ایرنا نوشت: رئیس شورای فدراسیون روسیه مشهور به بانوی اول سیاست این کشور پیش از سفر به تهران در مصاحبه با ایرنا و صدا و سیما، گفت: یکی از اهداف اصلی مذاکرات پیش رو پیگیری راهکارهای اجرایی کردن توافق اخیر رئیسان جمهوری دو کشور برای افزایش همکاری های دوجانبه است.

خانم والنتینا ماتویینکو 67 ساله رئیس شورای فدراسیون (مجلس سنا) از سیاستمداران بلندپایه روسیه به عنوان مقام سوم حاکمیت پس از رئیس جمهوری و نخست وزیر این کشور شناخته می شود.

دانش آموخته آکادمی علوم اجتماعی شوروی، از سال 1972 تا 1989مدارج حزبی را تا مقام معاون کمیته حزبی استان لنینگراد پیمود و سال 1991 کمی پیش از فروپاشی در کشور مالتا سفیر شد و سپس از 1997 تا 1999 نیز این مسئولیت را در یونان برعهده گرفت.

معاون نخست وزیری تا سال 2003، یک سال نماینده تام الاختیار رئیس جمهوری در حوزه فدرال شمال غرب روسیه، فرمانداری سن پترزبورگ معروف به پایتخت شمالی از 2003 تا 2011 و سپس ورود به شورای فدراسیون در جایگاه سناتور این شهر پنج میلیون نفری، انتخاب به عنوان ریاست این شورا و عضویت دائمی در دو شورای امنیت و حکومتی بخشی دیگر از مسئولیت های کنونی و سابق خان ماتویینکو است.

دیدار و مذاکره با حسن روحانی رئیس جمهوری، علی لاریجانی رئیس مجلس و محمدجوادظریف وزیر امور خارجه ایران از جمله برنامه های مذاکرات رئیس هیات پارلمانی روسیه در سفر دو روزه به تهران که فردا (یکشنبه) آغاز می شود، اعلام شده است.


**رئیس شورای فدراسیون روسیه در این مصاحبه در باره افق همکاری های دو کشور و همچنین اهداف سفر خود گفت:

تهران و مسکو همکاری دیرینه ای دارند و هر چه پیش می رویم، چشم اندازها مطلوب تر می شود و گفت وگوها در عالی ترین سطح بسیار رضایت بخش است.
وی ادامه داد: رئیسان جمهوری ایران و روسیه عمیقا خواستار گسترش و تعمیق روابط در عرصه های اقتصادی، علمی، فناوری، دفاعی و بشردوستتانه هستند و در زمان حاضر دو کشور فعالانه برای اجرای توافق های سران برنامه ریزی می کنند و موفقیت های بسیاری نیز بدست آورده اند.
هیات شورای فدراسیون روسیه هم با هدف توسعه و تحکیم همکاری های پارلمانی به عنوان بخش مهمی از روابط دو کشور روز یکشنبه به جمهوری اسلامی سفر می کند.
همکاری های پارلمانی طبق برنامه ریزی و بسیار موفقیت آمیز پیش می رود و اقدام های عملی و مهمی انجام شده است. گفت وگوهای مداوم داریم و معتقدیم از همین طریق می توان گام های بلندی برداشت. روش هایی دقیق و منظم برای این همکاری ها شکل گرفته است و بسیار امیدواریم در مذاکرات تهران مقدمات همگرایی بلندمدت به ویژه در موضوع همکاری های نزدیک تر مناطق فدراسیون روسیه و استان های ایران فراهم شود.
استان های دو کشور زمینه های بسیار خوبی برای توسعه همکاری ها به ویژه در حوزه تجارت و بازرگانی دارند. این امر براساس تجربه موفق 12 سال پیش است که در مسئولیت فرمانداری سن پترزبورگ در سفر به تهران قرارداد خواهرخواندگی را با پایتخت ایران امضا کردم.
پس از آن توافق، سطح مبادلات اقتصادی تهران و سن پترزبورگ افزایش یافت و برای نمونه فقط در سال گذشته دو برابر شده است و از سوی دیگر صنایع دو کشور هم ارتباط بسیار نزدیکی برقرار کرده اند.
اگر بتوانیم زمینه های گسترش روابط استان های دو کشور را فراهم کنیم، حجم همکاری ها و مبادلات در تمامی زمینه ها بیشتر می شود و در همین چارچوب، امیدواریم بتوانیم در مذاکرات تهران، پیشنهاد برگزاری همایش همکاری های مستقیم استان های ایران و روسیه را که در جریان دیدار اخیر (تیرماه) رئیسان جمهوری دو کشور در باکو مورد تاکید قرار گرفت، عملی کنیم.

**رئیس شورای فدراسیون روسیه همچنین در باره اهمیت گسترش روابط بین مجالس ایران و روسیه در شرایط کنونی به عنوان اصل همگرایی دو ملت اظهار کرد: بر این باورم در شرایط پیچیده منطقه و جهان، استمرار گفت وگوهای پارلمانی بسیار مهم است، زیرا نمایندگی مردم را برعهده دارند.
هر دو نهاد قانونگذاری در ایران و روسیه می توانند با تصویب قوانین خوب و کارآمد به گسترش همکاری های دو کشور در زمینه های اقتصادی، علمی و فناوری، آموزش، بهداشت، صنایع دفاعی، همکاری و همگرایی منطقه ای کمک کنند.
اطمینان دارم در نشست با همتایان پارلمانی خود در ایران می توانیم راههای تحکیم و توسعه مناسبات دو کشور را ترسیم کنیم.
خانم ماتویینکو تاکید کرد: در مذاکرات تهران برای توسعه همکاری های دوجانبه در قالب سازمان های بین المللی گفت وگو خواهیم کرد، زیرا مواضع یکسان ایران و روسیه اثرگذار است و از این رو همکاری مشترک در سازمان های بین المللی بسیار مهم خواهد بود.

** مقام بلندپایه روسیه همچنین در باره ابعاد گسترده و روند رو به رشد روابط دو کشور در حوزه های اقتصادی گفت: مناسبات در چند سال گذشته تحرک های بسیار خوبی داشته است و توانستیم با همکاری یکدیگر آثار و پیامدهای منفی تحریم های ضدایرانی و ضدروسی و تبعات افت اقتصادی جهانی را کاهش دهیم.
وی در ادامه افزود: رشد مبادلات بازرگانی و تجاری دو کشور در هشت ماه گذشته میلادی نسبت به مدت مشابه سال 2015با رشد یک و نیم برابری به بیش از یک میلیارد و 200میلیون دلار رسیده است، ولی از سوی دیگر می پذیریم این حجم با توانمندی های دو کشور همخوان نیست.
همچنین در چارچوب توسعه فراگیر همکاری های از یازدهم تا سیزدهم دسامبر (21 تا 23 آذرماه) سیزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک تجاری و اقتصادی ایران و روسیه برگزار می شود و اطمینان دارم در این نشست برنامه بلندمدت گسترش مناسبات اقتصادی تدوین خواهد شد.
دو کشور باید در زمینه های سرمایه گذاری، همکاری های خود را گسترش دهند و در این راستا موافقت نامه متقابل که بین دو دولت امضا شده است، هر چه زودتر تصویب شود تا زمینه تشویق سرمایه گذاری دوجانبه شکل گیرد و از جانب روسیه روند قانونی تصویب این توافق پایان یافته است.
ما اهمیت زیادی برای اجرای طرح های مشترک بزرگ به ویژه در حوزه زیرساخت ها قائل هستیم. روسیه احداث نیروگاههای حرارتی و برقی کردن راه آهن در ایران را تامین اعتبار می کند و با مجوز مجلس شورای اسلامی، دولت اجازه جذب وام تا پنج میلیارد دلار از مسکو را به دست آورده است.
همکاری های تهران و مسکو در زمینه انرژِی هسته ای نیز ادامه می یابد و پس از واحد نخست نیروگاه بوشهر، ساخت دو راکتور جدید هم آغاز شده است.
مقام بلندپایه روسی در ادامه مصاحبه تاکید کرد: همچنین کار روی پروژه مهم سه جانبه راهگذر روسیه-ایران-هند به عنوان طرح مشترک پیوند دهنده اروپا به جنوب آسیا در حال اجرا است. این طرح نه تنها از نظر اقتصادی بلکه از جنبه دسترسی به فناوری های نو و فراهم شدن فرصت های بزرگ کارآفرینی برای هر دو کشور اهمیت دارد که همکاری های بین المللی را گسترده تر می کند و این شرایط، نوید آینده ای درخشان را در روابط دو کشور می دهد.

**خانم ماتویینکو در پاسخ به پرسش چگونگی مواضع ایران و روسیه در حوزه خزر و آینده تصمیم گیری ها در باره این دریا گفت: روسیه اهمیت بسیار زیادی برای انعقاد کنوانسیون رژیم حقوقی خزر دارد. این مساله پس از نشست سال 2014 سران پنج کشور ساحلی فعال تر شد و زمینه های تقسیم بندی بستر، ماهیگیری، فعالیت های نفتی در فلات قاره و انرژی مشخص شده است و اکنون نیز به تدوین متن نهایی بسیار نزدیک شده ایم.
رئیس شورای فدراسیون همچنین اظهار کرد: امضای این سند نه تنها از نظر حقوقی و اقتصادی، بلکه برای حفظ ثبات و امنیت منطقه خزر بسیار ارزش دارد و شورای فدراسیون روسیه هم تمامی تلاش خود را برای تصویب هرچه زودتر آن انجام خواهد داد و در زمینه پشتیبانی از آن هیچ تردیدی نداریم.

**رئیس شورای فدراسیون روسیه در باره همکاری های منطقه ای و ضدتروریستی تهران و مسکو به ویژه کمک به دمشق، گفت:

باید تاکید کنم روسیه همکاری با ایران در حل و فصل مساله سوریه و مقابله با تروریسم را دارای اهمیت بسیار زیادی می داند و در این زمینه مواضع دو کشور کاملا همسان است.

وی افزود: در باره مقابله واقعی با تروریسم و دفاع از دولت قانونی سوریه دو کشور هم باور هستند. معتقدیم باید تروریست ها در لانه هایشان نابود شوند، بنا بر این، ضرورت دارد همچنان تلاش کنیم راههای حمایت ملی، تسلیحاتی و اطلاعاتی از تروریست ها بسته شود، زیرا این پدیده شوم و خطرناک نه تنها به کشورهای منطقه بلکه به سراسر جهان گسترش می یابد.
ایران و روسیه بر این باورند که تنها راه حل بحران سوریه و پایان خونریزی، گفت وگوهای سوری-سوری و برقراری صلح همراه قطع دست تروریست ها و حامیان آنها در این کشور ممکن است.

در دیدار (هفتم آبان) وزیران خارجه ایران، روسیه و سوریه و برگزاری نشست سه جانبه مسکو نیز هماهنگی های مهمی برای نابودی گروههای تروریستی ضدسوری و راههای برقراری دوباره صلح و ثبات در این کشور به دست آمد.
برای ما بسیار مهم است که همکاری های ایران، روسیه، سوریه و عراق در چارچوب مرکز اطلاعاتی ضدتروریستی مستقر در بغداد دنبال شود و البته در کنار این مساله تلاش می کنیم مقابل قدرت های فرامنطقه ای که قصد بی اثر کردن اقدام های تهران و مسکو را در این زمینه دارند، ایستادگی کنیم.
مقام بلندپایه روسیه تاکید کرد: همزمان با این تلاش ها، توجه خود را به ارسال کمک های بشردوستانه برای مردم رنج دیده سوریه ادامه می دهیم و از سوی دیگر در پی آغاز گفت وگوهایی هستیم که از درون این کشور و نه تحت فشار دیگران شکل گیرد.

**خانم ماتویینکو همچنین در باره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و چشم انداز سیاست های بین المللی واشنگتن در دوره مسئولیت دونالد ترامپ گفت: برای قضاوت کردن در این باره هنوز زود است، بلکه باید براساس عملکردها (درآینده) به نتیجه گیری برسیم.
وی افزود: روسیه علاقه مند به برقراری مجدد همکاری با آمریکا براساس منافع متقابل، عادلانه و مساوی برای هر دو کشور است. روابط واشنگتن و مسکو نه تنها برای دو طرف بلکه برای جهان مهم است، زیرا این همکاری ها می تواند عامل ثبات و امنیت در جهان باشد.
رئیس شورای فدراسیون روسیه همچنین اظهار کرد: امیدواریم دولت جدید آمریکا به عادی سازی روابط و برقراری مجدد گفت وگوهای سازنده و همکاری دوجانبه علاقه داشته باشد که گذشت زمان بهتر می تواند مبنای قضاوت قرار گیرد.

**خواسته مقام بلندپایه روسی از ایرنا و صدا وسیما

رئیس شورای فدراسیون روسیه همچنین از ایرنا و خبرگزاری صدا و سیما، همکاری اطلاع رسانی برای پیدا کردن یک دختر خانم ایرانی شد که 12 سال پیش از وی در تهران استقبال کرده بود.
خانم ماتویینکو با در اختیار قرار دادن عکس این دیدار، خواست تا کودکی را که زمان سفر وی در مقام فرماندار شهر سن پترزبورگ با لباس محلی به استقبال وی آمده بود را دوباره ببیند.

وی گفت: از سفر قبلی خود به ایران بسیار لذت بردم و خاطرات خیلی خوبی دارم و از میهمان نوازی ایرانیان سپاسگزارم.
رئیس شورای فدراسیون روسیه ادامه داد که دوست دارم این دختربچه را دوباره ببینم و به همین دلیل از صدا وسیما و ایرنا می خواهم خبر و عکس را منتشر کنند تا وی از آن آگاه و فرصت دیدار دوباره فراهم شود.

**شورای فدراسیون روسیه به عنوان مجلس سنا یا علیا با 178 نماینده در کنار مجلس دوما (سفلی) با 450 نماینده پارلمان را تشکیل می دهند.

52310

کد خبر 600022

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =