هشدار هاوکینگ درباره ارتباط با موجودات فضایی

همشهری آنلاین نوشت: زمانی که موضوع تمدن‌های بیگانه و هوشمند مطرح می شود،‌اولین پرسشی که پیش می‌آید نحوه یافتن آنها است و اینکه کجا می‌توان آنها را یافت؟

اما استفان هاوكينگ فيزيكدان مشهور بريتانيايي معتقد است به جاي پاسخ دادن به اين پرسش‌ها، به طور كلي تلاش براي ارتباط برقرار كردن با اين تمدن‌ها بايد متوقف شوند زيرا دستيابي به تمدني پيشرفته‌تر از تمدن بشر مي‌تواند بشريت و زمين را در موقعيتي خطرناك قرار دهد.

هاوكينگ در فيلمي جديد و آنلاين به نام "محبوب‌ترين مكان‌هاي استفان هاوكينگ" كه در آن وي درون فضاپيمايي ديده مي‌شود كه قصد دارد به كمك آن محبوب‌ترين مكان‌ها در جهان را معرفي كند،‌ اين سخنان را مطرح كرده‌است.

وي در اين فيلم مي‌گويد هرقدر مسن‌تر مي‌شوم بيشتر اطمينان پيدا مي‌كنم كه بشر در جهان تنها نيست. پس از يك عمر كنجكاوي،‌اكنون هدايت پروژه‌اي جهاني براي يافتن حقايق را به عهده دارم، پروژه Breakthrough Listen به اسكن و بررسي ميليون‌ها ستاره نزديك به زمين خواهد پرداخت تا شايد نشانه‌اي از حيات در آنها بيابد،‌شايد روزي سيگنالي از سياره‌اي مانند گيليس 832c دريافت كنيم،‌اما بايد در پاسخ دادن با احتياط عمل كنيم.

باوجود اينكه هاوكينگ در تلاشي بي‌سابقه براي يافتن حيات هوشمند در جهان نقشي كليدي دارد، اما در عين حال وي يكي از منتقدان اصلي ارتباط برقرار كردن با آنها است، عملي كه به گفته هاوكينگ مي‌تواند بشر را در آستانه نابودي قرار دهد زيرا به گفته وي يك تمدن بيگانه ممكن است زمين و ساكنانش را متخاصم،‌ ضعيف و مناسب براي تسخير كردن ببيند. در چنين شرايطي اين تمدن‌ها كه بسيار قدرتمند‌تر از انسان هستند، همان اندازه به اننسان توجه خواهند كرد كه انسان به باكتري‌ها توجه مي‌كند.

هشدارهاي هاوكينگ در اين فرضيه ريشه دارند كه يك تمدن بيگانه، به ويژه تمدني كه بتواند سيگنال‌هاي ارسالي انسان را رديابي كرده و موقعيت زمين را بيابد، ميلياردها سال از ما پيشرفته‌تر است و همين موضوع بشر را به هدفي آسان براي نابودي تبديل خواهد‌كرد.

5454

کد خبر 597701

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 8
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • ممد جون A1 ۱۶:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۵
  11 10
  یعنی آقای پروفسور هاوکینگ نمی داند که اگر چنین تمدن پیشرفته ای وجود داشته باشد، تا حالا خودش ما را پیدا کرده بود منتظر نمی ماند که ما آنرا پیدا کنیم؟؟ :
 • بی نام RO ۱۷:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۵
  6 3
  شاید هم قضیه کاملا برعکس باشه انسان برای اونا مشکل ساز بشه.
 • علی A1 ۱۸:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۵
  10 7
  من متاسف می شوم وقتی یک عالم فرهیخته با دیدی دشمن محور به خارج از زمینیان می نگرد ....شاید نگاه جنگ طلبانه و تملک و مالکیت و جنگ خاص انسانها بر روی زمین باشد و فرا زمینیان صلح آمیزتر از آنند که به فکر ما خطور می کند
 • بی نام A1 ۱۹:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۵
  25 1
  اگه میلیاردها سال از ما پیشرفته‌تر باشند و هنوز نابود نشده باشند، همین نشون می‌ده که مردمی هزاران بار متمدن‌تر و مهربان‌تر از ما هستند.
 • بی نام A1 ۱۹:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۵
  8 2
  حرف حساب جواب نداره
 • بی نام A1 ۲۱:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۵
  10 4
  آیا اگر ما الان به سیاره ای برویم که در مراحل اولیه زندگی غارنشینی هستند و ما مجهز به پیشرفته ترین ابزار امروزی باشیم، بدلیل تفاوت سطح دانش صرف شروع به نابودی آنان میکنیم؟ پس اثر اینهمه ادبیات جهانی و دانش اجتماعی در افزایش شعور ما کجا میرود؟ نتیجتا اگر موجوداتی با میلیاردها سال توسعه یافتگی بیشتر به دیدن ما که کلا در حدود میلیون سال از شروع تکاملمان گذشته برسند قطعاً نه تنها دانش بالاتری دارند بلکه به همان نسبت باید شعور بیشتر برای ایجاد تعادل در محیط زیست و کهکشان و زندگی ما داشته باشند و بنابراین نیازی به ترس از آنان نیست. لطفاً یکی از دوستان این پیام را به آقای هاوکینگ منتقل نماید.
 • بی نام IR ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۶
  1 7
  فيلمسازهاي با طرح موضوع حمله بيگانگان انصافا خيلي جلوتر از زمان ما هستند
 • النار A1 ۱۴:۰۰ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۱
  4 3
  اگه اونها از ما پیشرفته تر بودن الان مارو پیدا کرده بودن