ایسنا نوشت: مشاور پیشین هیات نمایندگی ایران در سازمان ملل از سوی دادگاهی در آمریکا به ادعای نقض تحریم‌های واشنگتن علیه تهران مجرم شناخته شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، احمد شیخ زاده روز دوشنبه در دادگاه فدرال بروکلین در نیویورک به اتهام تنظیم اظهارنامه مالیاتی ساختگی که نشان می‌دهد چه میزان حقوق دریافت کرده و نیز به دلیل تلاش برای نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران در قانون اختیارات اقتصادی اضطراری بین‌المللی، مجرم شناخته شد.

وکیل شیخ زاده گفت که وی در دادگاه پذیرفته است در خصوص حکم زندان خود که حدود پنج سال و سه ماه یا کمتر از آن است درخواست تجدید نظر نکند و همچنین بیش از 147 هزار دلار جریمه پرداخت کند. حکم نهایی وی قرار است روز سی ام مارس 2017 اعلام شود.

احمد شیخ زاده که اکنون 60 سال دارد در ماه مارس 2016، دو ماه پس از آنکه آمریکا و اتحادیه اروپا تحریم های ایران را همزمان با اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) لغو کردند، بازداشت شد.

دادستانی آمریکا مدعی است که شیخ زاده که در سال 2008 مشاور نمایندگی ایران در سازمان ملل بوده است، ماهیانه از طریق فردی دیگر حقوق دریافت می کرده و آن را در یک حساب بانکی در سیتی بانک ذخیره می کرده است. دادستانی همچنین مدعی است که وی در سال 2008 تا 2012 از اظهارنامه مالیاتی خود درباره حقوقش گزارش ارائه نداده است.

به گزارش رویترز،‌ در کیفرخواست مطرح شده علیه احمد شیخ زاده علاوه بر این آمده است که وی از حساب سیتی بانک خود برای داد ستد دو شریک مستقر در آمریکا که قصد سرمایه گذاری در ایران را داشتند و پرداخت پول به نیابت از آنها به افرادی در ایران استفاده می کرده است.

دادستان ها می گویند که وی برای این اقدامات خود و دیگر فعالیت هایش از وزارت خزانه داری مجوز دریافت نکرده بود.

49310

کد خبر 604604

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =