نایب‌رییس فراکسیون امید به «اعتماد» گفت: «وقتی نایب‌رییس مجلس نمی‌تواند سخنرانی کند برای بقیه نمایندگان مجلس بدیهی است که سخنرانی‌شان لغو شود. اصلا این لغو برنامه‌ها دارد کم‌کم تبدیل به یک امر عادی می‌شود»

 متن اين گفت‌وگو را در ادامه مي‌خوانيد:

‌ با توجه به توضيحات آقاي مطهري در جلسه ديروز فراكسيون اميد ارزيابي شما از اتفاقي كه افتاد چيست؟
آن‌طور كه از توضيحات ايشان بر مي‌آمد به نظر مي‌رسد هم دادستاني در اين باره قانونمند عمل نكرده و هم از سوي مسوولان استاني و وزارت كشور اين امكان وجود داشت كه بهتر و با تدبيرتر عمل شود. ولي با اين همه هنوز نمي‌توانيم درباره اين موضوع قضاوت كنيم. ديروز هم رييس مجلس كميسيون شوراها را مامور كرد تا بروند و درباره همه جوانب قضيه بررسي و تحقيق كنند و گزارش جامعي بدهند. فكر مي‌كنم آن گزارش مي‌تواند مبناي قضاوت و تصميم‌گيري‌ها قرار بگيرد. البته خود فراكسيون اميد هم قرار است اقداماتي انجام دهد. دوستان ما قرار است از وزراي دادگستري، كشور و اطلاعات سوال ‌كنند. همه اين مسائل در اين راستا است كه علل وقوع اين حادثه و حوادث مشابه مشخص شود. تاكيد ما فقط بر لغو سخنراني آقاي مطهري در مشهد نيست. ما مي‌گوييم وقتي آقاي مطهري به عنوان نماد يك عنصر در راس قوه مقننه اين‌طور مورد اهانت قرار مي‌گيرد ديگر رخ دادن اتفاقات مشابه براي امثال آقاي زيباكلام و ديگر چهره‌ها مثل روز روشن است. وقتي نايب‌رييس مجلس نمي‌تواند سخنراني كند براي بقيه نمايندگان مجلس بديهي است كه سخنراني‌شان لغو شود. اصلا اين لغو برنامه‌ها دارد كم‌كم تبديل به يك امر عادي مي‌شود. كنسرت‌ها لغو مي‌شوند سخنراني‌ها لغو مي‌شوند و... همه اين برنامه‌ها هم در شرايطي كه مجوز قانوني داشته‌اند لغو مي‌شوند. ما مي‌گوييم بالاخره اين پديده را بايد در جايي كور كنيم.

‌ ارزيابي خود شما از علل اين تصميم درباره لغو سخنراني اقاي مطهري چيست؟
بايد منتظر بمانيم تا گزارش‌ها بيايد. آن وقت معلوم مي‌شود اشكال از نقص از قانون است يا تفسير نامعقول از قانون يا عدول از وظايف قانوني. بايد ببينيم چه موضوعي منجر به اين تصميم عجيب شده است بعد متناسب با آن تصميم بگيريم.

آقاي لاريجاني اشاره كرد كه از دو سه روز قبل در حال بررسي و بحث درباره اين سخنراني بوده است. به چه دليل اين ميزان از حساسيت درباره سخنراني نايب‌رييس مجلس وجود دارد؟
بله، خود آقاي مطهري هم گفتند كه قرار بوده ايشان در روز عاشورا صحبت كند. اما گفتند سخنراني روز عاشورا را به روز اربعين موكول كنيد. اربعين هم گفتند سخنراني صرفا مذهبي و پيرامون تحليل قيام حضرت اباعبدالله باشد. حتي خود آقاي مطهري در جلسه ديروز مي‌گفت من گفتم ديگر ذكر مصيبت بلد نيستم كه بخوانم و پيشنهاد دادم يك روحاني و مداح هم به جلسه بيايد تا جلسه كاملا رنگ و بوي مذهبي داشته باشد. ولي با اين همه چنين برخوردي صورت گرفت كه عاملان آن بايد درباره چرايي آن توضيح بدهند. آقاي مطهري مي‌گفت من متعجبم كه خود من اين همه قيد و بند داشتم كه در يك مناسبت مذهبي حرف سياسي نگويم اما باز هم اينگونه برخورد كردند.

2929

کد خبر 604793

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =