تسنیم نوشت: یکی از اعضای القاعده که به جرم دست داشتن در اقدامات تروریستی در گوانتانامو به سر می‌برد از نقش خانواده سلطنتی عربستان در اقدامات تروریستی خبر داد.

به گزارش از فاکس نیوز،‌ یک بمب ساز عضو القاعده که به کالجی در آریزونا رفت به مقامات نظامی در پایگاه گوانتانامو به مقامات نظامی گفت که اعتقاد دارد یکی از اعضای خانواده سلطنتی سعودی که نامش مشخص نیست در تلاش برای استخدام وی به منظور اقدامات افراطی پیش از حملات یازده سپتامبر بوده است.

غسان عبدالله الشربی گفت که یک شخصیت مذهبی در عربستان از عبارت "عالیحضرت" در یک گفتگوی تلفنی استفاده کرد. این موضوع دقیقا اندکی پیش از تلاش برای متقاعد ساختن الشربی برای بازگشت به آمریکا و مشارکت در برنامه‌ریزی علیه آمریکا مانند آموزش نحوه پرواز با هواپیما اتفاق افتاده بود.

این اظهارات درحالی مطرح شده که کمیسیون یازده سپتامبر پس از بررسی اسناد و مدارک اعلام کرده بود که هیچ مدرکی مبنی بر دخالت دولت عربستان سعود یا مقامات ارشد این کشور در حملات یازده سپتامبر وجود ندارد.

در اوایل 2001 الشربی به تازگی از آمریکا بازگشته بود. در آن دوره وی چندین واحد درسی به همراه دو نفر انتخاب کرد که بعدها به هواپیمارباهای حملات یازده سپتامبر تبدیل شدند.

البته سفارت عربستان در واشنگتن از واکنش به متن اظهارات الشرابی امتناع کرد. در گذشته سعودی‌ها به تحقیقات اف بی آی درباره احتمال نقش خانواده سلطنتی سعودی اشاره کرده و بر عدم نقش خود در این حملات تاکید داشتند. با اینحال این انکارها مانع از تردیدها درباره نقش سعودی‌ها نشد.

این زندانی هنوز در گوانتانامو به سر می‌برد و در ماه جولای هیئت بازبینی با آزادی وی از این مرکز موافقت نکرد.

52261 

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 580162

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =