مسعود شجاعی با انتشار یک ویدئوی جنجالی ، فوتبال ایران را به چالش کشیده و حالا باید حرف‌های مهمش بررسی شوند.

آریا صالحی: حرف هایش شوکه کننده بود.حرف های مسعود شجاعی که یکی از با سابقه های تیم ملی فوتبال است. یکی از کاپیتان های تیم. رو به دوربین خبرنگاری نشسته که چون حالا خارج از ایران است و با فارسی زبان های آن طرفی کار می کند، نمی دانیم می شود اسمش را نوشت یا نه. مسعود اما حرف های مهمی زده. کاری به بخش های غیر فوتبالی اش نداریم. مهم همان بخش های فوتبالی اش است. حرف هایی درباره ناپاکی هایی که در آیین شرعی مان مجازاتش بالاترین مجازات هاست. مسعود در این باره حرف زده است. درباره دلالی و مهمتر از ان درباره تجاوز به کودکان خردسال به اسم آموزش فوتبال. این بخش از حرف هایش را بخوانید:« من اگر این حرف ها را نزنم به نسل جوان تر از خودم که بعد از من می آیند خیانت کرده ام.وقتی در مدرسه فوتبال به بچه 8 یا 9 ساله تجاوز می شود به چه کسی مربوط می شود؟ مدیر باشگاه باید پاسخگو باشد. تا الان مدیری را بابت این موضوع باز خواست کردند؟»

شجاعی درباره حضور دلال ها در فوتبال هم گفت است: «به خود من زمانی که جوان بودم پیشنهاد دادند که شما مبلغی پول به ما بدهید تا تو را به تیم ملی ببریم. چه کسی این مسائل را رسیدگی می کند؟ مشکل اینجاست که سیستم ما فاسد است. یک یا دو نفر نیستند که این کار ها را می کنند. وقتی بخواهند با این مسائل مقابله کنند نام خیلی ها بر ملا می شود و مشخص می شود که خیلی ها از اعضای اصلی سیستم پشت این قضیه هستند.»

حدودا یک سال قبل بود که سرانجام گزارش تحقیق و تفحص جنجالی فساد در فوتبال منتشر شد. متن بلند بالایی که حمید رسایی و دوستانش در کمیسیون اصل 90 مجلس قبلی انجامش دادند. کاری که دو سالی طول کشید. بازرسان شان با آدم های مختلفی حرف زدند و در نهایت هم جمع بندی شان این شد:«1- صفایی فراهانی اصلاح طلب با تشکیل لیگ حرفه ای فوتبال ، بزرگترین خیانت را کرده است! 2- عادل فردوسی پور و 90 عامل ناهنجاری ها و مشکلات فوتبالند 3- بی کفایتی علی کفاشیان مشکل ساز شده است.»

کفاشیان هم البته جواب بلندبالایی به این گزارش نسبتا سیاسی- انتخاباتی داد و در نهایت هم این پرونده به جایی نرسید. گفتند به مراجع قضایی فرستاده می شود و بعد هم به فراموشی تب انتخاباتی کشور فرو رفت و کلا همه یادشان رفت که اصلا چیزی بوده یا نه.

این بار اما در شرایطی که یکی به نام اندی وودوارد در فوتبال انگلستان موجی به راه انداخته و با اعترافاتش درباره فوتبال پایه و ماجرای تجاوز به او و خیلی از هم تیمی هایش ، فوتبال این کشور را به چالش کشیده ، مسعود شجاعی ، ملی پوش سرشناسی که برای ایران در دو جام جهانی بازی کرده و می تواند تنها یار تاریخ مان باشد که سومین جام جهانی را هم تجربه می کند ، از تجاوز به بچه های مردم حرف زده است. در همان گزارش تحقیق و تفحص هم مواردی از این دست وجود داشته یا مثلا گزارش هایی را پیشتر عادل فردوسی پور در 90 درباره این مسائل پخش کرد اما همه نیمه کاره رها شدند.

تقریبا یک ماهی از جام جهانی 2014 گذشته بود که محمود گودرزی ، وزیر وقت ورزش در دفترش میزبان مان بود. مازیار ناظمی هم بود. آنجا آقای وزیر درباره پرونده های فساد سخن می گفت که روی میزش هستند. می گفت باید برخورد کند. می گفت نمی تواند بگذارد دخترهای مردم برای فوتبال بازی کردن به محیط های ورزشی بیایند و بعد یکسری به بیراهه بکشانندشان.

او البته در فوتبال بانوان گام های بلندی برداشت و برخوردی جدی داشت. ولی همه چیز فقط فوتبال بانوان نبود. می گفت مدارس فوتبال پسرانه بدترند اما اثباتش دشوار است. در این بخش از دستش کاری بر نیامد و مشکلات ماندند. هر بار هم به دلایل مختلفی سعی شده کسی به این شکل مسائل ورود نکند اما روایت ها مدام تندتر و تندتر می شوند.

این بار که مسعود شجاعی دل به دریا زده و حرف هایی را گفته ، فارغ از اینکه بخش های دیگر حرف هایش چقدر درستند یا همین بخشش قابل اثبات است یا نه ، فدراسیون فوتبال مهدی تاج می تواند پیگیرش باشد. می تواند با داشتن بهترین کمیته اخلاق از زمان راه اندازی این کمیته ، در هماهنگی با نهادهای مربوطه ، مسئله را واکاوی کند و به دور از هیاهو ، این پرونده را به سرانجام برساند. کاری که بی شک دشوار است اما نشدنی نیست. یادمان نرود که خانواده ها با هزار امید فرزندان شان را به این مدارس می فرستند. مدارسی که اجازه فعالیت شان را از فدراسیون فوتبال می گیرند و اگر خدایی ناکرده فقط برای یکی از آنها یکی از این اتفاقات ناگوار بیفتد ، همه مایی که در این چرخه فوتبالیم ، مقصر هستیم.

256 41

کد خبر 608146

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 19
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 30
 • بی نام IR ۰۸:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۳
  261
  یکی از قربانیان پسر منه. ولی با اینکه درد بزرگی روی سینه ام هست ولی جرات ابرازش را ندارم. بخاطر آینده بچه ام . میدونم اگر علنیش کنم خودشو میکشه.
 • ایرانی A1 ۰۹:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۳
  137
  راست گفته ...
 • بی نام IR ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۳
  138
  از الان ميتوان نتيجه بررسيهاي جديد را هم حدس زد
 • شروین A1 ۰۹:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۳
  152
  مسعودجان حرف حقو زدی برادر،ایشالا بتونیم پشتت وایسیم و اوضاعو‌بهتذ کنیم نه روبروت وایسیم و محوت‌کنیم
 • عرشیا A1 ۰۹:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۳
  124
  باعث تعجب و شرمساری هست و نیست .همه چیز را همگان میدانند ولی دست ما کوتاه و خرما بر نخیل........
 • بی نام IR ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۳
  97
  مشکل ما اینه که جرم رو کوچیک میکنیم و از برخورد کردن در جامعه غول میسازیم. البته ما مشکل خیلی داریم
 • شانلی A1 ۰۹:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۳
  84
  این مسایل در 30 سال پیش هم مطرح بوده ولی متأسفانه یا ارداه ای برای رفعش وجود نداشته و یا واقعاً مقابله با این ناهنجاریها از عهده مسئولین خارجه
 • بی نام A1 ۰۹:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۳
  131
  رسانه ها غیر صادق ترین بخش هر جامعه ای هستند. در متن مصاحبه شجاعی به فساد روزنامه ها و رسانه ها اشاره شده است، اما خبرآنلاین کوچکترین اشاره ای به آن نکرده است.
 • بی نام A1 ۱۰:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۳
  25
  اگر به شما پیشنهاد دادن چرا همون موقع افشا نکردی؟ پس خود شما هم مقصری
 • بی نام IR ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۳
  75
  به قول خودش جذف خواهد شد
 • علی IR ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۳
  93
  اه حالم به هم خورد از این همه نجاست و گند کاری.
 • بی نام A1 ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۳
  83
  حقيقتو گفته چه ريطي به خارج بودنش داره
 • بی نام IR ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۳
  74
  مگر نکونام شبیه همین را در برنامه نود نگفت؟
 • بی نام IR ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۳
  73
  استفاده از دوربین های حراستی در مدارس فوتبال و سالن ها و رختکن های ورزشی باید اجباری بشود و مربیان ورزشی هم باید پالایش و آموزش داده شوند بچه ها باید آگاه بشوند.وقتی در کشورهایی که همه گونه رابطه آزاد وجود دارد این اتفاق می افتد معلوم است که تنها راه آموزش طرفین خطر کودکان برای دفاع از خود و مربیان برای خویشتن داری است و کنترل هوشمند آنها با دوربین راه نهایی است.
 • بی نام A1 ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۳
  58
  عین حقیقته
 • مجید A1 ۱۱:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۳
  72
  ورزش پایه در ایران پر از آدم های مریضه ... حتی در سطح تیم ملی هم این افراد هستن.
 • بی نام A1 ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۳
  67
  بنظرم بچه هارا باید هیچ کلاسی نگذاشت
 • بی نام A1 ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۳
  87
  کمیته اخلاق رسیدگی کنه ؟ خخخخخخخخخ اول باید یکی به اونا رسیدگی کنه .
 • بی نام A1 ۱۳:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۳
  66
  همه میدونن افرادی که در این فوتبال جامهای کثیف بردند چه کسانی هستن.همه میدونن چه اقایونی سایت های شرط بندی رو راه انداختند و بقیه مسایل از کجا اب میخوره اما جرات برخورد ندارند.چون نگران از دست رفتن میز و صندلی مدیریتشون هستن