هفت روز از پاسداران تا چرم‌شهر ورامین به دنبال زن گمشده در جوی‌آب/ گلایه خانواده زن مفقود از آتش‌نشانی

هفت روز از حادثه تلخ مفقود شدن زنی در جوی خیابان پاسداران تهران می‌گذرد. آتش‌نشانان می‌گویند عملیات یافتن همچنان ادامه می‌دهند و خانواده این زن 7 روز تمام جوی‌های خیابان پاسداران را تا چرم شهر ورامین برای یافتن او پیموده‌اند.

زهرا داستانی: اینجا تهران است. شهری که بارش باران پاییزی‌اش می‌تواند خانواده‌ای را بی‌مادر کند. یک روز بارانی یک مادر در راه برگشت فرزندانش از مدرسه، جلوی چشمان دختر 7 ساله و پسر 9 ساله‌اش در جوی آب می‌افتد و ناپدید می‌شود. حالا هفت روز است که از او خبری نیست و فرزندان کوچکش چشم به انتظار او در خانه‌اند. درست به همین سادگی.

هفت روز پیش بود که خبری در رسانه‌ها پخش شد و همه را حیران کرد. خبر «گم شدن زن میانسال در جوی آب پاسداران». ماجرا از این قرار بود: دوشنبه هفته گذشته همزمان با بارش شدید باران در تهران، زن میانسالی برای آوردن فرزندانش از مدرسه به خیابان پاسداران می رود.

این زن هنگام سوار کردن دو فرزندش متوجه می شود که کیف یکی از انها داخل جوی  پر از آب افتاده است. این مادر بعد از قراردادن کودکان در پیاده رو برای برداشتن کیف از داخل جوی اقدام می کند که یک لحظه لیز می‌خورد و داخل جوی می‌افتد.  فرزندان این زن که شاهد این ماجرا بودند با کمک افراد حاضر در محل با آتش نشانی تماس گرفته و درخواست کمک می کنند.

با حضور دو ایستگاه آتش نشانی جستجوها برای یافتن این زن آغاز می شود اما تا صبح به نتیجه نمی رسد. حالا اما که هفت روز از این ماجرا می‌گذرد خانواده این زن می‌گویند که عملیات یافتن جسد او توسط آتش‌نشانی بی نتیجه بوده و قرار است جلسه ویژه برای یافتنش در سازمان مدیریت و پیشگیری بحران تهران تشکیل شود.

بهترین عذرخواهی استعفاست

پیام احمدی، پسر عموی زن گم شده در همین رابطه به خبرآنلاین می‌گوید: به هر کسی که می‌گوییم هیچ کس باورش نمی‌شود که چنین اتفاقی به همین سادگی در شهر بزرگی مانند تهران رخ داده باشد. این جوی سرپوشیده نبوده و هیچ مسئولی تدبیری برای پیشگیری از چنین حوادثی نیاندیشیده بوده است.

او  ادامه می‌دهد: بهترین حالت برای عذرخواهی از مردم این است که مسئول این ماجرا خودش استعفا دهد و برود، تا شاید فردی شایسته‌تر، با تدبیرتر و با کفایت‌تر جای آن بنشیند و داغی را بر دل خانواده دیگر ننشانند.

او با اشاره به مکان این جوی در جلوی دبستانی در پاسداران بیان می‌کند: این زن انسان بالغی بوده و توان مقابله با آب را داشته اما با این حال آب او را با خود برده است حال اگر خدای نکرده یک بچه در آن جوی بیفتد چه می‌شود؟  

هر روز از پاسداران تا چرم شهر ورامین را بالا و پایین می‌کنیم

احمدی با بیان اینکه در همین مکان اتفاق مشابه این حادثه رخ داده است، می‌گوید: آتش‌نشانی می‌گفت که دو سال پیش مشابه همین اتفاق در این مکان رخ داده بود ولی چون تابستان بوده و عمق آب کم، توانسته‌اند کودک را در محدوده خیابان گل‌نبی از آب بگیرند.  

او در رابطه با اقدامات صورت گرفته برای با یافتن جسد این زن، می‌گوید: روز چهارشنبه تا به امروز خواب به چشمانمان نیامده، رودخانه را از پاسداران تا چرم شهر ورامین بالا و پایین می رویم تا شاید جسدش را در آب پیدا کنیم.

صبح می‌آیند و ظهر می‌روند

گرچه مقامات مسئول در آتش‌نشانی تهران از ادامه عملیات برای یافتن جسد این زن خبر می‌دهند، اما احمدی در این رابطه می‌گوید: هر روز ماموران آتشنشانی را می بینم که ساعت 10 صبح می‌آیند و ساعت 3 بعد از ظهر می‌روند. کاری که می کنند این است که کنار رودخانه بایستند و با هم حرف بزنند.   

7 روز از ناپدید شدن این زن میانسان گذشته و شاید همه حتی آتش‌نشان‌ها از پیدا کردن او ناامید شده‌اند. احمدی می گوید: روزهای اول پیگیری‌های آتش‌نشانی جدی تر انجام می‌گرفت اما این‌ روزها کنار رودخانه می‌ایستند تا اگر روزی روزگاری جنازه‌ای را در آب دیدند آن را بگیرند.

گرچه این عضو خانواده زن گمشده از تلاش‌های آتش‌نشانان ناامید شده و می‌گوید که «نهایت توان آتش نشانی همین است و پس از 7 روز پیگری نتوانسته‌اند جسد این زن را بیابند» اما براساس گفته‌های او، خانواده تلاش‌ برای یافتن جسد این مادر را متوقف نکرده‌اند.

احمدی می‌گوید: قالیباف، شهردار تهران حاضر به ملاقات با ما نشد. به شورای شهر رفتیم و هیچ عضوی حاضر به ملاقات با ما نشد تا اینکه آخر در بین راه احمد مسجد جامعی را دیدیم و ماجرا را برای او بازگو کردیم. او ما را به دفتر آقای حافظی، خانم آباد برد اما آنها در دفترشان نبودند.

او ادامه می‌دهد: در نهایت با احمد صادقی، رئیس سازمان مدیریت و پیشگیری بحران تهران تماش گرفت و قرار شد که جلسه‌ای برگزار کنند و پیگیری برای یافتن این زن را به طور جدی دنبال کنند. گرچه قرار بود دیروز این جلسه برگزار شود اما نشد و به امروز موکول شد.

احمدی به تماس‌ها و پیگیری‌های مدیریت بحران شهر تهران اشاره می‌کند و می‌گوید: دیشب در تماسی که صادقی با من داشت به او گفتم که چرا تا پیش از آن که به شما مراجعه کنیم پیگیر این ماجرا نبودید و این جلسه را روز اول حادثه نگذاشتید؟ او گفت چرا شما زودتر به ما اطلاع ندادید. اکنون در پاسخ به او می‌گویم، مسئولان فکر می‌کنند ما هر روز خانواده‌امان را در کانال آب می‌اندازیم که حالا انتظار دارند بدانیم که چه کار باید انجام دهیم؟

آتش‌نشانی بیکار ننشسته است

سید جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران در رابطه با اظهارات خانواده این زن نسبت به عملکرد آتش‌نشانی برای یافتن او به خبرآنلاین چنین پاسخ می‌دهد: چند روز پیش به اندازه کافی در این رابطه صحبت شده است. هنوز عملیات ادامه دارد و آتشن‌شانی هنوز برای یافتن این زن در حال تلاش است.

او ادامه می‌دهد: ممکن است که این تلاش‌ها برای یافتن او تا به امروز بی نتیجه بوده باشد ولی این دلیل بر این نیست که آتش‌نشانی بیکار نشسته باشد. شاید خانواده این فرد از سازمان‌های دیگر نیز توقع کمک داشته اند.

ملکی در پاسخ به ادعای خانواده این زن مبنی بر اینکه آتش‌نشانی اقدام خاصی برای یافتن جسد او انجام نمی‌دهد، گفت: آتش‌نشانی بدون یک ثانیه تعلل تا به این لحظه برای یافتن این زن تلاش کرده است.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران ادامه می‌دهد: سازمان آتش‌نشانی حتی با همکاری شهرداری نقشه تمام کانال‌های شهر را خارج کرده و براساس نقشه مسیر‌هایی که امکان دارد جسد با جریان آب وارد آن‌ها شده باشد را بررسی می‌کنند.

او با بیان اینکه ورود به کانال‌ها و جوی‌های مسقف بسیار خطرناک است، می‌گوید: ماموران ما علی‌رغم خطراتی که ورود به کانال‌ها و جوی‌های مسقف برایشان دارد، در حال جست و جو هستند.

ملکی با بیان اینکه دستوری مبنی بر توقف عملیات جست‌وجو صادر نشده است، می‌گوید: تا به امروز جلسات متعددی بین مدیران و فرماندهان عملیات تشکیل شده و روند جست‌وجو همچنان ادامه دارد و تا زمانی که حضور ما برای یافتن این زن موثر باشد دست از کار نمی‌کشیم.

این حادثه اولین حادثه در شهر تهران نیست و این پیگیری ها نیز اولین پیگری‌ها برای یافتن یک جسد اما امیدواریم این آخرین برای باشد که جوی آبی مادری را با خود می‌برد یا خانواد‌ه‌ای عزیزترینش را از دست می دهد.

۴۷۴۷

کد خبر 600405

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 20
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 1
 • بی نام A1 ۱۳:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۳
  66
  اتفاق بسیار تلخیه. باور کنید از وقتی این خبر رو شنیدم حال عجیبی داشتم و ارزو میکنم هرچه زودتر این خانم مفقود شده پیدا بشه و چه بسا با معجزه ی الهی ایشون زنده باشن... اگر ساکن تهران بودم برای جستجوی ایشون و کمک به خانواده محترمشون هیچ کوتاهی نمیکردم... توکل به خدا
  • بی نام A1 ۱۶:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۳
   17
   اگر زنده هم باشند مسئولین با این روند میکشند....
 • حقیقت گو IR ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۳
  22
  اینکه زیرساخت های شهر تهران واقعا افتضاح است شکی نیست. اما انصافا اگر شهروندان تهرانی و سایر شهرهای ایران یکمقدار به خودشون زحمت می دادند و زباله هایشان را در معابر و جوهای آب نمی ریختند، آیا برای شهرداری تصمیم گیری برای سرپوشیده کردن جوهای آب راحتتر نبود؟ بارها دیده ام که نیروهای خدمات شهری با چه زحمتی زباله هایی که در زیر پلهای چند متری روی جوی های آب که برای عبور عابران و ماشین ها ساخته می شوند، را جمع آوری می کنند. حالا شما توقع دارید جوی های آب کلا سرپوشیده باشند؟ آنوقت چه کسی و با قبول چه خطراتی باید زباله های شهروندان را از داخل این کانالهای سرپوشیده جمع آوری کند؟ اینکه می بینید در کشورهای پیشرفته جوهای آبشان سرپوشیده است بخاطر این است که زباله ی قابل توجهی در سطح معابر ریخته نمیشه
  • بی نام A1 ۲۱:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۳
   4
   وقتی سر پوشیده باشه چطور اشغال تو چوب میره. ای کاش اهالی پاسداران کمی اشغال تو جوی میریختند تا بنده خدا به اونا گیر میکرد تو کانال نمی افتاد. مگه میشه جوی اینقدر تمیز باشه
  • بی نام A1 ۲۱:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۳
   9
   با سلام اگر جوی های سرپوشیده باشند اشغال داخل اون نمیره تا درش بیارن. ای کاش اهالی پاسداران کمی بی فرهنگ بودن تا بنده خدا حداقل به اونا گیر میکرد. اخه چقدر بافرهنگید جوی به این تمیزی نوبره
  • بی نام IR ۰۴:۱۴ - ۱۳۹۵/۰۸/۳۰
   0
   اتفاقاً اين جوبا تميز نيستن من شب حادثه توي اون مكان بودم شدت آب خيلي زياد بود اما اون جوي باز سر اون كوچه ودم مدرسه فقط بي خيالي مسولينو نيون ميده. حيف اون نادر حيف اون بچه ها خدا بهون صبر بده
 • reza RU ۱۴:۴۰ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۳
  23
  تو هیچ جای دنیا تا مرگ کسی ثابت نشه قطعا اعلام نمیکنن .......... برای اینکه خودشونه به زحمت نیندازن میگن جسد ؟؟؟؟؟؟ مطمئن هستید که جسد هست یا شاید احتمال میدید هنوز جسم جانداری باشد ؟؟؟؟
 • مصطفی A1 ۱۵:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۳
  19
  شما چطور میگید که در حال جست و جو هستید؟مردم رو ابله فرض کردید و کور که نمی‌بینند شما هیچ کاری نمیکنید؟آقای ملکی بهتره خجالت بکشید و به کمک این خانواده ی داغدار بروید
 • مصطفی A1 ۱۵:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۳
  12
  چطور میگید که در حال جست و جو هستید؟مردم رو ابله فرض کردید و کور که نمی‌بینند شما هیچ کاری نمیکنید؟آقای ملکی بهتره خجالت بکشید و به کمک این خانواده ی داغدار بروید
 • بی نام A1 ۱۵:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۳
  12
  من که تا حالا ندیدم آتشنشانی کاری انجام بده
 • بی نام A1 ۱۵:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۳
  14
  از این اتفاقا بسیار در کشور داشتیم و هیچ وقت آتشنشانی کاری نکرده.نمونه سراغ دارم
 • بی نام A1 ۱۶:۰۱ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۳
  12
  هیچ یک از مسئولین تلاشی نمی‌خواد انجام بده برای کمک... کاملا مشهوده امیدوارم برای اعضای نزدیکشون هم چنین اتفاقی بیوفته و کسی پیگیری نکنه تاوانش رو همین دنیا بدن
 • بی نام A1 ۱۶:۰۱ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۳
  15
  استفا باید بدن....خجالت نمیکشن واقعا؟
 • بی نام A1 ۱۶:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۳
  15
  بی کفایتی مسئولین در نجات دادن ایشون یه طرف از طرف دیگر هیچ علاقه ای به درست کردن جوی ها برای تکرار نشدن این اتفاق ها یه طرف دیگر چند نفر دیگه بمیرند دست به کار میشید؟
 • بی نام A1 ۱۶:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۳
  10
  هر روز ماموران آتشنشانی را می بینم که ساعت 10 صبح می‌آیند و ساعت 3 بعد از ظهر می‌روند. کاری که می کنند این است که کنار رودخانه بایستند و با هم حرف بزنند دقیقا همینطوره فقط به صورت نمادین میان و حتی ذره ای هم تلاش نمی کنند
 • بی نام A1 ۱۶:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۳
  13
  استفا؟اگر قرار بود استفا بدن که.... اگر یکی از نزدیکان خودشون این اتفاق برایش می افتاد نه تنها راهی برای درون آب رفتن پیدا میکردن بلکه تو همون روز اول پیدا میکردن اون فرد رو
 • بی نام A1 ۱۶:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۳
  9
  جای تاسف داره بهترین کار همون استعفای مقام مسئول هستش
 • بی نام IR ۱۶:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۳
  14
  متاسفانه بی کفایتی مسوولین در تهران بزرگ بیداد میکنه به امید روزی که با قرار گرفتن افراد لایق در کرسی های مدیریت دیگر داغی بر دل شهروندان عزیز ننشیند
 • مهدی A1 ۱۷:۰۱ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۳
  18
  شاید اگر دهخدا زنده بود دوباره فرهنگ لغت جدید بایستی تنظیم میکرد.البته این مسایل انقدر تکرار شدن که به حافظه تاریخی ملت ما پیوستن.
 • امیر A1 ۰۵:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۴
  15
  یه جوی اب مسیر مشخصی داره چظور نمیتونن پیدا کنن ، در ضمن جسد یه انسان چیز کوچیکی نیست بالاخره یه جا گیر میکنه احتمالا زیر یکی از پلها گیر کرده منتهی اصلا ماموران اتش نشانی یا شهرداری دنبالش نمیگردن که پیدا کنن منتظرن یه ادمی پیدا شه بهشون خبر بده ،