۰ نفر
۱۶ شهریور ۱۳۹۵ - ۲۰:۴۴

میزان نوشت:پالایشگاه تهران با از سرگیری سوآپ میزبان نفت خام سه کشور قزاقستان، آذربایجان و ترکمنستان می‌شود.

 حسن باقریان، مدیر شرکت لوله مخابرات نفت منطقه تهران، گفت: امکان انتقال نفت خام برای صادرات به دیگر کشورها به شمال ایران با ایجاد تاسیساتی در منطقه تهران و تغییر مسیر خط لوله برای سوآپ آماده شده است.


وی افزود: سوآپ نفت که تا کنون از طریق خط لوله نکاء - ری بصورت ورودی انجام می‌شد، با انجام تغییرات و ایجاد تاسیسات جدید قابلیت صادرات پیدا کرده است.

باقریان با بیان این‌که این روند معکوس با تلاشهای اخیر کارکنان شرکت به ثمر رسیده است، افزود: این اقدام به منظور کمک به افزایش صادارت نفت خام کشور انجام شده است.

به گفته وی، شرکت خطوط لوله و مخابرات منطقه تهران برای سوآپ نفت به ظرفیت ٥٠٠ هزار بشکه در روز و رساندن نفت خام دیگر کشورها به ٢ پالایشگاه ایران آمادگی کامل دارد.

مدیر خطوط لوله و مخابرات منطقه تهران با اشاره به این که دستور توقف سوآپ نفت خام به ایران سال ٩١ داده شده است، گفت: شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران در ماه‌های اخیر با تلاش‌های انجام شده، مراحل اجرایی سوآپ نفت خام را طی کرده است و هم اکنون این شرکت آمادگی دارد نفت خام سه کشور قزاقستان، آذربایجان و ترکمنستان را به ٢ پالایشگاه ایران برساند.

وی با اشاره به دو مزیت سوآپ برای کشور گفت: سوآپ زمینه ارز آوری برای کشور و کاهش مراکز انتقال نفت خام از ١٦ مرکز جنوب به سه مرکز در شمال را ایجاد خواهد کرد، افزود: انرژی ذخیره شده در کاهش تعداد مراکز انتقال نفت باعث سود و صرفه اقتصادی خواهد شد.

به گفته باقریان، با اقدام‌های مثبتی که پالایشگاه تهران انجام داده است، هم اکنون این پالایشگاه می‌تواند خوراک روزانه ٢٥٠ هزار بشکه‌ای خود را از طریق سوآپ تامین کند.

بر اساس این گزارش، طرح اولیه سوآپ با ظرفیت ١٢٠ هزار بشکه آغاز به کار کرد و کم کم به ٢٥٠ هزار بشکه در روز رسید ، این درحالی است که هم اکنون این ظرفیت به ٥٠٠  هزار  بشکه در روز نیز قابل افزایش است. 

3535

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 576477

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =