نماینده ارومیه در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون حقوقی جزئیات طرح جایگزین اعدام قاچاقچیان مواد مخدر را تشریح کرد.

به گزارش خبرآنلاین آذربایجان غربی، روح الله حضرت پور گفت: در نشست علنی صبح امروز مجلس، نمایندگان با یک فوریت طرح الحاق ماده ای برای حکم جایگزین اعدام برای قاچاقچیان مواد مخدر موافقت و آنرا با الحاق بعنوان ماده ۴۶ قانون مبارزه با مواد مخدر تصویب رساندند.

وی افزود: مرتکبان جرائم مرتبط با مواد مخدر از جمله ارتکاب جرم با سلاح گرم یا سرد، مواردی همچون سردسته گروه مجرمانه سازمان یافته براساس ماده ۱۸ این قانون یا ماده ۱۳۰ قانون مجازات اسلامی در موارد مفسد فی العرض نیز بجای حکم اعدام و حبس ابد، به بیش از ۲۵ تا ۳۰ سال حبس درجه یک محکوم خواهند شد.

نماینده ارومیه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد:براساس تبصره ای که بعنواع ماده واحد در مورد جرائم موضوع قانون که به حبس بیش از ۲ سال دارد، مرتکب باید حداقل مجازات قانونی خود را طی و در زمان کمتر جز تبصره ماده ۳۸ این قانون، مشمول معافیت، تخفیف، آزادی مشروط و یا سایر نهادهای ارفاقی نخواهد شد.

عضو کمیسیون حقوقی مجلس تصریح کرد: در صورتی که حکم به مجازات بیش از حداقل مجازات قانونی باشد دادگاه می‌تواند بخشی از مجازات حبس را پس از گذراندان حداقل مجازات قانونی به مدت ۱۰ تا ۱۵ سال تعلیق کند و این قانون شامل دارندگان محکومیت قطعی فعلی نیز می شود.

 

۴۸

کد خبر 605010

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =