«دوازدهمین اجلاس مشترک کنسولی جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان» به مدت دو روز در تهران برگزار گردید.

به گزارش خبرآنلاین،  «حسن قشقاوی» معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه ریاست هیات ایرانی و «وفا حاجی اف»، قائم مقام وزارت خارجه ترکمنستان ریاست هیات ترکمنی را در این اجلاس برعهده داشتند.

در جریان این اجلاس، معاون کنسولی وزارت امور خارجه با اشاره به روند رو به رشد روابط دو کشور همسایه و مسلمان ایران و ترکمنستان اعلام کرد: از هفته آینده مرز «باجگیران» پس از سه سال توقف و تعطیلی موقت مجدداً بازگشائی و رفت و آمد کامیونها از این مرز مجددا امکان پذیر خواهد شد . وی همچنین گفت : در اجرای موافقتنامه انتقال محکومین، اسامی 130 تن از زندانیان ایرانی با اولویت زنان، سالخوردگان و بیماران به طرف ترکمنی برای انجام تشریفات قانونی انتقال به کشور ارائه شده است.

قائم مقام وزیر خارجه ترکمنستان نیز با اشاره به میهمان نوازی گرم طرف ایرانی و اعلام رضایت از تفاهمات بعمل آمده در این اجلاس، بر اراده رئیس جمهور ترکمنستان و سایر مقامات این کشور برای استمرار همکاریهای دوجانبه در همه عرصه ها با جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد.

در پایان این اجلاس، طرفین «یادداشت تفاهم» مشترکی را در 18 بند به امضاء رساندند که براساس آن دو کشور در خصوص تسهیل صدور روادید برای اتباع یکدیگر به ویژه تجار و گردشگران و ضرورت اجرای موافقتنامه انتقال محکومین به حبس و همچنین مسائل مرزی و گمرکی بین دو کشور، توافق نموده اند.

رایزنی سیاسی معاونین وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان


آقای وفا حاجی اف قائم مقام وزیر امور خارجه ترکمنستان در چارچوب انجام رایزنی سیاسی معاونین وزرای امور خارجه دو کشور در سفر به تهران، در تاریخ 5/7/1395 با جناب آقای رحیم پور معاون محترم آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه دیدار کرد.
در این ملاقات موضوعات مورد علاقه دو طرف مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. طرفین راه های گسترش و تعمیق همکاری های دوجانبه در بخش های ترانزیت و حمل و نقل جاده ای، ریلی و دریایی، انرژی (گاز و برق) و سوآپ، کنسولی، مرزی و گمرکی، تسهیل در صدور روادید، حمایت متقابل از اتباع دو کشور به ویژه زندانیان و همکاری های بانکی را بررسی و بر اجرایی نمودن توافقات روسای جمهور محترم دو کشور و سفر اخیر وزیر محترم راه و شهرسازی به عشق آباد تاکید کردند. همچنین همکاری های منطقه ای و بین المللی دو کشور از جمله امنیت و ثبات منطقه، ضرورت همکاری نزدیک کشورهای همسایه مورد بررسی قرار گرفت و طرفین بر تداوم همکاری مشترک کشورهای منطقه و گسترش رایزنی های دو کشور در موضوعات مورد علاقه تاکید نمودند.

31049

کد خبر 583984

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =