اقدام امیدواریم ستون‌ها و بستر قانونی این اتفاق در کشور محکم‌تر شوند. 

او تاکید کرد: تا امروز یک مجموعه ۱۲۰ هزار نفری از انجمن‌های مردمی دوستدار میراث فرهنگی وظیفه حفاظت از بناهای تاریخی را دارند. 

رشد ۲۹ درصدی ورود گردشگران خارجی

سلطانی‌فر در ادامه تشریح دستاوردهای این سازمان در طول ۳ سال گذشته در حوزه گردشگری به اقدامات سازمان میراث فرهنگی برای‌ فراهم کردن امکانات برای حضور سرمایه‌گذاران و گردشگران خارجی اشاره کرد و گفت: به دنبال مصوبه آمریکا درباره‌ محدودیت سفر اتباع  ۳۸ کشور به ایران، در ورود گردشگران خارجی به کشور یک سکته‌ محدود ایجاد کرد که البته خوشبختانه در حال حاضر اوضاع عادی شده است که اگر این مشکل پیش نمی‌آمد، قطعا آمار ورود گردشگران به کشور بیشتر بود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در مقایسه‌ میان  ورود گردشگران خارجی در سال ۹۴ به نسبت سال ۹۲ تأکید کرد: در حال حاضر با رشد ۲۹ درصدی مواجه شدیم که میانگین آن حدود ۹ درصد است. در واقع این میزان رشد ورودی حدود ۲.۲ درصد میانگین دنیا است.

صدور ویزای الکترونیکی و فرودگاهی

او همچنین درباره‌ زمان صدور ویزای فرودگاهی تأکید کرد: صدور ویزای فرودگاهی در دو سال گذشته از ۱۵ روز به یک ماه و سپس ۳ ماه افزایش یافت که در حال حاضر اتباع ۱۹۰ کشور دنیا در ۹ فرودگاه کشور می‌توانند ویزا بگیرند که تعداد این فرودگاه‌ها در یک ماه آینده با افزایش چهار فرودگاه به ۱۳ فرودگاه می‌رسد و مدت آن‌ها ۳ ماه و تمدید آن‌ ۱۵ روز است.

معاون رئیس جمهور در ادامه از تهیه مقدمات صدور ویزای الکترونیک با همکاری وزارت امور خارجه، وزارت کشور، وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی خبر داد و گفت: کار صدور ویزای الکترونیکی نیز به صورت آزمایشی آغاز شده است. صدور ویزای الکترونیک به صورت آزمایشی شروع شده و برای تمام مردم دنیا در دسترس است.

معاون رئیس جمهور همچنین از اجرایی شدن لغو روادید با کشورهای گرجستان و ارمنستان خبر داد و گفت: در ماه‌های آینده در ۳ کشور دیگر نیز این اتفاق رخ می‌دهد، این لغو روادید بین کشورها به صورت متقابل و مرحله‌ای انجام می‌شود.

سلطانی‌فر در خصوص عملکرد بخش‌های مختلف سازمان میراث فرهنگی گفت: در حوزه میراث فرهنگی، حفظ میراث ملموس و ناملموس و باور اهمیت این کار، اصل مهمی است. در این راه بسیاری از نمایندگان مجلس در تلاش هستند که طی طرح های مختلف، در حفظ و حراست میراث فرهنگی تلاش کنند. 

در زمینه گردشگری خارجی، به طور میانگین هر سال ۹ تا ۱۰درصد رشد داشتیم که این میزان دو برابر میانگین دنیاست. اکنون ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار گردشگر خارجی به طور میانگین در ۱۰ سال گذشته وارد ایران شدند. در صدد هستیم با توسعه طبیعت‌گردی و گسترش امکانات بوم‌گردی در مناطق روستایی، در بیش از ‌۳۰۰ روستا امکانات لازم برای اقامت گردشگران فراهم شود. اجلاس وزرای گردشگری ای سی دی و تورگردانان و همایش بین‌المللی سرمایه‌گذاری از مهمترین برنامه‌های آتی در زمینه گردشگری است.

برنامه‌های دولت برای ۵ سال آینده

سلطانی فر گفت: احداث ۳۵ هتل چهار و پنج ستاره با مبلغ ۸۰۰ میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی و در دستور کار قرار دادن هزار و ۷۵۲ پروژه برای بخش خصوصی، از جمله ۸۲۰ هتل و هتل آپارتمان از برنامه های دولت برای ۵ سال آینده است. 

او درباره تامین بودجه میراث فرهنگی کشور و استان‌ها گفت: بودجه، توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور پرداخت می‌شود. به علت مشکلات مالی که دولت در ماه‌های آخر سال گذشته داشت، در ۲ تا ۳ ماه امسال حقوق کارمندان را پرداخت کردیم. یکسری مشکلات را با اعتباری که به ما داده شد، تامین کردیم. 

سلطانی فر در ادامه در خصوص وضعیت بناهای تاریخی تهران گفت: یکسری بناها در تهران وجود دارد که نیازمند ثبت تاریخی است. بهتر است هماهنگی بین دستگاه‌ها به وجود آید و شرایط را بررسی کرده و اثر را ثبت ملی کنیم. 

سلطانی‌فر در خصوص عمارت مسعودیه گفت: مفاد قرارداد مطرح شده توسط بهره‌بردار انجام نشد و زمان مرمت خارج از عرف بود. ما بعد از فسخ قرارداد، مرمت اضطراری آن را آغاز می کنیم.

۴۷۲۳۶

کد خبر 570025

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =