برگزیدگان سیزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران معرفی شدند و در مراسم پایانی این جشنواره از علیرضا نادری، عطاءالله کوپال و محمد باقر قهرمانی تقدیر به عمل آمد.

به گزارش ایسنا، تالار وحدت شامگاه شنبه، 18 اردیبهشت شاهد حضور پرتعداد دانشجویانی بود که برای معرفی برگزیدگان سیزدهمن دوره از جشنواره تئاتر دانشگاهی انتظار می‌کشیدند. برنامه با وجود آنکه برخلاف همیشه با تأخیری کوتاه آغاز شد، اما به دلیل کارگردانی ضعیف و بخش‌های متعدد، به قدری طولانی شد که بسیاری ترجیح دادند تا پایان مراسم در تالار نمانند.اما مراسم اختتامیه با معرفی برگزیدگان بخش پژوهش که به نام ناظرزاده کرمانی مزین شده بود، آغاز شد.

در این بخش از میان چهار کاندید معرفی شده، هیأت داوران تندیس جشنواره، جایزه نقدی و دیپلم افتخار خود را به زهرا خسروی از پردیس هنرهای زیبا دانشگاه تهران برای مقاله «بررسی تاریخ‌نگاری تئاتر ایران» اهدا کرد.

در بخش ترجمه برگزیده نیز هیأت داوران از میان سه کاندید، تندیس جشنواره، جایزه نقدی و دیپلم افتخار خود را به مریم دادخواه از پردیس هنرهای زیبا برای ترجمه مقاله «یونسکو و امر شگرف» اهدا کرد.

در بخش نمایشنامه‌نویسی ویژه بزرگداشت زنده‌یاد اکبر رادی که با حضور حمیده بانو عنقا؛ همسر او اهدا شد، هیأت داوران در بخش دانشجویان تئاتری با اهدای لوح تقدیر به باقر سروش نویسنده نمایشنامه «آهسته صدایم کن» و هومن زندی‌زاده نویسنده نمایشنامه «کنتر پوان»، تندیس جشنواره، جایزه نقدی و دیپلم افتخار خود را به پرشین نواب نویسنده نمایشنامه «والنتیان مبارک» اهدا کرد.

همچنین در بخش نمایشنامه‌نویس برگزیده دانشجویان رشته‌های غیرتئاتری نیز هیأت داوران در این بخش تندیس جشنواره، جایزه نقدی و دیپلم افتخار خود را به صحرا رمضانیان نویسنده نمایشنامه «مرگ کسب و کار من است» تقدیم کرد.

در ادامه این مراسم با حضور شهرام زرگر از سال‌ها تلاش عطاءالله کوپال تقدیر شد. زرگر هنگام اهدای تقدیرنامه جشنواره به کوپال گفت: «به‌عنوان کوچکترین شاگرد ایشان که در این مراسم حضور دارم، امیدوارم تا همیشه سایه‌شان بر سر تئاتر دانشگاهی باشد.»

سپس برگزیدگان بخش عکس با حضور اسماعیل شفیعی، بابک برزویه و خواجه سروری معرفی شدند. هیئت داوران در این بخش با تقدیر از یلدا ذبیحی و علی حدادی​اصل، تندیس جشنواره، جایزه نقدی و دیپلم افتخار را به ساغر برکات از دانشگاه هنر برای عکس نمایش‌های «ملودی ورشو»، «بیچاره مکبث» و «بازمانده شب عید» تقدیم کرد.

در بخش پوستر نیز هیأت داوران با اهدای لوح تقدیر به سیداحمد موسوی عظیم از دانشکده صدا و سیما برای طراحی پوستر نمایش «مبارک و گلچهره» و زهره عسگری از دانشگاه هنر برای طراحی پوستر «شهادت پیوتر اوهه» تندیس جشنواره، جایزه نقدی و دیپلم افتخار خود را به آرش تنهایی از پردیس هنرهای زیبا برای طراحی پوستر نمایش «ناگهان هذا حبیب ا...» اهدا کرد. آرش تنهایی جایزه خود را به ابراهیم حقیقی تقدیم کرد و گفت: «امیدوارم از سال آینده جایزه این بخش نیز به نام حقیقی نامگذاری شود.»

در ادامه برگزارکنندگان سیزدهمین جشنواره تئاتر دانشگاهی با حضور حسین مسافرآستانه از سال‌ها تلاش محمدباقر قهرمانی تقدیر کردند و سپس بخش‌هایی از نمایش «آکواریم» به کارگردانی یاسر خاسب اجرا شد.

در بخش دیگری از این مراسم با حضور هنرمندان و اساتیدی همچون ایرج زهری، سامان خلیلیان، شهرام کرمی، ایوب آقاخانی، کورش نریمانی، جواد پیشگر، فریبرز قربان‌زاده، رضا مهدی‌زاده، حمیدرضاآذرنگ، ستاره اسکندری، فرزاد معافی، حسین مهکام، مهدی سلطانی، مهدی مکاری، مسعود موسوی، شهرام زرگر، کاظم شهبازی، آندرانیک خچومیان، ابرو زولینگ، قادر دلاورنژاد و سامان زارع، تقدیر شدگان سایر بخش‌های‌ جشنواره معرفی شدند و البته در نهایت با بی‌نظمی جوایز این بخش اهدا شد.

همچنین تقدیر از سال‌ها تلاش «علیرضا نادری» با حضور اصغر فرهادی انجام شد. فرهادی در یادداشتی که برای علیرضا نادری خواند، آورده بود: «برای من علیرضا نادری روی یکی از ستون‌های خاکستری و قطور راهروی اصلی دانشکده‌ هنرهای زیبا متولد شد. تا پیش از آن هم بود، می‌دیدمش، قاطی هم‌دانشکده‌ای‌های دیگر، سیبل داشت یا نداشت؟

نمی‌دانم. بیشتر در جمع بچه‌های چای به دست آبدارخانه‌ کوچک دانشکده می‌دیدمش، سیگار می‌کشید یا نمی‌کشید؟ نمی‌دانم. کیف دوشی‌اش به رسم بچه‌های آن روزهای دانشکده چرمی بود یا برزنتی، اصلا کیف با خودش می‌آورد یا یکی از آن‌هایی بود که کیف به همراه نداشتنش باعث می‌شد فکر کنی دانشجوست یا همین جوری اوقات فراغتش را در راهروهای دانشگاه می‌گذراند. بی‌آنکه اسمش در لیست هیچ کلاسی باشد. به هر حال تا آن روز مقابل آن ستون قطور خاکستری علیرضا نادری یکی بود از جمع بچه‌ها، مثل بقیه اما تولدش یادم هست.»

فرهادی در بخش دیگری از این یادداشت می‌نویسد: «برای من روی همان ستون و در قالب یک پوستر، پوستر که نه، یک اعلان دیواری به دنیا آمد. نوشته بود نمایش «عطا سردار مغلوب» همین. نه همین نه، روی مغلوب خط کشیده بود و بالای آن نوشته بود مقلوب. اولی با غ و دومی با ق.

تا برسم به سلف سرویس که انتهای همان راهرو بود و ناهار اغلب مزخرفش را بخورم هنوز درگیر غ و ق بودم. که اگر غ باشد می‌شود این و اگر ق باشد می‌شود آن. اگر فردای مغلوب بودنش به خاطر مقلوب ‌شدنش باشد چه تلخ و اگر همان سردار مقلوب بودنش حاصل مغلوب شدنش باشد چه تلخ‌تر.

این یکی از معدود روزهایی بود که معمای خوبی پیدا کرده بودم تا مزه غیرقابل توصیف ناهاری را که می‌خوردم نفهمم. بعدازظهر فردای آن روز در تالار عزیز و پرخاطره مولوی در میان انبوه تماشاگرانی که شاید برای بسیاری از آنها علیرضا نادری زودتر روی ستونی یا جایی متولد شده بود، کارش را دیدم. نمایش طولانی بود، طولانی‌ترین نمایشی که دیده بودم و شاید بعدها هم کمتر دیدم، چند ساعت بود، از ساعت بیشتر بود، به روز و شب کشید، نزدیک دو روز، برای من نمایش «عطا سردار مقلوب» از لحظه دیدن آن پوستر با اعلان روی آن ستون با آن غ و ق شروع شده بود.

در آن روزها که بیشتر آثار فربه از بازی با فرم‌های بی‌ریشه بود و یا آویختن خود با آثار به قول خود علیرضا کپک زده‌ی تاریخی و کلاسیک و غالبا تمام زور و ذهنت را می‌گرفت تا یک جوری سروته‌اش را به هم بچسبانیم و متکلف بودن نشانه‌ی تشخص بود و سادگی نشانه‌ی نابلدی. دیدن نمایش «عطا سردار مقلوب» مثل نفسی بود که در حین غرق شدن کله‌ات را از زیر آب به زحمت بیرون می‌آورید و آن‌را به ریه‌ات می‌کشید و احساس می‌کنی هنوز امیدی برای زنده‌ماندن و رسیدن به ساحل هست. در این روزگار علیرضا نادری، نادر است.»

و سپس علیرضا نادری بعد از دریافت لوح تقدیرش گفت: «لذتی بالاتر از این نیست که اصغر فرهادی امروز از من تقدیر کند. همان طور که دیروز به یکی از دوستان می گفتم چه خوب است که در این سرزمین اصغر فرهادی هست!» و جایزه خود را به یاسر خاسب تقدیم کرد.

در بخش پایانی این مراسم برگزیدگان سایر بخش‌ها معرفی شدند.

 بخش ماکت صحنه هیئت داوران با اهدای لوح تقدیر به مونا حداد از دانشکده سینما تئاتر با ساخت ماکت صحنه نمایش «رویای نیمه شب تابستان» تندیس جشنواره، جایزه نقدی و دیپلم افتخار خود را به نوید بهتویی از دانشکده سینما تئاتر برای ساخت ماکت صحنه نمایش «رویای شب نیمه تابستان» تقدیم کرد.

در بخش کارگاه شکسپیر نیز انجمن علمی کارگردانی تئاتر دانشگاهی، نمایش «نجواهای بی‌اجازه» به‌ نویسندگی و کارگردانی آزاده گنجه از دانشکده سینما تئاتر و «هملت به روایت هوراشیو» را شایسته دریافت لوح تقدیر دانست.

در بخش تئاتر خیابانی نیز در حوزه طرح، ایده و متن، هیأت داوران با اهدای لوح تقدیر به محمد جعفری نویسنده نمایش «کسی برای کلاغ ها دانه نمی‌ریزد» از دانشگاه علمی کاربردی گیلان، تندیس جشنواره، جایزه نقدی و دیپلم افتخار خود را به آرش ساربان و علی بنائیان نویسندگان نمایش «چیزی شبیه توهم» از دانشگاه آزاد مسجد سلیمان اهدا کرد.

در حوزه کارگردانی نیز هیات داوران با اهدای لوح تقدیر به رضا جوشنی کارگردان نمایش «کسی برای کلاغ‌ها دانه نمی‌ریزد» از دانشگاه علمی کاربردی گیلان، تندیس جشنواره،جایزه نقدی و دیپلم افتخار خود را به آرش ساربان و علی بنائیان کارگردانان نمایش «چیزی شبیه توهم» از دانشگاه آزاد مسجد سلیمان اهدا کرد.

در بخش بازیگری نیز هیات داوران با اهدای لوح تقدیر به مصطفی کولیوندی بازیگر نمایش «دستفروش» و آرش ساربان بازیگر نمایش «چیزی شبیه توهم»، جایزه نقدی، تندیس جشنواره و دیپلم افتخار خود را به علی قابشی و علی بنائیان بازیگران نمایش «چیزی شبیه توهم» اهدا کرد.

در بخش مسابقه نمایش‌های رادیویی در حوزه تنظیم، هیأت داوران با اهدای لوح تقدیر به سید مرتضی میرمنتظمی از دانشکده هنر و معماری برای تنظیم متن «سکوتی برای مرثیه دریا»، تندیس جشنواره، جایزه نقدی و دیپلم افتخار خود را به ساناز ترابی از دانشکده سینما تئاتر برای تنظیم متن «ملاقات در پاییز» اهدا کرد.

در بخش تهیه‌کنندگی نیز هیأت داوران با اهدای لوح تقدیر به محسن میرزایی از دانشگاه سوره برای تهیه‌کننده نمایش رادیویی «کابوس‌ها»، تندیس جشنواره، جایزه نقدی و دیپلم افتخار خود رابه مجید غلامعلی نژاد از دانشکده هنر و معماری برای تهیه‌کنندگی نمایش رادیویی «سکوتی برای مرثیه دریا» اهدا کرد.

در بخش کارگردانی نیز هیأت داوران با اهدای لوح تقدیر به فاطمه علوی از داشگاه سوره برای کارگردانی نمایش رادیویی «ملکه زیبای لنین» تندیس جشنواره، جایزه نقدی و دیپلم افتخار خود رابه ساناز ترابی از دانشکده سینما تئاتر برای کارگردانی نمایش رادیویی «ملاقات در پاییز» اهدا کرد.

در بخش بهترین بازیگر مرد نمایش‌های رادیویی نیز هیأت داوران با اهدای لوح تقدیر به خیام وقار کاشانی بازیگر نمایش «دیدار» از دانشکده هنر و معماری، تندیس جشنواره، جایزه نقدی و دیپلم افتخار خود را به محسن بهرامی بازیگر نمایش «ملاقات درپاییز» از دانشکده سینما تئاتر اهدا کرد.

در بخش بهترین بازیگر زن نمایش‌های رادیویی نیز هیأت داوران با اهدای لوح تقدیر به فاطمه علوی بازیگر نمایش «ملکه زیبای لنین» از دانشگاه سوره، تندیس جشنواره، جایزه نقدی و دیپلم افتخار خود را به خوارزمی بازیگر نمایش «ملاقات درپاییز» از دانشکده سینما تئاتر اهدا کرد.

هیأت داوران در این بخش بهترین برگزیده بخش مسابقه نمایش‌های رادیویی، دیپلم افتخار خود را به نمایش «ملاقات درپاییز» از دانشکده سینما تئاتر اهدا کرد.

در بخش مسابقه نمایش دانشجویان رشته‌های غیرتئاتری در حوزه موسیقی؛ هیأت داوران تندیس جشنواره، جایزه نقدی و دیپلم افتخار خود را به گروه موسیقی نمایش «ترس و نکبت رایش سوم » از دانشگاه علم و صنعت تقدیم کرد.

دربخش طراحی لباس نیز هیأت داوران جایزه نقدی و دیپلم افتخار خود را به ایمان رمضانی طراح لباس نمایش «سرناد» از دانشگاه پیام نور و در بخش طراحی صحنه هیأت داوران با اهدای لوح تقدیر و جایزه نقدی به رضا بهرامی طراح صحنه نمایش «سه ساعت بین دو پرواز» از دانشگاه علمی کاربردی و فتح الله نیازی طراح صحنه نمایش «همیشه همه چیز یک جور نیست» از دانشکده هنر و معماری، جایزه نقدی و دیپلم افتخار و تندیس جشنواره را به ایمان علی بروشانی طراح صحنه نمایش «لابیرنت» از دانشگاه صنعتی شریف اهدا کرد.

در بخش بهترین بازیگری زن هیأت داوران با اهدای لوح تقدیر و جایزه نقدی به ماندانا سوری بازیگر نمایش «سه ساعت بین دو پرواز» از دانشگاه جامع علمی کاربردی تهران و فرزانه صدیق جوان بازیگر نمایش «ایران» از دانشگاه آزاد علوم تحقیقات، تندیس جشنواره، جایزه نقدی و دیپلم افتخار خود را به آوا شریفی بازیگر نمایش «لابیرنت» از دانشگاه صنعتی شریف و پرنیان گودرزی بازیگر نمایش «همیشه همه چیز یک جور نیست» از دانشکده هنر و معماری اهدا کرد.

در بخش بهترین بازیگر مرد نیز هیأت داوران با اهدای لوح تقدیر و جایزه نقدی به مهدی آگاهی بازیگر نمایش «لابیرنت» از دانشگاه صنعتی شریف، قاسم لطفی خواجه پاشا بازیگر نمایش «سرناد» از دانشگاه پیام نور ارومیه و سلمان فرخنده بازیگر نمایش «خاکستر بهشت» از دانشگاه صنعتی شریف، تندیس جشنواره، جایزه نقدی و دیپلم افتخار خود را به امین میری بازیگر نمایش «سه ساعت بین دو پرواز» از دانشگاه علمی کاربردی تهران اهدا نمود.

در بخش نمایشنامه‌نویسی هیأت داوران با اهدای لوح تقدیر و جایزه نقدی به محسن عظیمی نویسنده نمایش «همیشه همه چیز یک جور نیست» از دانشکده هنر و معماری، صابر دل بینا نویسنده نمایش «ماهی ماه بردستان تو» از دانشگاه کردستان و صابر دل بینا نویسنده نمایش «ماهی ماه بر دستان تو» از دانشگاه کردستان تندیس‌جشنواره، جایزه نقدی و دیپلم افتخار خود را به آتوسا قاضی نویسنده نمایش «خاکستر بهشت» از دانشگاه صنعتی شریف پردیس کیش اهدا کرد.

در بخش کارگردانی نیز هیأت داوران با اهدای لوح تقدیر به اکرم یوسفی کارگردان نمایش «سه ساعت بین دو پرواز» از دانشگاه علمی کاربردی تهران، فتح‌الله نیازی کارگردان نمایش «همیشه همه چیزیک جور نیست» از دانشکده هنر و معماری و ایمان رمضانی و مهرداد بوزچلو کارگردانان نمایش «سرناد» از دانشگاه پیام نور ارومیه، تندیس جشنواره، جایزه نقدی و دیپلم افتخار خود را به مهدی آگاهی کارگردان نمایش «لابیرنت» از دانشگاه صنعتی شریف اهدا کرد.
|
هیأت داوران نمایش «لابیرنت» به کارگردانی مهدی آگاهی از دانشگاه صنعتی شریف را به عنوان اثر برگزیده این بخش شایسته دریافت دیپلم افتخار دانست.

در بخش مسابقه بین‌الملل نیز در حوزه بهترین طراحی نور هیأت داوران جایزه نقدی و دیپلم افتخار خود را به پیام لاریان از پردیس هنرهای زیبا اهدا کرد.

در بخش بهترین طراحی صحنه هیأت داوران با اهدای لوح تقدیربه رضا شاه کرمی و امیر دلفانی طراح صحنه نمایش «باد شیشه را می‌لرزاند» از از دانشگاه آزاد اراک و مهدی محمدی طراح صحنه نمایش «تفنگ‌های ننه کارا» از دانشگاه تربیت مدرس، تندیس جشنواره، جایزه نقدی و دیپلم افتخار خود را به سیاوش بهادری راد طراح صحنه نمایش « شب، روز، امروز» از پردیس هنرهای زیبا اهدا کرد.

در بخش طراحی لباس هم هیأت داوران جایزه نقدی و دیپلم افتخار را به شیما صادقی طراح لباس نمایش «سه چرخه» از دانشگاه تربیت مدرس اهدا کرد.

در بخش بهترین موسیقی نیز هیأت داوران جایزه نقدی و دیپلم افتخار خود را صابر جعفری و شروین شهبازی آهنگسازان نمایش «تفنگ‌های ننه کارا» از دانشگاه تربیت مدرس اهدا کرد.

در بخش بهترین بازیگری مرد هیأت داوران با اهدای لوح تقدیر به علیرضا قنبری بازیگر نمایش «بر ولادمیر و استراگون چه گذشت» از دانشگاه آزاد تنکابن و محمدرضا علی اکبری بازیگر نمایش «نقاب برکش بناپارت» ازدانشگاه سوره، تندیس جشنواره، جایزه نقدی و دیپلم افتخار خود را به حمید رحیمی بازیگر نمایش «سه چرخه» از دانشگاه تربیت مدرس اهدا کرد.

در بخش بهترین بازیگری زن هیأت داوران با اهدای لوح تقدیر به فاطمه سرلک بازیگر نمایش «تفنگ‌های ننه کارا» از پردیس هنرهای زیبا و مژگان خالقی بازیگر نمایش «پرسه‌های موازی» از دانشگاه تربیت مدرس، تندیس جشنواره، جایزه نقدی و دیپلم افتخار خود را رویا بختیاری بازیگر نمایش «شب، روز، امروز» از پردیس هنرهای زیبا اهدا کرد.

در بخش جایزه بهترین نمایشنامه نیز هیأت داوران با اهدای لوح تقدیر به سیاوش طیب طاهر و میثم حسن‌زاده نویسندگان نمایشنامه «بر ولادیمیر و استراگون چه گذشت» از دانشگاه آزاد تنکابن و مهدی کوشکی نویسنده نمایشنامه «باد شیشه را می‌لرزاند» از دانشگاه آزاد اراک، تندیس جشنواره، جایزه نقدی و دیپلم افتخار خود را به سیدمحمد مساوات نویسنده نمایشنامه «ارتش میرزا ملکم خان بلوکی» از دانشکده هنر و معماری اهدا کرد.

در بخش جایزه بهترین کارگردانی هیأت داوران با اهدای لوح تقدیر به سعید آجرلی و فرزاد دهنوی کارگردانان نمایش «آوازه خوان طاس» از دانشکده هنر و معماری و نصیر ملکی‌جو کارگردان نمایش «سفید برفی و هفت کوتوله» از دانشکده هنر و معماری تندیس جشنواره، جایزه نقدی و دیپلم افتخار خود را به علی محمودی و محمد علی محمدی کارگردانان نمایش «ارتش میرزا ملکم خان بلوکی» از دانشکده هنر و معماری اهدا کرد.

در بخش بازی‌های گروهی نیز هیأت داوران با تقدیر از بازیگران نمایش «بر ولادیمیر و استراگون چه گذشت» از دانشگاه آزاد تنکابن، تندیس جشنواره، جایزه نقدی و دیپلم افتخار خود را به گروه بازیگران نمایش «بازی» به کارگردانی گالور تیمور از کشور روسیه اهدا کرد.

همچنین هیأت داوران با اهدای دیپلم افتخار به نمایش‌های «تفنگ‌های ننه کارا» از دانشگاه تربیت مدرس، «ارتش میرزا ملکم خان بلوکی» از دانشکده هنر و معماری و «بر ولادیمیر و استراگون چه گذشت» از دانشگاه آزاد تنکابن این آثار را به عنوان کارهای برگزیده این بخش معرفی کرد.

در بخش نمایشنامه‌خوانی نیز هیات داوران تندیس جشنواره، جایزه نقدی و دیپلم افتخار خود را به نمایشنامه‌خوانی «حکایت شهر سنگی» نوشته عبدالحی شماسی و کارگردانی شیما صادقی از دانشگاه تربیت مدرس اهدا کرد.

کد خبر 60560

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =