۰ نفر
۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۹
مصدق، جان کری و باقی ماجرا...

انگار هنوز سکانسی برای پایان بندی اکشن کودتای 28 مرداد 1332 نوشته نشده است؛ در هفت هشت سال دولت اوباما، بارها و بارها درباره کودتا علیه دولت قانونی دکتر مصدق صحبت شد...

مهدی دل‌روشن: انگار هنوز سکانسی برای پایان بندی اکشن کودتای 28 مرداد 1332 نوشته نشده است؛ در هفت هشت سال دولت اوباما، بارها و بارها درباره کودتا علیه دولت قانونی دکتر مصدق صحبت شد. از بالاترین سطوح گرفته تا دیپلمات های پایین دستی.

اعتراف به دست داشتن در کودتایی که شاید مسیر تاریخ را در ایران عوض کرد؛ اعترافی هر چند دیر اما به هر حال قابل تأمل و تأثیر گذار.

دست های آمریکایی در کودتا علیه دولتی ایرانی، دیواری از بی اعتمادی را تا نزدیکی های سال 2017 بالا برده است؛ دیواری از سوء ظن و روابطی که شاید چند قرن زمان ببرد تا ترمیم شود. دولت آیزنهاور، تصمیمی گرفت که بعد از 63 سال، هنوز که هنوز است نمی توان آثار منفی اش را «جمع» کرد.

اما برگردیم به شرایط امروز؛ در آخرین روزهای دولت اوباما، مردان کابینه اش راحت تر از همیشه حرف می زنند! جان کری را دیگر همه ایرانی ها می شناسند؛ او در یکی دو سال اخیر، پای ثابت مذاکرات هسته ای بوده و چانه زنی های دیپلماتیک او با وزیر خارجه محبوب ایرانی ها، دکتر ظریف بارها و بارها در حافظه ساکنان سرزمین پارس، ثبت شده است.

وزیر خارجه ایالات متحده دو سه روز پیش به دانشگاه شیکاگو رفته بود؛ او در مقابل دانشجویان از برجام گفت، از توافق هسته ای و البته بدش نیامد گریزی هم به تاریخ بزند. دیپلمات بلند قامت و مو سپید از تمدن 5هزار ساله کشورمان گفت و از ایران بعنوان یک تمدن یاد کرد و نه فقط یک کشور معمولی. احتمالا داماد ایرانی اش، بارها و بارها از سرزمین مادری و تاریخ پارس برایش صحبت کرده است. هر چند خود جان کری هم علوم سیاسی خوانده و دستی بر آتش تاریخ دارد!

نام تاریخ که به میان آمد، کری گفت که ایران کشور بسیار جالبی برای مطالعه است اما من هیچ برنامه ای برای سفر به ایران ندارم!
جان کری در زمان ریاستش بر دستگاه دیپلماسی ایالات متحده نشان داد که سیاستمداری معتدل و میانه رو است. او مثل هیلاری کلینتون، گوش به فرمان لابی های صهیونیست نبود و تقریباً مثل یک دیپلمات حرفه ای عمل کرد.

وقتی جان کری از تاریخ صحبت کرد، انگار دوباره عملیات آژاکس (Operation Ajax) در مقابل چشمانش بازسازی شد! دوباره کودتا، دوباره آمریکا!

دیپلمات شماره یک آمریکا، مجبور شد انگشت اتهام خود را سمت «سیا» نشانه برود و از عملکرد آنها در ماجرای اقدام نظامی علیه دولت «قانونی» و «مردمی» دکتر مصدق حرف بزند. جان کری، متولد ‌شنبه 19 آذر 1322 است و زمان وقوع کودتا، حدوداً ده ساله بوده است.

او قطعاً تصویر روشنی از اخبار آن روزها ندارد و تمام اطلاعاتش بر اساس مطالعات بعدی به دست آمده است اما آنچه مهم است این که بیشتر وزرای خارجه آمریکا از مادلین آلبرایت گرفته تا جان کری، همه و همه به دست داشتن در کودتای «زشت» 28 مرداد، اذعان کرده اند و شاید فقط جای یک عذرخواهی رسمی خالی باشد. هر چند درباره همین عذرخواهی هم نظرات متفاوتی مطرح است.

شاید هم تمام این عذرخواهی ها، تکه های یک پازل بزرگ است که بعد از کامل شدن در طول سال های آینده به عذرخواهی رسمی و حتی پرداخت غرامت، منجر شود؛ کسی چه می داند!

52261

کد خبر 595571

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 5
 • سینا A1 ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۹
  11
  آمریکایی ها دارن کم کم، سر عقل میان...زنده باد ظریف و مصدق
 • بی نام A1 ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۹
  10
  حکمتی داره که الان این حرفو به میون میاره انشاالله که فایده ای برای ایران داشته باشه
 • نازنین دل روشن A1 ۱۲:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۹
  7
  با تشکر از گزارش مفیدتون به نظر امریکا باید حسن نیت خودش رو به ملت و دولت ایران ثابت کنه.
 • هادی IR ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۹
  8
  شما که به جای تمدن از کمله "پارس" صحبت می کنید، بهتره حرفی از تمدن نزنید. قبول کنید یا نکنید، در جنوب, اعرابی زندگی می کنن که لباسشون، زبانشون و فرهنگشون عربی هست و در ساختن ایران، خیلی بیشتر از شمیران نشین ها نقش داشتن و همین الان هم دارن که کل بودجه ایران رو تامین می کنند. همین طور سایر قومیت ها.. این حرف هم که در قدیم به جای ایران می گفتند "پارس" عذر بدتر از گناه هست. اگر هم این طور بوده، باید شما لغت درست رو استفاده کنید و تقدس ایران رو به پای افتخار آفرینی توهمی یک قوم خاص ننویسید. اگر همین الان هم رگ گردنتون بیرون زده، کاملا قابل درک هست. چون تمدن برای شما برای پز دادن هست و پر کردن جملات قلمبه و سلمبه تون...