انتخاب نوشت: نشریه پولیتیکو در گزارشی از دولت آمریکا خواسته است که اسناد کودتای 28 مرداد را منتشر کند.

در گزارش پولیتیکو آمده است:

شصت و سه سال پیش، سی آی ای و اطلاعات انگلیس کودتایی را زمینه چینی کردند که منجر به سقوط نخست وزیر ایران و ابقاء یک شاه همراه غرب شد و منطقه حائل علیه اتحاد جماهیر شوروی سابق را محکم کرد. این امر به شکل ناخواسته ای ایران را در مسیر یک دیکتاتوری قرار داد و نهایتا در انقلاب سال ۱۳۵۷ با گرایش ضد آمریکایی اش انعکاس پیدا کرد.

 بیش از شش دهه پس از کودتا علیه محمد مصدق، آمریکایی ها به تمام اسناد تاریخی نقش ایالات متحده در آن واقعه با وجودی که از طبقه بندی محرمانه خارج شده است دسترسی ندارند.

وزارت خارجه آمریکا تحت رهبری جان کری که به توافق هسته ای با ایران دست یافته است با توجیه شکنندگی روابط دو کشور از انتشار این اسناد سر باز می زند.

هر چند بخش هایی از این اسناد در طول سال ها به رسانه ها درز کرده است، دلایلی که برای عدم انتشار کامل این اسناد عنوان شده است شامل پرهیز از افشای روش های کار یا احتمال آسیب رساندن به افراد و همچنین احترام به درخواست انگلیس برای محفوظ نگاه داشتن نقش آن ها در آن کودتا است.

البته سازمان سیا در سال ۲۰۱۱ با خارج کردن بخشی از اسناد داخلی اش از طبقه بندی محرمانه فعالیت هایش در کودتا ۱۳۳۲ را تایید کرد.

بیل کلینتون و باراک اوباما، بر خلاف دیگر روسای جمهوری آمریکا، علنا مسولیت آمریکا در آن کودتا را پذیرفتند.

انتشار این اسناد نشانه احترام به مردم ایران است و حق مردم آمریکا است که از تاریخ معاصرشان اطلاع داشته باشند.

5252

کد خبر 589833

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =