واکنش مریلا زارعی و داود میرباقری به نشریه یالثارات/چرا عده‌ای در مملکت شیعه جرات هتاکی پیدا می‌کنند

جمعی از سینماگران در مراسم اعطای جوایز نخستین جشنواره «چهل‌چراغ» اعتراض خود را نسبت به رویکرد نشریه یالثارات بیان کردند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، نخستین جشنواره مردمی فیلم و عکس «چهل‌چراغ» که با موضوع زندگی امام حسین (ع) در یک هفته گذشته برگزار شد، با معرفی برگزیدگان شب گذشته 28 شهریور ماه در تالار وحدت به کار خود پایان داد. مراسم اختتامیه جشنواره «چهل چراغ» را محمد سلوکی به عهده داشت و در ابتدا از استاد کریمخانی ذاکر اهل بیت دعوت کرد به روی صحنه  آید.

حسین یاری: عاشورا نقشه راه برای تفکر شیعی است

حسین یاری بازیگر سینما و سخنگوی جشنواره «چهل چراغ» در بخش هایی از صحبت های خود گفت: «موضوع نخستین جشنواره فرهنگی «چهل چراغ» امام حسین (ع) حماسه اربعین بود که منظور از این هدف‌گذاری فرهنگ حسینی و عاشورایی بود. منظور از فرهنگ حسینی و فرهنگ عاشورایی مجموعه‌ای از مفاهیم، سخنان، اهداف، انگیزه‌ها، شیوه عمل، روحیات و اخلاقیات والایی است که در نهضت کربلا بیان و یا به آن عمل شده است. به اعتقاد من عاشورا به عنوان یک فرهنگ و نقشه راه برای تفکر شیعی است و تا زمانی که شعار «کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا» جدا از قید، زمان و مکان مفهوم ثارالله بودن امام حسین (ع) را تداعی می‌کند و به عنوان راهبرد کلان تشیع، جاری و ساری است.»

حسین یاری سخنگوی جشنواره فیلم و عکس «چهل چراغ» در بخش پایانی صحبت های خود متذکر شد: «با توجه به سیاست‌های جشنواره در جهت تشویق و ترغیب جامعه و به ویژه اهالی فرهنگ و هنر برای تولید اثر متناسب با چهارچوب محتوایی جشنواره و معرفی فرهنگ و تفکر ناب شیعه و شخصیت  امام حسین (ع)، قرار است آثار برگزیده این جشنواره را درپنج استان به شکل ملی و پنج کشور به صورت بین‌المللی نمایش داده شود.»

حاتمی کیا: درویش با قدرت فیلم می‌سازد

تجلیل از احمدرضا درویش به پاس یک عمر فعالیت هنری در عرصه سینما از دیگر برنامه‌های جشنواره فیلم و عکس «چهل چراغ» بود.

در این بخش از برنامه ابراهیم حاتمی‌کیا، احمد مسجد جامعی، محسن مومنی شریف و رضا پورحسین برای تجلیل از کارگردان فیلم «رستاخیز» به روی صحنه آمدند.

حاتمی‌کیا گفت: «درویش فیلمسازی است که وقتی پلان به پلان فیلم‌های او را می‌بینم، متوجه می‌شوم که من قدرت ساخت آن را ندارم. مانند زنده یاد رسول ملاقلی‌پور او هم این چنین بود و با قدرت فیلم می‌ساخت.»

کارگردان فیلم «بادیگارد» ادامه داد: «می‌خواهم از درویش گله کنم و بگویم چرا ما را منتظر می‌گذارد و متوقف می‌شود. خیلی‌ها مثل من هستند و دوست دارند درویش دوباره فیلم بسازد و خاطره سازی کند. به او در خلوت هم گفته‌ام که امیدوارم مشکل «رستاخیز» نیز حل شود تا شاهد ساخت دوباره فیلم‌های او باشیم.»

درویش: جشنواره «چهل چراغ» استوار بایستد

در ادامه احمدرضا درویش با حضور روی سن گفت: «خدا را شکر می‌کنم که چند صباحی از عمر خود را در محضر سیدالشهدا گذراندم. جشنواره «چهل‌چراغ» حرکت مثبتی بود که رخ داد. جشنواره «مقاومت» هم پیش رو است و هر دو رویداد در استراتژی فرهنگی ما نقش خواهند داشت. به مسئولان برگزاری جشنواره توصیه می‌کنم استوار بایستند و به مسیر خود ادامه دهند و پیشنهاد می‌کنم شبکه اینترنتی دو جشنواره «چهل‌چراغ» و «مقاومت» را راه‌اندازی کنند.»

این کارگردان در ادامه درباره افرادی که به روی صحنه امدند تا هدیه یادبود جشنواره «چهل چراغ» را به او تقدیم کنند، گفت: «با احمد مسجد جامعی در کنار حرم حضرت زینب(س) عهد بستیم که فیلمی درباره امام حسین(ع) ساخته شود. او همواره در تبیین هنر عاشورا پیش قدم بوده و هست.»

درویش در مورد ابراهیم حاتمی‌کیا گفت: «43 سال است که یکدیگر را می‌شناسیم. در دوره دبیرستان من شاگرد شلوغی بودم که انتهای کلاس می‌نشستم و او شاگرد با هوش، با ذکاوت و آرامی بود که در جلوی کلاس می‌نشست. من هنوزم شلوغ و او همچنان باهوش و با ذکاوت است.»

او در ادامه افزود: «حاتمی‌کیا همواره برای من در زمان انقلاب، جنگ و اکنون الگو بوده است. با او اشک‌ها ریختم و تبسم‌ها کرده‌ام. همیشه نسبت به سکوت، عصبانیت و عمل او در سینما احساس خاصی داشتم و این احساس به مخاطبان او هم انتقال یافته است. حاتمی‌کیا دیده‌بان سینمای ایران است.»

کارگردان فیلم سینمایی «کیمیا» همچنین با اشاره به ادامه مسیر فیلم‌سازی‌اش تصریح کرد: «فیلم «رستاخیر» هدیه‌ای کوچک و یک قطره از اقیانوس عشق و معرفت سیدالشهدا(ع) است. افتخار می‌کنم که بخش مهمی از زندگی هنری‌ام را با زندگی امام حسین(ع) سپری کرده‌ام.»

درویش در پایان و خطاب به حاتمی‌کیا بیان کرد: «در اتفاقاتی که بر «رستاخیز» گذشت چیزی جز زیبایی، تجربه و عبرت ندیدم. ابراهیم عزیزم! «رستاخیز» شناسنامه من است. وقتی شناسنامه من را گرفته‌اند نمی‌توانم فیلم بسازم. «رستاخیز» هویت من است، جان و روح من است. امیدوارم که شناسنامه من را به رسمیت بشناسند.»

احمدرضا درویش در پایان این مراسم هدایای خود را به آستان مبارک حضرت قمر بنی هاشم(ع) تقدیم کرد.

فرهاد اصلانی: جای جشنواره «چهل چراغ» خالی بود

سیروس همتی که برای بازی در فیلم تلویزیونی «رقص روی یخ» جایزه بهترین بازیگر مرد را دریافت کرده بود گفت: «خوشحالم این جایزه را از صاحب اصلی این فیلم حضرت اباعبدالله(ع) می‌گیرم. آرزوی من اکران فیلم سینمایی «رستاخیز» است.»

فرهاد اصلانی که برای بازی در فیلم «ماه جبین» جایزه ویژه ستاد جشنواره را دریافت کرد، گفت: «جای این جشنواره خالی بود. چون اسم امام حسین(ع) بسیار بزرگ است.»

او سپس خطاب به داود میرباقری بیان کرد: «فیلم «ماه جبین» را در دل سریال مختارنامه انجام دادم و باید بگویم ما هر چه داریم از شما داریم.»

مریلا زارعی: جایزه ام متبرک به نام امام حسین (ع) است

مریلا زارعی که برای بازی در فیلم «دست‌های خالی» جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن را دریافت کرده بود گفت: «به عشق امام حسین (ع) امشب اینجا هستیم. جایزه زیاد گرفتم و اولین بار بود که جایزه‌ای را که دست گرفتم، بوسیدم، چون متبرک بود و دلیل بعدی این بود که این جایزه را از دست مردم گرفتم. این تندیس برای من قصه زیاد دارد شاید در آینده جایی بنویسم.»

او ادامه داد: «می‌خواهم به این جایزه تکیه بزنم و بگویم 12 سال پیش فیلم «دست‌های خالی» ساخته شده است. دیالوگ‌های زیادی در این فیلم هست. در صحنه‌ای از فیلم ابوالقاسم طالبی به من گفت باید سینه بزنی و من این کار را نکردم؛ همیشه فکر می‌کردم در جامعه هنری اگر این کار را کنیم، شکل ریاکاری می‌گیرد. ابوالقاسم طالبی بهترین رفیق من است و من از او یاد گرفتم.»

بازیگر فیلم «دست‌های خالی» با انتقاد به انتشار مطالبی در یک نشریه گفت: «امروز در این مملکت نشریه‌ای منتشر می‌شود که به همه ما توهین کرده و پرده‌دری می‌کند و آبروی مسلمان را می‌برد و بدترین الفاظ آن تیتر می‌شود. من دیوانه حسین هستم از بزرگان می‌خواهم ورود پیدا کنند.»

زارعی تصریح کرد: «سیدالشهدا به ما یاد داد خون‌مان را می‌ریزیم برای اینکه آزادگی بماند. اگر نام اسلام و حسین زنده است به خاطر نام زینب (س) است. اگر هنرمندی در این عرصه حضور دارد، حتما توفیقی است که امام حسین(ع) به آن عنایت کرده است. حالا این نشریه فردا در مورد من بنویسد باکی نیست.»

میرباقری: شرایط بخشی از مطبوعات شرم آور است

داود میرباقری کارگردان فیلم «مسافر ری» پس از دریافت جایزه خود گفت: «این جایزه من را غافلگیر کرد. جایزه «مسافر ری» برای فیلمنامه، برتری تکنیکی نسبت به سایر آثار نداشته و بیشتر به روح خود فیلم ارتباط دارد.»

او در ادامه صحبت‌های مریلا زارعی تاکید کرد: «شرایطی که این روزها در بخشی از مطبوعات از جمله توسط این نشریه به وجود آمده، شرم‌آور است. اگر حضرت حسین (ع) بود امروز قیام و برخورد می‌کرد که چرا عده‌ای در مملکت شیعه چنین جراتی می‌کنند و هتاکی می‌کنند. ما توقع داریم که بزرگان و مسئولان ورود کنند. دل همه ما را شکسته است. این جریان اگر ادامه پیدا کند همه ضرر می‌کنند.»

اسامی برگزیدگان این دور از جشنواره به این شرح است:

برگزیدگان بخش فیلم سینمایی

بهترین موسیقی

دیپلم افتخار بهترین موسیقی به محمد رضا علیقلی برای موسیقی فیلم «پرواز در شب» اهدا شد و تندیس این بخش به مجید انتظامی برای موسیقی فیلم «روز واقعه» تعلق گرفت.

بهترین فیلمنامه

دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه به بهرام بیضایی برای فیلمنامه «روز واقعه» تعلق گرفت. تندیس این بخش به داود میرباقری برای فیلمنامه «مسافر ری» اهدا شد.

بهترین بازیگر نقش مکمل زن

دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش مکمل زن به فاطمه گودرزی برای بازی در فیلم سینمایی «دست‌های خالی» اهدا شد. تندیس این بخش به فریبا کوثری برای بازی در فیلم «دلشکسته» تعلق گرفت.

بهترین بازیگر نقش مکمل مرد

دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد به محمدرضا شریفی نیا برای فیلم «مسافر ری» تعلق گرفت. تندیس این بخش به جمشید هاشم‌پور برای بازی در فیلم «هیوا» اهدا شد.

بهترین بازیگر نقش اول زن

دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول زن به لادن مستوفی برای بازی در فیلم سینمایی «روز واقعه» تعلق گرفت. تندیس این بخش نیز به مریلا زارعی برای بازی در «دست‌های» خالی اهدا شد.

بهترین بازیگر نقش اول مرد

دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول مرد به زنده یاد خسرو شکیبایی برای فیلم «دست‌های خالی» تعلق گرفت. تندیس این بخش به شهاب حسینی برای فیلم «دلشکسته» اهدا شد.

بهترین کارگردانی

دیپلم افتخار بهترین کارگردانی به زنده یاد رسول ملاقلی پور برای فیلم «پرواز در شب» اهدا شد. تندیس این بخش به داود میرباقری برای فیلم «مسافر ری» تعلق گرفت.

بهترین فیلم

دیپلم افتخار بهترین فیلم به منوچهر محمدی برای تهیه فیلم «عصر روز دهم» اهدا شد. تندیس این بخش نیز به طور مشترک به مرتضی شایسته و بنیاد سینمایی فارابی برای تولید فیلم «روز واقعه» تعلق گرفت.

برگزیدگان بخش انیمیشن

بهترین دست آورد فنی و هنری

از سوی هیات داوران اثری شایسته انتخاب نشد.

بهترین فیلمنامه انیمیشن

دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه به انیمیشن «خورشید نینوا» نوشته علیرضا فرمانی اهدا شد و تندیس بهترین فیلمنامه نیز به «مردی که خودش را کشت» به قلم هادی محمدیان تعلق گرفت.

بهترین کارگردانی

دیپلم افتخار بهترین کارگردانی به حسین صافی برای انیمیشن «مقتل» تعلق گرفت. تندیس این بخش به ناهید صمدی امین برای اثر «عاشوراییان 1 و 2» اهدا شد.

بهترین انیمیشن

دیپلم افتخار بهترین فیلم انیمیشن به فیلم «ذوالجناح» ساخته رامین رهبر اهدا شد. تندیس این بخش نیز به حامد جعفری برای فیلم «مردی که خودش را کشت» تعلق گرفت.

برگزیدگان بخش مستند کوتاه

بهترین دستاورد فنی و هنری

دیپلم افتخار بهترین دستاورد فنی هنری به سید حسین سیدی و محسن کوزه‌گر کالجی برای تصویربرداری مستند «آب، مار، طناب» اهدا شد. تندیس این بخش نیز به مهدی آزادی برای تصویر برداری مستند «لبیک» تعلق گرفت.

بهترین تحقیق و پژوهش

دیپلم افتخار بهترین تحقیق و پژوهش برای اثر «غریب محله» به یاسین پورعزیزی تعلق گرفت. تندیس این بخش به جواد صافی و مسعود کارگر برای فیلم «نغمه سرا» اهدا شد.

بهترین کارگردانی

دیپلم افتخار این بخش به حسن امامی برای کارگردانی فیلم «آب، مار طناب» و مهدی تنگستانی برای کارگردانی «مرثیه برای طاق» اهدا شد. علی قدیریان برای مستند «آرزوی همه» تندیس این بخش را نیز دریافت کرد.

بهترین فیلم مستند کوتاه

دیپلم افتخار بهترین فیلم مستند به عباس نادران برای تهیه فیلم «لبیک» اهدا شد. تندیس این بخش نیز به حسن امامی برای فیلم مستند کوتاه «آب، مار، طناب» تعلق گرفت.

همچنین جایزه ویژه ستاد برگزاری جشنواره در این بخش، به حسین توحیدی فر رسید.

برگزیدگان بخش فیلم مستند بلند

بهترین دستاورد فنی و هنری

دیپلم افتخار بهترین دستاورد فنی و هنری در بخش فیلم بلند مستند به مهدی عوض‌زاده برای تدوین فیلم مستند «روز هشتاد و چهارم» و امیر حسین نوروزی برای تصویربرداری مستند «پل» اهدا شد. تندیس این بخش نیز به معین کریم الدینی برای مستند «وقتی ابرها پایین می‌آیند» تعلق گرفت.

بهترین تحقیق و پژوهش

دیپلم افتخار بهترین تحقیق و پژوهش به وحید چاوش برای مستند «صبحی که نزدیک است» تعلق گرفت. تندیس این بخش نیز به داریوش یاری و مسعود اعرابی برای مستند «کربلا جغرافیای یک تاریخ» اهدا شد.

بهترین کارگردانی

دیپلم افتخار بهترین کارگردانی به معین کریم الدینی برای فیلم مستند «وقتی ابرها پایین می‌آیند» اهدا شد. تندیس  این بخش به وحید چاوش برای مستند «شما چه کسی هستید» تعلق گرفت.

بهترین فیلم

در این بخش اثری شایسته دریافت دیپلم افتخار شناخته نشد و تندیس بهترین فیلم مستند به وحید چاوش و مجید مروت‌پور برای تهیه فیلم «شما چه کسی هستید» رسید.

برگزیدگان فیلم کوتاه داستانی

بهترین فیلمنامه

دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه کوتاه به کریم لک‌زاده برای نگارش فیلمنامه «من آبادان رفتم جنگ» تعلق گرفت و تندیس این بخش نیز به سعید نجاتی و علی توکلی برای نگارش فیلمنامه «صراحی» اهدا شد.

بهترین کارگردانی

دیپلم افتخار بهترین کارگردانی به داریوش غذبانی برای کارگردانی فیلم کوتاه «حنانه» اهدا شد. تندیس این بخش نیز به سهیلا گلستانی برای فیلم کوتاه «بازگشت» تعلق گرفت.

جایزه ویژه هیات داوران در این بخش به کریم لک‌زاده برای کارگردانی فیلم «من آبادان رفتم جنگ» اهدا شد.

بهترین فیلم

دیپلم افتخار بهترین فیلم داستانی کوتاه به انجمن سینمای جوانان اردبیل برای تولید فیلم «پل» اهدا شد. تندیس این بخش نیز به روح الله سهرابی برای تهیه فیلم کوتاه «من آبادان رفتم جنگ» تعلق گرفت.

اسامی جمعی از حاضران در مراسم پایانی جشنواره چهل چراغ به این شرح است:

احمد مسجد جامعی، علیرضا رضاداد، علیرضا تابش، کامبیز روشن روان، حبیب اسماعیلی، ابوالفضل جلیلی، یدالله صمدی، روح الله حجازی، داود میرباقری، میلاد کی‌مرام، مهدی نادری، جمشید هاشم‌پور، ابراهیم حاتمی‌کیا، فرید فرخنده‌کیش، مریلا زارعی، بهرام عظیمی، محمدرضا عباسیان، سعید حدادیان، رابعه مدنی، احسان علیخانی، سیمون سیمونیان، مرتضی شایسته، حسین یاری، ابوالفضل جلیلی، عبدالله اسکندری، ، رضا پورحسین، سعید صادقی، محمدرضا شفیعی، حسین دهباشی، حبیب اسماعیلی، فرهاد اصلانی، احمدرضا درویش، فاطمه گودرزی، علی ملاقلی‌پور.

5858

کد خبر 580930

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۷:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۹
  اينكه اين روزنامه بيان مناسبي نداره ، به نظر من هم كه منتقد شديد برخي هنرمندان هستم درسته ولي چرا يه طرف قضيه هميشه گم ميشه ؟ چرا يكي نيست به اين خانوم يا آقايي كه حرف از مملكت شيعه و امام حسين ميزنه ، بگه كجاي رفتار و ظاهر شما متناسب با امام حسينه البته بازم مثل هميشه خبرآنلاين چاپ نميكنه ....
  • بی نام BE ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۹
   10 2
   اولا شما نهایتا ظاهر این عزیزان رو دیدین و رفتارشون رو چون باهاشون نبودی نمی تونی راجع بهش حرف بزنی، ثانیا شما واقعا از روی ظاهر قضاوت هم می کنی؟
 • جلالی A1 ۰۷:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۹
  17 92
  چرا نمی گذارند کسی جرات کنه از فسادی که در سینما میگذرد وهمه هم میدانند که هست صحبت بشه بابا جون به خدا این پادشا لخته چرا کسی جرات گفتن نداره چرا سینمایی که بافیلم مارمولک از روحانیت که شریف ترین قشر جامعه است انتقاد می کنه ولی وسی جرات نداره از سینمایی که همه میدونند داخلش چی میگذره انتقاد کنه....چرا جای متهم وشاکی رو با سخنان زیبا وفریبنده عوض می کنیم...
  • بی نام IR ۰۹:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۹
   14 2
   شما فعلا به فسادهای دیگه بپرداز تا نوبت این یکی برسه؛ فسادی که کشور را به ورشکستگی کشانده؛ فسادی که ثمره همین مثلا ارزشی هاست و در اختلاس و دزدی از بیت المال و فرستادن پول به خارج و فلج کردن اقتصاد ایران انجامیده... چرا عادت کردید همیشه به چیزهای فرعی و حاشیه ای سر مردم را گرم کنید؟
  • بی نام A1 ۱۰:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۹
   22 5
   از كجا اينقدر مطمئن هستي؟
  • بی نام A1 ۲۲:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۹
   4 0
   مارمولک از روحانیت انتقاد نمی کنه. از عوام انتقاد می کنه. به قول آقای قرائتی، توی این فیلم یه دزد، روحانی شده، نه روحانی دزد.
 • بی نام AU ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۹
  3 0
  وای بر ما با این رویکردها