تسنیم به نقل از بلومبرگ نوشت: نخست وزیر عراق با تغییر موضع قبلی این کشور مبنی بر اصرار بر مستثنی شدن از کاهش تولید نفت گفت، کشورش بخشی از بار کاهش تولید نفت را به دوش خواهد کشید.

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق با تغییر موضع قبلی این کشور مبنی بر اصرار بر مستثنی شدن از کاهش تولید نفت گفت، کشورش بخشی از بار کاهش تولید نفت را به دوش خواهد کشید. بدین ترتیب احتمالا یکی از موانع پیش روی نهایی شدن توافق اوپک برای کاهش تولید برطرف شده است.

العبادی در بغداد به خبرنگاران گفت: «عراق برای حمایت از قیمت ها تولید خود را کاهش خواهد داد.» وی افزود، عراق می خواهد اوپک در نشست هفته آینده در وین، مجموعا تولید خود را 900 هزار بشکه در روز کاهش دهد زیرا قیمت های پایین در حال آسیب زدن به سرمایه گذاری جهانی در صنعت نفت است.

اظهارات جدید نخست وزیر عراق می تواند شانس دستیابی اوپک به توافقی در مورد جزئیات طرح الجزایر و تقویت قیمت ها را افزایش دهد. اوپک نتوانست روز سه شنبه بر سر جزئیات این طرح به توافق برسد که دلیل عمده آن اصرار عراق و ایران بر افزایش تولید بود. بغداد گفته بود که برای مقابله با داعش به درآمدهای نفتی بیشتری نیاز دارد.

اوپک روز 28 سپتامبر در الجزایر توافق کرد که تولید خود را به 32.5 تا 33 میلیون بشکه در روز کاهش دهد. بر اساس براوردهای اوپک کشورهای عضو در ماه گذشته روزانه 33.6 میلیون بشکه نفت تولید کردند و این بدان معناست که اوپک باید اوپک باید تولید خود را 900 هزار بشکه در روز کاهش دهد.

العبادی گفت، افزایش یک دلاری قیمت نفت موجب افزایش یک میلیارد دلاری درآمد دولت عراق در سال جاری می شود. «اگر اوپک تولید خود را یک میلیون بشکه در روز کاهش دهد، این به افزایش قیمت ها کمک خواهد کرد و عراق از این امر منتفع خواهد شد.»

آژانس بین المللی انرژی گفته اگر اوپک نتواند به توافقی بر سر کاهش تولید دست یابد، احتمالا قیمت نفت در سال 2017 با تداوم مازاد عرضه کاهش خواهد یافت.

 

22335

 

کد خبر 605520

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =