سرپرست معاونت استانداری البرز و فرمانداری ویژه کرج گفت: سرانه فضای کتابخانه در شهرستان کرج ، یک متر مربع به ازای هر صد نفر است که در مقابل استاندارد 8 متر مربع ، بسیار محدود است.

به گزارش خبرآنلاین البرز، "علی قنبر زمانی" در جلسه انجمن کتابخانه های شهرستان کرج، که با حضور مدیر کل کتابخانه های عمومی استان البرز، نماینده شورای شهر کرج و سایر اعضا این انجمن برگزار شد گفت: متراژ استاندارد برای فضای کتابخانه ای 8 متر مربع برای هر صد نفر است. در حالیکه در شهرستان کرج با وجود 19 باب کتابخانه نهادی و 18 باب کتابخانه مشارکتی، سرانه یک متر مربع برای هر یکصد نفر وجود دارد و این میزان با توجه به جمعیت کرج، بسیار کم است.
زمانی با بیان این مطلب اضافه کرد: یکی از راه های توسعه فضای کتابخانه ها تعامل انجمن خیرین کتابخانه ساز با خیرین فرهنگی و تلاش برای فعال نمودن خیرین در این بخش می باشد.
وی افزود: در حال حاضر تعداد 16 ایستگاه مطالعه درشهرستان کرج فعال می باشند که با پی گیری های فرمانداری و اداره کتابخانه های عمومی این شهرستان ، در نظر داریم این تعداد را به 24 ایستگاه مطالعه افزایش دهیم.
رئیس انجمن کتابخانه های شهرستان کرج خاطرنشان ساخت: همچنین در حال حاضر در تعدادی از روستاهای شهرستان کرج شامل نساء حسنکدر، سیاهکلاهان و محمود آباد، راشته و احمد آباد کتابخانه سیار روستایی وجود دارد که با توجه به استقبال روستائیان ، کتابخانه سیاردر روستاهای دیگر نیز گسترش خواهد یافت.
سرپرست فرمانداری ویژه کرج، در ادامه گفت: یکی از اولویت های انجمن کتابخانه ها، بالا بردن میزان دسترسی نابینایان به کتابخانه هاست. در حال حاضر تنها کتابخانه حاوی کتاب های صوتی و بریل، کتابخانه امیرکبیر کرج کی باشد که 304 شهروند نابینا در آن عضو می باشند .
وی اضافه کرد: به دنبال آن هستیم تا با توسعه نسخ بریل در این کتابخانه و همچنین استفاده از آنها در کتابخانه های دیگر شهرستان، امکان دسترسی شهروندان نابینا به این کتاب ها را افزایش دهیم.
وی به ضرورت گرامیداشت هفته کتاب تاکید کرده و گفت: برنامه های گرامیداشت هفته کتاب و کتابخوانی از 24 تا 30 آبان ماه اجرا می شود که از جمله آنها، تبلیغ و ترویج اهدای کتاب به کتابخانه ها، برگزاری نشست ادبی با حضور مسوولین کانون ادبی و شعرای برجسته منطقه و ارسال پیامک در راستای ارتقا سطح مطالعه مفید در کتابخانه ها، توزیع بروشور برای معرفی کتابخانه های هر منطقه و همچنین برپایی نمایشگاه تازه های کتاب است، که با هدف ارتقا فرهنگ کتابخوانی در استان انجام می شود.
وی همچنین به نواخته شدن زنگ مطالعه در مدارس نیز با حضور مسوولین استانی ، برگزاری جلسات قصه خوانی و روخوانی کتاب با حضور اعضا کودک و خانواده های آنها، بازدید مدارس از کتابخانه ها در یک روز خاص و مسابقات نقاشی ویژه کودکا نیز در راستای ترویج مطالعه در کودکان و نوجوانان اشاره کرد.
سرپرست معاونت استانداری البرز در پایان ، ضمن تقدیر از حضور فعالین فرهنگی در ترویج کتابخوانی گفت: انس با کتاب و بالا بودن سرانه مطالعه در هر جامعه نشان دهنده توسعه فرهنگی آن جامعه است. بنا براین باید تلاش کنیم با گسترش فضاهای کتابخانه ای در کنار ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی، حرکت جامعه به سوی مطالعه را تسریع نماییم.
گفتنی است در پایان این جلسه کتابخانه و ایستگاه مطالعه فرمانداری ویژه کرج افتتاح شد.

 

46

 

کد خبر 593784

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =