ایرنا نوشت: ترامپ در نخستین مصاحبه پس از انتخابات ریاست جمهوری با شبکه خبری سی بی اس گفت: هنوز معتقدم که نظام انتخاباتی آمریکا متقلبانه است.

ترامپ در مصاحبه با 'لزلی استال' مجری برنامه 60 دقیقه شبکه تلویزیونی سی بی اس آمریکا، با اشاره به تلفن های تبریک هیلاری کلینتون، بیل کلینتون و دیگر رقبای جمهوریخواه خود ضمن تعریف و تمجید از آنان گفت که رقابت های این دوره گرچه زننده بود ولی وی از این بابت متاسف نیست.

وی افزود، آرزو داشت که رقابتها مودبانه تر، ملایم تر و بیشتر حول و حوش سیاستهای نامزدها بود. وی تبلیغات این دوره از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را 'محشر' دانست.

رئیس جمهوری منتخب آمریکا با اشاره به دیدار اخیر خود با باراک اوباما، موضوع های خاورمیانه، کره شمالی و خدمات سلامت دولت اوباما را از اهم بحث های مطرح شده خواند و از هوش، ذکاوت، ادب و شوخ طبعی رئیس جمهوری فعلی تمجید کرد.
ترامپ گفت: 'گر چه من با او موافق نیستم ولی گفت و گو با او بسیار جالب بود.'

ترامپ در پاسخ به مجری که به کدورت های پیشین میان اوباما و وی اشاره کرد، گفت: 'ما اصلاً در مورد سخنان سابقمان بحثی نکردیم. من در مورد او حرفهای زشتی زدم و او هم درباره من ولی در مورد آنها سخنی به میان نیامد.'

پس از دیدار با اوباما، ترامپ به کاپیتول هیل رفت و با اعضای کنگره ملاقات کرد. وی در مورد توافقات این نشست گفت که در نتیجه این ملاقات سه موضوع سلامت، مهاجرت و کاهش شدید مالیاتها در اولین فرصت پیگیری خواهند شد.

پس از پایان انتخابات و برد ترامپ، جمهوریخواهان پس از نزدیک به یک قرن بر دو قوه مجریه و مقننه تسلط یافتند. به گفته ترامپ، تا 4 الی 5هفته پیش جمهوریخواهان کنگره او را شماتت می کردند و معتقد بودند که موجب از دست دادن 3 نهاد ریاست جمهوری، مجلس نمایندگان و سنا خواهد شد در حالیکه 'اکنون خیلی از من تقدیر می کنند.'

مجری سی بی اس با اشاره به تظاهرات مخالفان ترامپ به او گفت که مردم از شما می ترسند. وی پاسخ داد: 'تنها به این دلیل که من را نمی شناسند.' رئیس جمهوری جدید آمریکا با اشاره به اسناد ویکی لیکس که خبر داده بود دمکراتها در دوران انتخابات اخلالگر استخدام می کردند، گفت: 'اگر به اسناد فاش شده در ویکی لیکس نگاهی بیاندازید، می بینید که بخشی از آنان تظاهرکنندگان حرفه ای هستند.'

وی افزود: 'اگر هیلاری برده بود و هواداران من اعتراض و تظاهرات می کردند، همه می گفتند 'عجب کار زشتی!' و رفتارشان به کلی فرق می کرد. با معیارهای دوگانه مواجهیم.'

مجری سی بی اس در ادامه گفت و گو از ترامپ در مورد توئیت کردن در دوران ریاست جمهوری پرسید که وی گفت: 'توییتر شکل نوینی از ارتباطات است و 28 میلیون نفر مشترک توییتر، فیسبوک و اینستاگرام من هستند.'

وی با اشاره به اینکه فردای انتخابات 100 هزار نفر به دنبال کنندگان وی در صفحات مجازی افزوده شدند، توییتر را وسیله ای برای تکذیب اخبار دروغ و روشنگری دانست که با این حال در دوران ریاست جمهوری استفاده از آن محدود خواهد شد.

ترامپ گفت که رسانه های اجتماعی قدرت بیشتری از تبلیغات متعارف دارند و او توانست که این نکته را اثبات کند.
ترامپ در پاسخ این سوال که 'آیا دادستان ویژه ای برای تحقیق در مورد پرونده ایمیلهای کلینتون تعیین می کند؟' گفت: ' هیلاری خطاهایی داشت ولی قصد آزار او را ندارم. آدم خوبی است و بار دیگر که با شما مصاحبه کردم پاسخ روشن تری خواهم داد.'
مجری پرسید: 'آیا از جیمز کومی رئیس اف بی آی می خواهید تا استعفا دهد؟' که وی در پاسخ گفت ترجیح می دهد فعلاً در این مورد نظری ندهد و هنوز تصمیم خود را نگرفته است.

رئیس جمهوری جدید آمریکا با اشاره به اینکه نشت اطلاعات از اف بی آی زیاد است، گفت که به این سازمان احترام می گذارد و علاقه دارد تا با رئیس آن گفت و گو کند شاید کومی دلایل خوبی برای عملکرد خود داشته باشد. ترامپ گفت رئیس اف بی آی دوران سختی را پشت سر می گذارد.

وی در واکنش به اظهارات و مستندات لیزلی استال مجری برنامه درباره آزار و اذیت مسلمانان و لاتین تبارها تصریح کرد: من خیلی غمگین شدم وقتی این چیزها را شنیدم و می گویم این (اقدامات) را متوقف کنید...اگر (سخنان من) کمکی می کند این موضوع را در برابر دوربین نیز خواهم گفت: این اقدامات را متوقف کنید.
ترامپ همچنین وعده داد که بی درنگ سه میلیون مهاجر غیرقانونی تبهکار را از آمریکا اخراج می کند.

دونالد ترامپ گفت: قصد داریم افراد جنایتکار، کسانی که از پیشینه جنایی برخوردارند، اعضای باندهای تبهکار و سوداگران مواد مخدر را که ممکن است تعدادشان به سه میلیون نفر برسد، از کشور اخراج کنیم یا به زندان بیاندازیم.

وی در مورد ایجاد مانع در مرز آمریکا با مکزیک یادآور شد که این مانع ممکن است کاملا از خشت و آجر نباشد، بلکه در بخش هایی از این مرز، نرده کشیده شود، اما در بخش های خاصی از آن، احداث دیوار مناسب تر است.

مجری از ترامپ پرسید: 'آیا اظهارنامه مالیاتی خود را منتشر می کنید؟' که وی در پاسخ گفت: 'در زمان مناسب منتشرشان خواهم کرد اما اکنون حسابرسی می شوند و تنها رسانه ها هستند که به این موضوع علاقه دارند. واضح است که این موضوع برای مردم مهم نبود که به راحتی پیروز شدم.'

ترامپ با تاکید بر اینکه هنوز هم معتقد است که نظام انتخاباتی آمریکا متقلبانه است، گفت که اکنون که برنده شده نیز، همین نظر را دارد. ترامپ گفت: 'ترجیح می دهم که رای گیری ساده باشد و تمام ایالات وارد بازی انتخابات شوند و مثلاً کسی که 90 میلیون از 100 میلیون رای را به خود اختصاص داد، پیروز انتخابات معرفی شود.' وی با این حال تاکید کرد: 'مجمع گزینشگران یک نظام انتخاباتی متفاوت و محترم است که برخی از ویژگیهای آن بسیار خوب است.'

ترامپ در ادامه گفت وگو با شبکه تلویزیونی سی بی اس اعلام کرد که حقوق ریاست جمهوری را دریافت نخواهد کرد هر چند به دلایل قانونی باید سالی 1 دلار را دریافت کند. وی اعلام کرد که نمی داند حقوق ریاست جمهوری چقدر است که مجری گفت: سالی 400 هزار دلار.

وی همانند دوران انتخابات از اعلام برنامه خود برای نابود کردن داعش خودداری کرد و عملیات موصل را مثال زد که چهار ماه پیش انجام آن اعلام شده بود.

52311

کد خبر 600787

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =