حق مسلم بهداد سلیمی را خوردند اما جو احساسی به وجود آمده حالا سبب شده که فدراسیون جهانی خود را از ایران طلبکار بداند!

فاطمه پاقلعه‌نژاد: اتفاقات دسته سنگین وزن المپیک، هنوز فریم به فریم از پیش چشم میلیون ها ایرانی می گذرد. اشک های بی پایان بهداد و حق مسلمی که از او خورده شد، هنوز پیش چشم همه ایرانی هاست. بسیاری اعتقاد دارند یکی از دو حرکت بهداد کاملا درست بود یا اصلا به قول کافا، مسئول فنی مسابقات جهانی، داوران در حرکت اول سختگیرانه با این قهرمان ایرانی برخورد کردند و در حرکت دوم خواستند جبران کنند اما هیات ژوری در اقدامی خلاف عرف، این رای را نقض کردند و نگذاشتند بهداد بعد از شکستن رکورد جهان و المپیک در حرکت یک‌ضرب، به رغم تلاش دلاورانه ای که با کتف مصدوم انجام داده بود، بتواند به حداقل حقش یعنی مدال نقره المپیک برسد.

آن شب، شب تلخی برای ورزش ایران بود. بعد از شروع باورنکردنی بهداد در حرکت یک‌ضرب، همه انتظار طلایی دیگر از قهرمان المپیک لندن را داشتند. بهداد که البته تمام ایران می دانستند مصدومیتی که داشته به‌قدری سخت و سنگین بوده که در خوشبینانه ترین حالت هم حتی رسیدنش به المپیک بعید بود. کسی که با کتف جراحی شده، اقلا 4 ماه زودتر از موعد به المپیک رسیده بود و تیم معالجش برای رسیدنش تمام متدهای قبلی رایج در پزشکی ورزشی و به‌خصوص وزنه برداری را  زیر پا گذاشته بودند . 

خود بهداد هم از بدو تولد دخترش ایثار کرده بود. 5 ماه مداوم در اردو مانده بود تا برای المپیک بدرخشد و طلایش را تکرار کند. البته با درد و شرایط بدنی که هنوز صد درصدی نبود. 

در آن شب لعنتی اما انگار سناریویی چیده شده بود برای یک فاجعه. یک عضو کمیته فنی بر خلاف عرف رایج، به یکباره سر از هیات ژوری در آورده بود. او که نامش جلود بود. دبیر عراقی کنفدراسیون وزنه برداری آسیا. مردی که اختلافاتی دیرینه با علی مرادی، رئیس فدراسیون ایران دارد. 

جلود و دوستانش در هیات ژوری در لحظه بزنگاه ضربه کاری شان را زدند. بعد از رد حرکت یک‌ضرب بهداد که بعدا رئیس فدراسیون ایران یعنی علی مرادی و البته خود سجاد انوشیروانی، سرمربی تیم ملی اذعان کردند می توانسته خطا باشد، حرکت دوم بهداد را که حتی هر سه داور مسابقه پذیرفتند را رد کردند و بهداد را به کلی تخلیه کردند و او از مسابقات حذف شد. 

بعد از این اتفاق اما بغضی ترکید. بهداد به گریه افتاد. سجاد با صدایی بلند فریاد می زد و اعضای ژوری را خطاب می کرد. ایرانی های روی سکو به سمت داوران اشیایی پرتاب می کردند و محمود عبداللهی گزارشگر پخش زنده بازی چنان احساسی شده بود که با موج حرف هایش، دقایقی بعد سایت فدراسیون جهانی با حمله کاربران ایرانی، از دسترس خارج شد.

سجاد و بهداد انتقادهای تندی از تیم داوری و اعضای ژوری کردند. بهداد، جلود را جلاد نامید و سجاد هم به همان تندی سخن گفت. علی مرادی از این گفت که بر اساس یک قانون ننوشته، نمی گذاشتند ایران سه مدال طلای بازی ها را بگیرد. این حرف را غیر از مرادی، کارشناسان دیگری هم گفتند و بحث های مختلف دیگری هم بوجود آمد. 

خیلی از قهرمانان گذشته از بهداد دفاع کردند اما انتخاب وزنه هایش را اشتباه دانستند و خلاصه تا مدت ها در این باره بحث بود. رئیس کمیته المپیک از پیگیری حقوقی پرونده خبر داد و حتی وقتی مسابقه مهم کیمیا علیزاده را از ورزشگاه ندید و غایب بود، گفت جلسه مهمی با مسئولان محکمه بین المللی ورزش داشته تا پیگیر پرونده بهداد باشد. 

شکایت ایران در دادگاه CAS بلافاصله رد شد و به طرف ایرانی اعلام کردند این مسابقه تمام شده و شکایت ایرانی ها برای بررسی پرونده مورد قبول نیست.

در آن زمان تاماش آیان مجارستانی با خبرنگاران ایرانی حرف زد و سعی کرد آرام شان کند. او گفت بهداد را مثل پسرش را دوست دارد. ولی در این تصمیم گیری دخالت نمی کند. هیات ژوری حق داشته چنین تصمیمی بگیرد و بهداد باید از قانون تمکین کند.

حالا با گذشت بیش از یک ماه، شرایط عوض شده است. حالا که آن فضای احساسی گذشته است، فدراسیون جهانی که توانسته آن بحران انتقادات احساسی ایرانی ها را پشت سر بگذارد و به کلی سایتش را به روی ایرانیان بسته، حالا به دنبال برخورد است.

آنها حالا خواهان عذرخواهی و پاسخگویی رسمی فدراسیون ایران برای اتفاقات رخ داده هستند. هم برای برخوردهای هواداران، هم حرف های سرمربی و هم بهداد سلیمی.

علی مرادی، رئیس فدراسیون وزنه برداری ایران با حضور در کافه خبر با تائید این خبر می گوید: «راستش به تازگی پالس هایی از فدراسیون جهانی گرفته ایم که آنها از ما خواستند برویم و توضیح بدهیم و حتی به نوعی برویم برای آن اتفاقات دلجویی کنیم. ببینید ما قطعا می رویم و استدلال های مان را می گوییم. به هر حال بهداد که نظم مسابقه را بر هم نزد. او حقش خورده شد و در اوج آن شوک، گوشه ای نشست و اشک ریخت. جمعیت هم که بیشتر برزیلی بودند و از این ناداوری به ستوه آمده بودند. ما برای پاسخگویی می رویم و قطعا استدلال و منطق برای دفاع از خودمان داریم.»

حالا باید دید فدراسیون جهانی از ابزارهای فشار علیه ایران استفاده می کند یا تیم اعزامی فدراسیون ایران می تواند برای آنچه رخ داده، استدلال مشخص بیاورد و پرونده را ببندد. اینکه بعد از اتفاقات تلخ روز مسابقه بهداد، فدراسیون ایران را بخواهند  مجبور به عذرخواهی کنند، یکی از اتفاقات عجیب خواهد بود، هرچند اگر در آن شرایط بحرانی، رسانه ملی و مسئولان فدراسیون کمی هیجانات عمومی را کنترل می کردند، بخشی از این مشکلات، اتفاق نمی افتاد. اتفاقات تبعات داری که 4 سال قبل و بعد از مسابقه سعید عبدولی و گزارش هادی عامل، برای کشتی ایران هم رخ داده بود.

41258

کد خبر 588672

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 42
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 5
 • عرشیا A1 ۰۴:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۹
  54
  امان از ما ملت جوگیر .یادمان رفته که دبیر در مسابقات جهانی تهران چگونه طلا گرفت و چقدر ضایع سر کشتی گیر روس را در فینال بریدیم.
 • بی نام A1 ۰۵:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۹
  14
  چه داستان بلندی
 • بی نام IR ۰۵:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۹
  40
  حقش رو هم نخوردن. کلا ما عادت کردیم به همه چیز اعتراض کنیم و همه را مصوب باخت خود بدنیم
 • بی نام IR ۰۵:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۹
  30
  توهم توطئه
 • بی نام A1 ۰۵:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۹
  18
  مصدومیتش کتف نبود
 • بی نام IR ۰۶:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۹
  35
  یعنی عاشق خبر نوشتنتونم. داستان تعریف میکنید
 • بی نام US ۰۶:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۹
  35
  مثل اینکه خود شما هم احساسی شدی. بهداد زانوش رو عمل کرده بود نه کتفش.
 • بی نام A1 ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۹
  26
  هيچ حقي خورده نشد و حس وطن پرستي باعث شد فكر كنيد حقش خورده شد و واقعيت اينه هر دو حركتش خطاء بود
 • بی نام IR ۱۳:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۹
  13
  حقش را نخوردند
 • بی نام IR ۱۳:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۹
  7
  در همه رشته ها در حق ما ناداوری شد یکی از داورها ی هیئت قضاوت اهل نیجریه بود رد پای عربستان و آمریکای جنایتکار در ناداوری های المپیک مشهود هست. نمیخواهند جوانان ما به خودباوری برسند
  • محمد A1 ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۰
   21
   یه ساعته دارم به نظرت میخندم خدا خیرت بده
 • بی نام IR ۱۳:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۹
  13
  فیلم هندی
 • بی نام IR ۱۳:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۹
  5
  این مافیای داوری رو کی بر علیه ایران در پشت پرده راه میندازه نمیدوتم؟ولی خدا به داد تکواندو کارامون برسه به نظر من اینجا هم رد پاهای ابر قدرتا در پخش مدالابه نفع خودشون مشهودهمعلومه نمیخوان ایران چند بار به سر زبونا بیوفته.
 • بی نام IR ۱۳:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۹
  13
  الآن فقط میتوانیم برصحت کلام سعیدعبدولی نسبت به المپیک مهرتأییدبزنیم....آنگاه که حقش راخوردندخطاب به المپیک گفت ....به المپیک و مدالهایش
 • بی نام IR ۱۳:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۹
  7
  اینا مشکل خودمون هست هر وقت کم میاریم از این حرفا زیاد می زنیم برایمان بیخود حق ایجاد نکنیم
 • بی نام IR ۱۳:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۹
  13
  احیانا این آقا که با مرادری دشمنه با اقایی دیگر در ایران رفیق نیستکه قبلا رییس فدراسیون وزنه برداری ایران بوده و نمی خواد که رکورد این اقا شکسته نشه
 • بی نام IR ۱۳:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۹
  6
  احیانا این آقا که با مرادری دشمنه با اقایی دیگر در ایران رفیق نیستکه قبلا رییس فدراسیون وزنه برداری ایران بوده و نمی خواد که رکورد این اقا شکسته نشه
 • بی نام IR ۱۳:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۹
  10
  من جای بهداد بودم تو حرکت سوم وزنه را می بردم رو میز هیات داوری و ژوری می انداختم. اعصاب برامون نمونده والا؟؟؟
 • بی نام IR ۱۳:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۹
  18
  سلام کاش میشد به جای عبارات سربریدن و کشتن و ذبح که نماد خشونت هستند از عبارات مناسبتری که نماد بی عدالتی و ظلم هستند استفاده کنیم و محیط ورزش را با این عبارات ترسناک نسازیم
 • بی نام IR ۱۳:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۹
  15
  سر کسی رو نبریدن.جو نده. دستت کج بود و به درستی خطا گرفت داور
 • بی نام IR ۱۳:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۹
  8
  پهلوان سلیمی درکت میکنم.قربون قلبت
 • بی نام IR ۱۳:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۹
  6
  بهداد جان تو انقدر قوی بودی که زانوی پولاد در مقابل زانوی بهبود یافته ات خم کردی. تو انقدر قوی بودی که به هموطنان خودت و مردم دنیا فهماندی که حق مردم ایران را میخورن.پایان المپیکت مصادف شد با روشن شدن مردم دنیا در حق خوری ملت شریف و قوی ایران. چه خدمت و موفقیتی بالاتر از روشنگری ؟تا ابد دوستت داریم قهرمان
 • بی نام IR ۱۳:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۹
  5
  بهداد جان تو انقدر قوی بودی که زانوی پولاد در مقابل زانوی بهبود یافته ات خم کردی. تو انقدر قوی بودی که به هموطنان خودت و مردم دنیا فهماندی که حق مردم ایران را میخورن.پایان المپیکت منتج به روشن شدن مردم دنیا در حق خوری ملت شریف و قوی ایران. تا ابد دوستت داریم قهرمان
 • بی نام IR ۱۳:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۹
  3
  خیلی خوب بود
 • بی نام IR ۱۳:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۹
  12
  بدون تعصب داوری درست بود... در هر دو حرکت ارنجش خم شد ووزنه رو پرس کرد...عادت کردیم هرجا میبازیم میگیم داوری...ما به انتخاب اشتباه مربی باختیم.. حریف 242 انتخاب کرد ما باید 243 انتخاب میکردیم تا بهداد راحت تر ووزنه رو بزنه و حداقل نقره اش تثبیت میشد..
 • بی نام IR ۱۳:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۹
  3
  دراعتراض به این نا داوری هدفمند و از پیش طراحی شده باید استقبال با شکوهی از این دلاور غیور صورت بگیرد. ریو هم بازار خرید فروش رای داغ داغ است . المپیک هم المپیک های قدیم .
 • بی نام IR ۱۳:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۹
  3
  با این حساب باید منتظر محرومیت تیم وزنه برداری ایران باشیم.... خدا حافظ وزنه برداری
 • بی نام IR ۱۳:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۹
  5
  زشتر از اون ناداوری فاحش علیه بهداد سلیمی بود باید رئیس جهانی فدراسیون وزنه برداری استعفا بده
 • بی نام IR ۱۳:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۹
  3
  بخاطر نگرفتن مدال طلا ناراحته یاپاداش های نجومی ؟
 • بی نام IR ۱۳:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۹
  5
  اونوقت زشت نیست تو روز روشن حق ما رو میخورین؟؟؟بی عدالتی تا کجا؟؟؟انسانم آرزوست...
 • بی نام IR ۱۳:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۹
  8
  سلیمی کار بسیار زشتی کرد و وجهه ایران را خراب کرد .
 • بی نام IR ۱۳:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۹
  4
  رئیس کمیته فنی فدراسیون جهانی وزنه برداری غلظ زیادی کردند.
 • بی نام IR ۱۳:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۹
  2
  هزاران برابر این زشتی عملی است کهدائران وبرگزارکنندگان وریاست فدراسیون انجام داده
 • بی نام IR ۱۳:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۹
  7
  اینم نتیجه حق خوری بهادر مولایی بود بخاطر اینکه با رضا زاده و کوروش باقری بود خط خورد.خدا وکیلی خیلی بهتر از هاشمی و براری بود رکوردای خودشو میزد نقره المپیکو داشت
 • بی نام IR ۱۳:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۹
  7
  مثل اینکه یه چیز هم بدهکار شدیم
 • بی نام IR ۱۳:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۹
  2
  جای تاسف داوری شماست.
 • بی نام IR ۱۳:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۹
  6
  خب خطا کرده بود دیگه. چرا وحشی بازی در میارین؟؟؟وقتی چیزی از وزنه برداری و قوانینش نمیدونین مجبورین نظر بدین؟
 • بی نام IR ۱۳:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۹
  5
  خب خطا کرده بود دیگه. چرا وحشی بازی در میارین؟؟؟وقتی چیزی از وزنه برداری و قوانینش نمیدونین مجبورین نظر بدین؟
 • بی نام IR ۱۳:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۹
  4
  خب بابا جنبه داشته باشيد، مسابقه اس ديگه
 • بی نام IR ۱۳:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۹
  2
  آخی نازی
 • بی نام IR ۱۳:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۹
  5
  همیشه مایه ابرو ریزی
 • بی نام IR ۱۳:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۹
  8
  کدام اتفاق زشت بود ؟ ناداوری ونامردی یا اعتراض به حق کشی ؟