کنگره بین‌المللی تازه‌های پیشگیری ، تشخیص و درمان استئوپروز با هدف آشنایی با آخرین یافته ها و فعالیت های کشور و همچنین اشتراک تجارب بین المللی در زمینه بیماری استئوپروز با شعار «با استحوان هایمان مهربان باشیم» برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ باقر لاریجانی نائب رئیس کنگره بین‌المللی تازه‌های پیشگیری ، تشخیص و درمان استئوپروز در این کنگره که در روز پنجشنبه 25 آذر 1395 برگزار شد به وسعت بیماری پوکی استخوان در کشور اشاره کرد و گفت: جمعیت جهان به سمت سالمندی پیش می رود و باتوجه به افزایش تعداد افراد بالای 50 سال در منطقه خاورمیانه و همچنین توسعه شهرنشینی در منطقه بحث پیشگیری از پوکی استخوان بیش از پیش مطرح می شود.

دکتر لاریجانی گفت: حدود 80 درصد از زنان بالای 50 سال کشور در درجات مختلف مبتلا به پوکی استخوان هستند بنابراین از هر 5 زن بالای 50 سال 1 نفر مبتلا به این بیماری است و 50 درصد مردان کشور نیز با درجات مختلف پوکی استخوان دارند.

نائب رئیس کمیته ملی پیشگیری از بیماری های غیرواگیر اظهار داشت: دکتر لاریجانی مصرف کلیسیم و ویتامین D را یکی از عوامل مهم در پیشگیری از بیماری استئوپروز ذکر کرد و گفت: مردم کشور ما 60 درصد کلسیم مورد نیاز خود و تنها حدود 15 درصد از ویتامین D مورد نیاز را دریافت می نمایند.

وی افزود:‌شیوع 50 تا 70 درصدی کمبود ویتامین D در اکثر مناطق کشور دیده می شود و این کمبود در خانم های باردار حتی به 90 درصد هم می رسد.

دکتر باقر لاریجانی با اشاره به افزایش ناتوانی های ناشی از بیماری های غیرواگیر در کشور گفت: بدترین عارضه پوکی استخوان در شکستگی مهره‌های کمر و لگن ایجاد می‌شود و ۲ میلیون نفر درکشور در معرض شکستگی استخوان قرار دارند و تخمین زده می شود که در هر ساعت 6 شکستگی لگن در کشور رخ می دهد.

نائب رئیس کمیته ملی پیشگیری از بیماری های غیرواگیر خاطرنشان کرد: وجود اطلاعات در زمینه افراد در معرض خطر و مبتلا به پوکی استخوان از مواردی است که باید در برنامه ریزی برای پیشگیری از این بیماری مدنظر قرار گیرد و کشور ما در بین کشورهای منطقه از معدود کشورهایی است که برآوردی در زمینه کمبود ویتامین D و کلیسیم و همچنین پوکی استخوان دارد.

وی گفت: طبق برآوردهای صورت گرفته 12.5 درصد بار بیماری ناشی از شکستگی لگن در منطقه خاورمیانه منسوب به ایران است و با افزایش امید به زندگی در کشور و افزایش جمعیت بالای 50سال در 30 سال آینده این رقم به 1.5 برابر افزایش خواهد یافت.

دکتر لاریجانی به همکاری های پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران با بنیاد بین المللی استئوپروز طی یک دهه گذشته اشاره کرد و گفت:‌ از 14 سال پیش روز جهانی استئوپروز هر سال در 28 مهرماه برگزار می شود.

وی ضمن تشکر از معاونت بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جهت حمایت از غنی سازی شیر با ویتامین D گفت: این اقدام انجام شده و اقداماتی در زمینه فرهنگ سازی با همکاری شبکه های بهداشتی و رسانه ها جهت ترویج سبک زندگی سالم صورت گرفته است.

رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت:‌ میانگین مصرف ویتامین D طی 2 فاز به 1.5 برابر رسیده و مصرف کلسیم در نوجوانان از 60 به 75 درصد رسیده است. همچنین افزایش معنی داری در مصرف لبنیات در نوجوانان طی 10 سال اخیر رخ داده است.

دکتر لاریجانی گفت:‌ متاسفانه آلودگی هوا بحث مهمی است و می‌تواند با پوکی استخوان در ارتباط باشد به طوری که در مناطقی از تهران که بیشتر هوا آلوده است کمبود ویتامین Dمردم آن مناطق 1.5 برابر بیشتر است.

نائب رئیس کمیته ملی پیشگیری از بیماری های غیرواگیر گفت: علاوه بر مواردی که در زمینه پیشگیری از پوکی استخوان در جمعیت جوان کشور در حال پیگیری است، بیماریابی و تشخیص افراد در معرض خطر این بیماری یکی از مواردی است که زمینه های کاهش عوارض بیماری را فراهم می آورد و بر همین اساس باتوجه به طراحی نرم افزار فرکس در WHO در حال توافق هایی با بنیاد بین المللی استئوپروز هستیم تا این نرم افزار با توجه به شرایط ایران و منطقه طراحی شود و زمینه های مبارزه با این بیماری بیش از پیش فراهم آید.

پیشگیری از بیماری استئوپروز در منطقه خاورمیانه با همکاری جمهوری اسلامی ایران
در دیدار وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با رئیس بنیاد بین المللی استئوپروز امکانات و ملزومات پیشگیری از بیماری استئوپروز در کشور و منطقه مورد بحث قرار گرفت.

سید حسن هاشمی وزیر بهداشت ایران روز پنجشنبه 25 آذر 1395 با پروفسور جان کنیس رئیس بنیاد بین المللی استئوپروز دیدار کرد. در این نشست که با حضور دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت و نائب رئیس کمیته ملی پیشگیری بیماری های غیر واگیر، دکتر اسدی لاری قائم مقام وزیر بهداشت در امور بین الملل ، جمعی از اعضای بنیاد بین المللی استئوپروز و برخی مسئولین پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد،‌ضمن تشریح وضعیت ایران و منطقه در زمینه بار بیماری استئوپروز زمینه های همکاری کشورمان با بنیار بین المللی استئوپروز در زمینه پیشگیری از این بیماری در منطقه بررسی شد.

 وزیر بهداشت در این نشست پوکی استخوان را یکی از مشکلات سلامت کشور معرفی کرد که براثر مصرف کم لبنیات و کم تحرکی ایجاد می شود. وی افزود: کم تحرکی که عامل اصلی این بیماری است با سبک زندگی مدرن وارد همه کشورها از جمله ایران شده که باید برای آن برنامه ریزی شود.

وی گفت:‌ همکاران ما در کشور دانش و همت خوبی دارند و امیدواریم با کمک این همکاران بر مشکلات سلامت کشور از جمله پوکی استخوان فائق آییم. آقای دکتر لاریجانی از جمله دانشمندانی هستند که همت زیادی در این زمینه دارند و تلاش های زیادی داشته اند.

هاشمی گفت: امیدواریم با استفاده از تجربیات سایر همکاران در سراسر دنیا بتوانیم از بیماری پوکی استخوان و عوارضی که در آینده بر جمعیت کشور که به سمت سالمندی پیش می روند پیشگیری کنیم.

وی گفت: ما در کشور ایران شبکه بهداشتی خیلی خوبی داریم که اگر طراحی مناسبی برای یهره برداری از آن صورت گیرد با کمک نرم افزاری که WHO طراحی کرده می توانیم بیماران و افراد در معرض خطر این بیماری را شناسایی کنیم و از عوارض آن به صورت جدی پیشگیری کنیم.

هاشمی گفت: از جمله مزایای کشور ایران این است که همه مردم تحت پوشش بیمه پایه سلامت هستند و تمامی خدمات بهداشتی برای مردم در مناطق شهری و روستایی به صورت رایگان ارائه می شود.

وزیر بهداشت گفت: اگر بتوانیم به صورت پایلوت مراکزی را ایجاد کنیم که با استانداردهای بین المللی این بیماری را در کشور رصد کنند در آینده می توانیم این مراکز را در سطح منطقه نیز برای پیشگیری از بیماری استئوپروز ایجاد کنیم. چرا که با اشتراک های اعتقادی، فرهنگی و بعضا ژنتیکی که در کشورهای منطقه وجود دارد می توان مدل های منطقه ای هم در زمینه کنترل استئوپروز پیاده کرد.

وی با بیان اینکه تجربیات و تلاش های دانشمندان ایرانی می تواند در رشد دانش این حوزه در سطح بین المللی اثرگذار باشد گفت: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در این زمینه همراه خواهد بود و از برنامه های کنترل بیماری استئوپروز حمایت خواهد کرد.

باقر لاریجانی نائب رئیس کمیته ملی پیشگیری از بیماری های غیرواگیر و رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز با اشاره به اهمیت پیشگیری از پوکی استخوان در کشور گفت: در هر ساعت 6 شکستگی لگن در اثر پوکی استخوان در کشور رخ می دهد و همین امر نشان دهنده وسعت این بیماری و اثرات آن بر کیفیت زندگی مردم کشور است.

لاریجانی به اثرات ورزی و تغذیه در پیشگیری از بیماری پوکی استخوان اشاره کرد و اظهار داشت: ۶۰ هزار سال عمر مفید مردم در کشور به دلیل پوکی استخوان و عوارض آن تحت تاثیر قرار می‌گیرد و باید برنامه ریزی مناسبی برای پیشگیری از این بیماری و عوارض آن صورت گیرد.

نائب رئیس کمیته ملی پیشگیری از بیماری های غیرواگیر گفت: همه افراد بالای ۶۵ سال بایدوضعیت استخوان‌های خود را بررسی کرده و سایر افرادهم اقدامات لازم را جهت پیشگیری از این بیماری داشته باشند.

وی گفت: همپای سازمان جهانی بهداشت در حال برنامه ریزی برای رصد وضعیت افراد مبتلا و در معرض خطر بیماری پوکی استخوان هستیم و امیدواریم با همکاری نهادهای بین المللی زمینه های پیشگیری از این بیماری در کشور را فراهم نماییم.

پروفسور جان کنیس رئیس بنیاد بین المللی استئوپروز نیز با اشاره به گستردگی بیماری استئوپروز در دنیا گفت: به همین منظور نرم افزار فراکس در سازمان جهانی بهداشت طراحی شده که نرم افزاری مناسب است و با هزینه پایینی که استفاده از این نرم افزار دارد می تواند به راحتی در همه مناطق جهان مورد استفاده قرار گیرد.

پروفسور جان کنیس اظهار داشت:‌این نرم افزار ضمن امکان محاسبه احتمال بروز شکستگی های لگن ناشی از استئوپروز در 10 سال آینده را در بیماران مبتلا به استئوپنی این امکان را دارد تا با ادغام ریسک فاکتورهای بالینی شکستگی و مقادیر توده استخوانی در لگن احتمال بروز شکستگی را در زنان یائسه و مردان مسن مبتلا به کاهش توده استخوانی را محاسبه نماید.

وی ابراز امیدواری کرد: با همکاری وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران بتوانیم در حوزه های مختلف با کشور شما در زمینه استئوپروز از جمله کمک در طراحی این نرم افزار با توجه به شرایط بومی منطقه و کشور شما همکاری نماییم و زمینه های پیشگیری از پوکی استخوان و عوارض آن در کشور ایران و منطقه را فراهم آوریم.

۴۷۴۷

کد خبر 580417

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =