خودروهای خودران آینده برای عبور پیاده‌ها لبخند می‌زنند

ایسنا نوشت: یک شرکت سوئدی موفق به طراحی و ساخت خودروهای خودرانی شده که برای تعامل با عابران پیاده به آنها لبخند زده و اجازه عبور از خیابان را به آنها می‌دهد.

افزایش استفاده از خودروهای خودران در شهرهای پر جمعیت، سبب کاهش ترافیک و همچنین ایمن‌تر شدن جاده‌ها می‌شود اما با این حال هنوز نحوه دقیق تعامل این خودروها با عابران پیاده به وضوح مشخص نیست.
به گفته تیم سازنده این خودروها در شرکت Semcon، از هر 10 عابر پیاده، 8 نفر از آنها به هنگام عبور از خیابان‌ها و جاده‌های شلوغ با رانندگان خودروها ارتباط چشمی برقرار کرده و از تصمیم راننده برای حرکت یا توقف مطلع می‌شوند اما مشکل زمانی آغاز می‌شود که خودرو فاقد راننده باشد و عابران پیاده درکی از عملکرد و تصمیم آن نداشته باشند.

متخصصان شرکت Semcon برای برطرف کردن این مشکل دست به ساخت خودروهایی زدند که دارای یک پنجره مشبک، حسگرهای پیشرفته، دوربین ردیاب پیشرفته و حسگرهای لیزری در قسمت جلوی خودرو هستند و از این طریق با عابران پیاده ارتباط برقرار می‌کنند.

حسگرهای تعبیه شده در پنجره جلوی این خودروها توانایی ردیابی حرکت سر عابران پیاده را داشته و می‌توانند از این طریق تصمیمات این عابران را درک کنند.

بر روی این پنجره‌ مشبک نوار نورانی وجود دارد که به هنگام توقف و اجازه عبور به عابران، به شکل لبخند در می‌آید.


هنگامیکه این خودروها به عابران لبخند نمی‌زنند، سیستم یک خط صاف را نشان می‌دهد و این بدان معنی است که عابران در آن زمان اجازه عبور ندارند.

در تصاویر منتشر شده از این خودروها، این پنجره‌های مذکور بر روی خودرو مزدا 6 نصب شده‌ اما هنوز اطلاعات بیشتری در مورد این خودروها و عملکرد دقیق آنها منتشر نشده است.

۵۴۵۴

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 581144

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =