تسنیم نوشت: معاون وزیربهداشت با تشریح جزئیات جدید از تخلف ۵۸ مقاله محققان ایرانی در عرصه بین‌الملل گفت:این تخلفات توسط ۳ یا ۴ نفر صورت گرفت،به طور مثال یک نفر ۱۵ مقاله و نفر دیگر ۱۲ مقاله را منتشر کرده است ولی هیچ یک از محققین برجسته در این تخلفات نقشی نداشتند.

باقر لاریجانی از تغییر نحوه ارزشیابی متخصصین فارغ التحصیل دانشگاه‌های اروپایی خبر داد و اظهار داشت: این افراد در سه دسته بندی، شامل دانشجویان فارغ التحصیل از کشورهای؛ آلمان، ایتالیا و اروپای شرقی قرار می‌گیرند و کسانی که در این کشورها تحصیل، در مراکز معتبر مشغول به کار و دارای بورد تخصصی هستند در زمینه ارزشیابی از تسهیلاتی برخوردار هستند.

لاریجانی با بیان اینکه در ارزشیابی افراد تسهیلاتی فراهم کردیم گفت: از همه دانشگاه‌های علوم پزشکی و بوردهای تخصصی درخواست کردیم که با توجه به این که کمیسیون‌های جدید برای ارزیابی متون و مراجع علمی در کشور تشکیل شده است، کتابهایی را که در زمینه رشته خود تدوین کردند معرفی و ارسال کنند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: برای یکپارچه سازی در حوزه آموزش پزشکی همه کمیسیون‌های موارد خاصی را که قانون صریحی در مورد آنها وجود ندارد را یکسان و دستورالعملی برای آن تهیه کردیم.

معاون آموزشی وزارت بهداشت عنوان کرد: با هدف ساماندهی امتحانات این وزارتخانه، برنامه داریم تا امتحانات تخصصی و عمومی را به صورت الکترونیکی برگزار کنیم.

لاریجانی افزود: در حال حاضر امتحان جامع علوم پایه به صورت الکترونیکی انجام می‌شود و امیدواریم از سال آینده امتحانات دانشنامه تخصصی را نیز به صورت الکترونیکی برگزار کنیم.

وی عنوان کرد: همچنین بسیاری از انتخابات انجمن‌های علمی علوم پزشکی نیز به صورت الکترونیکی دنبال می‌شود و امیدواریم در سال آینده تمام این امتحانات به صورت مجازی و الکترونیکی انجام شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت همچنین از توسعه مشارکت بخش خصوصی در حوزه آموزش پزشکی خبر داد و گفت: راهبردهای کلی برای مشارکت بخش خصوصی در حوزه آموزش پزشکی را به زودی به همه دانشگاه‌ها اعلام می‌کنیم تا بتوانیم هم از بستر بخش خصوصی برای طراحی برخی از دوره‌های آموزشی استفاده کنیم و هم بخش خصوصی بتواند در فرآیندهای بخش عالی مشارکت کنند و در مناطق آمایشی که نیازمند کمک بخش خصوصی هستیم بتوانند سرمایه گذاری کنند و در پیشرفت دانشگاه‌های علوم پزشکی مشارکت کنند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه مجله ساینس طی دو ماه گذشته مقاله ای منتشر کرده و برخی از پایان نامه را مورد سوال قرار داده است، گفت: در جلسه آینده شورای عالی انقلاب فرهنگی، گزارشی در خصوص تدوین پایان نامه‌ها از سوی وزارت بهداشت تهیه و به این شورا ارائه خواهد شد.

لاریجانی با بیان اینکه همچنین پیشنهاداتی نیز برای این موضوع به اعضای شورا ارائه خواهیم داد، گفت: وزارت بهداشت برای مقالات نامعتبر تدابیر مختلفی اندیشیده است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: مجله BMC تعدادی از مقالات کشور که دارای اشکال بوده است را از این مجله حذف کرده است و وزارت بهداشت در حال تدوین برنامه‌ای برای جلوگیری از این نوع تخلفات است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت عنوان کرد: این مجله 500 مقاله را مورد بررسی قرار داده است و طبق بررسی‌های انجام شده 58 مقاله از مقالات ایران دارای تخلفاتی بوده است اما ارائه این آمار به معنای زیرسئوال بردن علم در ایران نیست و هیچ یک از محققین برجسته در این تخلفات نقشی نداشتند.

لاتریجانی گفت: این تخلفات توسط 3 یا 4 نفر صورت گرفته، به طور مثال یک نفر 15 مقاله و نفر دیگر 12 مقاله را منتشر کرده است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه باید دقت شود تا هیچ تخلفی صورت نگیرد، گفت: با توجه به اینکه ایران سالانه بیش از 30 هزار مقاله تولید می‌کند وجود چنین آماری درصد بالایی نیست.

به گزارش وزارت بهداشت - لاریجانی بیان کرد: وزارت بهداشت با افرادی که در لیست مقالات دارای تخلف بودند برخورد می‌کند و برخورد با افراد دانشگاهی و غیر دانشگاهی مسیرهای متفاوتی دارد.

وی افزود: برای کاهش تخلفات در مقالات علمی باید برخوردهای سیستمی نیز صورت پذیرد. همچنین باید برنامه ای اندیشیده شود تا در برخی رده‌های مختلف نیازمند تدوین مقاله نباشیم.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: به طور مثال در آئین نامه ارتقاء اعضای هیات علمی اگر عضو هیات علمی سرآمد در آموزش باشد، با تائید هیات ممیزه می تواند ارتقاء یابد و این فرد نیاز به تدوین مقاله ندارد.

لاریجانی بیان کرد: همچنین طبق این آئین نامه اگر یک عضو هیات علمی خدمت بزرگ علمی ارائه کند، نیاز به تدوین مقاله ندارد و این فرد ارتقاء علمی خواهد داشت.

معاون آموزشی وزارت بهداشت در ادامه از گنجاندن دو واحد درسی آشنایی با طب سنتی برای گروه های پزشکی خبر داد و گفت: کار وسیعی صورت گرفته و به زودی قرار است گروه های پزشکی با موضوع طب سنتی آشنا شوند. طبق تجربیات دیگر کشورها و فعالیت‌های صورت گرفته در ایران روشی طراحی کردیم که دو واحد درسی در گروه های پزشکی برای آشنایی با چارچوب طب سنتی ایجاد شود.

وی عنوان کرد: طی دو ماه آینده این چارچوب به دانشگاه‌های علوم پزشکی ارائه خواهد شد.

لاریجانی با بیان اینکه فضای دانشگاه‌های علوم پزشکی در حال آماده سازی برای توسعه آموزش پزشکی و اخلاق پزشکی قرار دارد گفت: قرار است 200 بورس تحصیلی داخل به دانشجویان استعدادهای درخشان در حوزه اخلاق پزشکی ارائه شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت عنوان کرد: در سال جاری این موضوع دنبال می‌شود تا در آینده بتوانیم اساتیدی در خصوص اخلاق پزشکی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تربیت کنیم.

47237

کد خبر 604251

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۴:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۲
  0
  آنقدر دست روي دست بگذاريد و اينگونه موضوعات را تكذيب كنيد تا مجددا چند وقت بعد خارجيها يك افتضاح علمي ديگر را افشا كنند
 • بی نام A1 ۱۴:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۲
  1
  بله درست میفرمایید دکتر