فاضلیان با تبیین استراتژی دستگاه قضایی در بالا بردن هزینه ارتکاب جرم، گفت: در این راستا 150 هکتار از اراضی کشاورزی با حکم قضایی خلع ید شده و 253 هکتار نیز با ورود بازرسی استان به دولت اعاده شده است.

به گزارش خبر آنلاین البرز، احمد فاضلیان رئیس کل دادگستری استان البرز در نشست مشترک دستگاه قضایی استان البرز با آیت‌الله سید محمد مهدی میرباقری، نماینده مردم استان البرز در مجلس خبرگان رهبری که با حضور معاونین رئیس کل، روسای دادگستری و دادستان‌های شهرستان‌ها، مدیران دستگاه‌های تابعه قوه قضائیه برگزار شد با ارائه آمار و گزارشی از روند اقدامات انجام شده دادگستری استان در سال 94، گفت: تعداد پرونده‌های ورودی در سال 94 به مجموعه دستگاه قضایی استان، 440 هزار پرونده بوده که شامل دادسرا، محاکم عمومی و انقلاب و شوراهای حل اختلاف است.
وی میزان افزایش ورودی در سال 94 به نسبت سال 93 را 8 درصد عنوان کرده و افزود: هر ساله با وجود اقدامات مختلف شاهد رشد ورودی پرونده هستیم که خوشبختانه به همان میزان مختومه می‌شود ولی چون میزان مانده در استان رقم زیاد 115 هزار پرونده است این پرونده‌ها به معضلی برای استان تبدیل شده‌اند.
عالی‌ترین مقام قضایی استان البرز با اشاره به آمار ورودی در سه ماهه سال 95 در کلیه شعب استان، توضیح داد: در این بازه، 95 هزار پرونده ورودی داشته‌ایم که از نظر میزان ورودی و مختومه رتبه 11 کشوری بودیم.
میانگین ورودی ماهانه به هر شعبه
وی افزود: میزان ورودی ماهانه پرونده به هریک از شعب 113 فقره است که از میانگین کشوری که رقم 102 پرونده برای هر شعبه است فاصله داریم این در حالی است که همزمان میانگین مانده پرونده در هریک از شعب استان 415 پرونده است که از این نظر رتبه دوم کشوری را دارا هستیم و برای اصلاح این آمار باید تلاش جدی شود هرچند کمبودها مانعی جدی در اصلاح وضعیت موجود ایجاد کرده است.
فاضلیان با اشاره به کمبودهای اداری و قضایی دستگاه قضایی استان البرز اظهار داشت: 481 پست مصوب قضایی داریم که از این تعداد 291 پست فعال و 190 پست بلاتصدی است این به معنای کمبود 40 درصدی در کارد قضایی استان است؛ همچنین در کادر اداری نیز با وجود اینکه 1847 پست مصوب داریم 743 پست فعال و 1104 پست بلاتصدی داریم که این کمبود 60 درصدی نیز، معضل بسیار بزرگی برای استان ایجاد کرده است.
پنج جرم اول استان البرز
وی با اشاره به پنج جرم اول استان البرز در سال 94، گفت: سرقت مستوجب تعزیر، ضرب و جرح عمدی، نگهداری و مالکیت مواد مخدر، ایراد صدمه غیرعمدی و کلاهبرداری به ترتیب پنج جرم اول استان هستند که از این بین سه جرم اول استان در کشور نیز جرایم اول هستند.
رئیس کل دادگستری استان البرز درباره میزان رشد و کاهش جرایم واقع شده در استان توضیح داد: در حوزه جرم سرقت، در سال 93 به 92 رشد 30 درصدی اتفاق افتاد که این رقم در سال 94 به نسبت سال به93 میزان رشد 9درصد رسید که بیانگر موثر بودن اقدامات پیشگیرانه و آموزش‌های ارائه شده است.
وی در مورد جرم ضرب و جرح عمدی که دومین جرم پروقوع استان البرز است نیز گفت: میزان رشد در سال 93 نسبت به سال 92 رقم 23 درصد بوده که این عدد در سال 94 به نسبت سال 93 افزایش 24 درصدی داشته است.
کاهش جرایم مواد مخدر
فاضلیان میزان افزایش خرید و فروش مواد مخدر در سال 93 به سال 92 را 68 درصد عنوان کرده و بیان داشت: این رقم در سال 94 با اقداماتی که توسط معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم استان البرز انجام شد به رقم 14 درصد رسید که بیانگر عملکرد بسیار موفق این معاونت در حوزه پیشگیری است.
«میزان رشد وقوع ایراد صدمه غیرعمدی در سال 94 به نسبت سال 93 به رقم صفر درصد رسیده است» رئیس کل دادگستری استان این موفقیت را بسیار حائز اهمیت دانسته و ادامه داد: همچنین با اقداماتی که دستگاه قضایی استان انجام داد میزان کلاهبرداری که در سال 93 به نسبت سال 92، رشد 40 درصدی داشت در سال 94 به نسبت سال 93 به 26 درصد کاهش یافت.
وی با تبیین دیگر اقدامات مهم دستگاه قضایی استان در سال 94، اظهار داشت: در زمینه طلاق توافقی با اقدامات دستگاه قضایی که شامل مشاوره اجباری پیش از طلاق و گذراندن دوره پیش از ثبت ازدواج بود توانستیم 20 درصد کاهش ورودی نسبت به سال 93 را ثبت کنیم.
مقابله با تجاوز به حریم اراضی ملی و طبیعی
عالی‌ترین مقام قضایی استان البرز با اشاره به تلاش‌هایی که دستگاه قضایی در زمینه منابع طبیعی داشته، گفت: در زمینه مقابله با تجاوز به حریم و بستر رودخانه و جلوگیری از تغییر کاربری و تصرف در اراضی ملی اقدامات بسیار مهمی انجام شد و در سال 94 مجموعا 402 هکتار از اراضی ملی با حکم قضایی به دولت اعاده شد که کل زمین‌های اعاده شده در سال 94 برابر با زمین‌هایی است که از ابتدای استان شدن البرز اعاده شده است.
وی با تبیین استراتژی دستگاه قضایی در بالا بردن هزینه ارتکاب جرم، افزود: در این راستا 150 هکتار از اراضی کشاورزی با حکم قضایی خلع ید شده و 253 هکتار نیز با ورود بازرسی استان به دولت اعاده شده است.
افزایش مصرف مواد مخدر صنعتی
رئیس کل دادگستری استان یکی از نگرانی‌های استان را افزایش مصرف مواد مخدر دانسته و توضیح داد: به دلیل تولید راحت و زیرزمینی مواد مخدر صنعتی، کنترل و مقابله با تولید آن برای دستگاه انتظامی و قضایی سخت‌تر شده است با این وجود در سال 94 میزان 7 تن مواد مخدر در استان البرز کشف شد که در این رابطه 12 هزار نفر بازداشت شدند.
وی در پایان توجه ویژه دادستانی به حوزه حقوق شهروندی و عمومی را متذکر شد و تصریح کرد: دادستان‌های استان در حوزه مقابله با آلایندگی‌های نیروگاه منتظر قائم، حل مشکلات جاده چالوس، پیگیری موضوع آلاینده‌های شهرک صنعتی اشتهارد، رفع مشکلات کارخانجات صنعتی در گرمدره، احیای باغ سیب کرج و پیگیری تپه ازبکی و تحویل آن به میراث فرهنگی اقدامات مهمی انجام داده است.

46

کد خبر 573222

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =