روزنامه لبنانی السفیر نوشت که ژنرال « میشل عون» رئیس جمهوری لبنان بعداز تشکیل دولت جدید این کشور به ریاض و سپس به تهران سفر می کند.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از ایرنا، این روزنامه لبنانی در شماره روز شنبه خود با عنوان « ژنرال عون بین ریاض و تهران میانجی گری می کند؟»، افزود: دفتر رئیس جمهوری لبنان در حال آماده سازی مقدمات نخستین سفر خارجی ژنرال عون به پایتخت سعودی است و تعیین تاریخ نهائی این سفر به تشکیل دولت جدید لبنان ، رای اعتماد مجلس به آن و گرفتن عکس یادگاری رئیس جمهوری و اعضای دولت بستگی دارد.
السفیر خاطرنشان کرد: در سفرهای پروتکلی چندین وزیراز جمله وزیر خارجه رئیس جمهوری لبنان را همراهی می کنند و ژنرال عون تمایل ندارد همراهانش در نخستین سفر خارجی وزیران موقت (عهده دار امور جاری) خوانده شوند و یا رای اعتماد مجلس را نداشته باشند.

این روزنامه لبنانی تصریح کرد: با توجه به تمایل ژنرال عون برای سفر به ریاض به عنوان نخستین سفر خارجی، انتظار می رفت ریاض هیاتی را مانند ایران و سوریه برای گفتن تبریک رسمی و همزمان تسلیم دعوتنامه شاه سعودی راهی بیروت کند.
اما بجای این هیات رسمی « ولید البخاری» کاردار سفارت سعودی در لبنان دیروز با « جبران باسیل» وزیر خارجه لبنان ملاقات و دو نامه را به وی تسلیم کرد.

دفتر رسانه ای وزارت خارجه لبنان نامه نخست را از سوی « مقامات سعودی» و نامه دوم را نامه « عادل الجبیر» وزیر خارجه سعودی به همتای لبنانی اعلام کرد.
السفیر خاطرنشان کرد: دفتر رسانه ای وزارت خارجه لبنان نامه نخست را از سوی« مقامات سعودی» اعلام کرد تا سران سعودی در مخمصه قرار نگیرند چنانچه ژنرال عون تصمیم بگیرد سفرش به ریاض را به تعویق اندازد.


منابع نزدیک به وزارت خارجه لبنان گفته اند که ژنرال عون سفرش به ریاض را به یک دیدار رسمی پروتکلی محدود نمی کند بلکه قصد دارد این یک سفر صددرصد سیاسی باشد و همچنین سعودی ها در جریان این سفر اعلام کنند هبه های تسلیحاتی سه و یک میلیارد دلاری وعده داده شده به ارتش و نیروهای امنیتی لبنان برای مقابله با تروریست ها را پرداخت می کنند.

پیش از درگذشت عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه قبلی سعودی، ریاض اعلام کرد که تحت عنوان هبه، سه میلیارد دلار به پاریس پرداخت می کند تا فرانسه سلاح های مورد نیاز ارتش لبنان را تامین کند و مدتی بعد هم اعلام شد هبه ای به ارزش یک میلیارد دلار برای کمک به ارتش و نیروهای امنیتی لبنان در اختیار« سعد حریری» قرار گرفته است تا تجهیزات مورد نیاز ارتش و نیروهای امنیتی لبنان برای مقابله با داعش و دیگر گروه های تروریستی تامین شود.

برهمین اساس دولت لبنان چندین قرارداد با طرف های خارجی برای آماده سازی پاسپورت های جدید و همچنین خرید سلاح از آمریکا به ارزش نیم میلیارد دلار امضا کرد.

بعداز درگذشت ملک عبدالله و روی کار آمدن سلمان بن عبدالعزیز و پاکسازی دربار و دولت سعودی توسط « محمد بن سلمان» جانشین ولیعهد و وزیر جنگ سعودی، حاکمان جدید پرداخت هر دو هبه را متوقف کردند به این دلیل که لبنانی ها حاضر نشده اند از مقاومت ضد تروریسم صهیونیستی و تکفیری دست بکشند.
این روزنامه لبنانی در ادامه تاکید کرد: آیا اهداف سفر ژنرال عون به ریاض در همین موضوعات محدود می شود و یا اینکه متناسب با مرحله جدید در لبنان پرونده های دیگری هم گشوده خواهد شد؟


السفیر به سفر « محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به لبنان بعداز انتخاب ژنرال عون به عنوان رئیس جمهوری جدید و سفر « ثامر السبهان» وزیر مشاور دولت سعودی در امور کشورهای عرب حوزه خلیج فارس به لبنان قبل از انتخاب رئیس جمهوری جدید اشاره کرد.
ظریف به عنوان نخستین مقام بلندپایه جهان هفته گذشته در راس یک هیات سیاسی و اقتصادی به لبنان سفر کرد و با مقامات ارشد لبنان از جمله ژنرال« میشل عون» رئیس جمهوری، « نبیه بری» رئیس مجلس،« تمام سلام» نخست وزیر فعلی، « سعد حریری» نخست وزیر مامور تشکیل دولت جدید و « سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله دیدار و گفت وگو و ضمن دیدار با فلسطینی های مقیم لبنان در نشست بررسی فرصت های اقتصادی ایران و لبنان هم شرکت کرد.
این سفر بازتابی گسترده در لبنان داشت.


السفیر به نقل از یک منبع لبنانی بسیار آگاه نوشت که ظریف و السبهان در دیدار با مقام های لبنانی بارها تکرار کردند که توافق لبنانی ها و راه حل سیاسی باید به عنوان الگو در بیشتر کشورهای عربی به ویژه برای حل بحران ها در یمن، سوریه، عراق و یمن بعداز چندین سال جنگ نظامی بیهوده استفاده شود.
این منبع لبنانی افزود: ژنرال عون با توجه به جایگاه لبنانی ، عربی و مسیحی خود می تواند یک ابتکار عمل را برای ایجاد پل ارتباطی بین اهل سنت و شیعه برقرار کند و بنابر این سفرش به ریاض را با سفر به تهران تکمیل می کند.


وی اضافه کرد: سفر رئیس جمهوری جدید لبنان به ریاض و تهران تلاشی برای از سرگیری نقش جدید مسیحیان در منطقه است.

این منبع لبنانی خاطرنشان کرد: ژنرال میشل عون به خاطر روابط محکم و قویش با سوریه و ایران و از سوی دیگر روابطش با کشورهای عرب حوزه خلیج فارس می تواند برای حل سیاسی بحران سوریه ابتکارعملی بر مبنای مشترکات دو طرف ارائه کند به ویژه اینکه نفع لبنان در پایان این تراژدی دردناک است که به خطری برای موجودیت آن تبدیل شده است.

وی تصریح کرد: رئیس جمهوری عون که دیگر رئیس بزرگترین فراکسیون مسیحی در پارلمان لبنان نیست ، یک مسئولیت اصلی دارد و آن تشکیل سریع گفت وگوهای ملی در کاخ ریاست جمهوری(بعبدا) بعداز تشکیل دولت جدید و رای اعتماد مجلس به آن است.

این منبع لبنانی اضافه کرد:هدف از تشکیل گفت وگوهای ملی تقویت مشترکات بین لبنانی ها به ویژه اهل سنت و شیعیان دو رکن اساسی جامعه لبنان است.
وی افزود: ژنرال عون از نقش دیگر ارکان جامعه لبنان برای تقویت مشترکات و این ماموریت تاریخ استفاده خواهد کرد و از بارزترین آنها دروزی ها هستند.

52310

کد خبر 599852

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =