ایسنا نوشت: وزیر کشور گفت: وقتی وارد سیاست می‌شویم جنگ و دعواست و تنیده شدن حق و باطل را شاهدیم و در مواردی حتی اعتقادات اخلاقی را هم دچار اشکال می‌کند.

عبدالرضا رحمانی فضلی در همایش ملی سبک زندگی با بیان اینکه بی شک همه ما ضرورت توجه و پرداختن به موضوع سبک زندگی را عینی و واجب می دانیم اظهار کرد: امروز بحث سبک زندگی و نحوه پرداختن به آن و ساماندهی و مدیریت آن مدنظر و مورد توجه است.

وی به سخنرانی‌های مقام معظم رهبری در سمنان و خراسان شمالی پیرامون سبک زندگی اشاره کرد و گفت: ایشان مانیفست موضوع را در این دو سخنرانی مشخص کرده‌اند و همچنین سیاستهای ابلاغی خانواده ناظر به همین موضوع است.

وزیر کشور با بیان اینکه با تغییرات اجتماعی سریع مواجه هستیم گفت: وقتی 50 و 60 سال قبل را نسبت به گذشته‌اش مرور کنیم،  در می یابیم که تغییرات محسوس و سریع و تند نبود، اما در 60 سال گذشته هرچه به سمت جلو حرکت می کنیم تغییر و تحولات اجتماعی سرعت گرفته و علت آن حجم اطلاعات و داده‌هایی است که در اختیار مردم قرار می گیرد. همچنین شبکه های وسیع اطلاعاتی ایجاد شده و سرعت رشد و پیشرفت در حوزه تکنولوژی به قدری بالاست که مدیریت آن گاهی مشکل می شود.

وزیر کشور با بیان اینکه تغییرات در سبک زندگی تنها معطوف به حوزه مادی نیست و  در حوزه های عاطفی و معنوی نیز با آن مواجه هستیم گفت: قدرت و دامنه انتخاب برای جامعه بالا رفته و در دست ما هم نیست.

وی افزود: تغییر و تحول یک موضوع حتمی و در حال وقوع است و اگر مسیر این تغییر و جهت آن را پیدا و مدیریت کنیم کار بزرگی انجام داده ایم.

رحمانی فضلی با اشاره به اینکه امروز در حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی مرزها در نوردیده شده و یکپارچه سازی در این حوزه در حال شکل گیری است اظهار کرد: هرچند بر اساس باورهای دینی ما، در نهایت هستی به سمت حق خواهد بود اما همیشه بین حق و باطل کشاکش و مبارزه هست. در جبهه باطل و  هرچه خلاف حق است ابزار و وسیله بسیار زیادی وجود دارد و سرمایه های زیادی خرج می شود و چون مبتنی بر لذت ها و مبتنی بر منافع افراد است و خارج از حد انتظار تبلیغ می شود، به سمت ایجاد شبهه در حقوق اساسی انسان ها حرکت می کنند.

وی ادامه داد: آنچه را حق می دانیم باید  تقویت کنیم تا خروجی حق گرایی در حوزه جهان بینی ما به سبک زندگی تبدیل شود. نقطه کانونی سبک زندگی، توجه به باورها و اعتقادات است و نباید موضع اعتقادی و توجه به کمال مطلق را از دست بدهیم که این امر به نظام تعلیم و تربیتی و نظام گفتمانی ما در جامعه باز می گردد که چگونه آن را جا می‌اندازیم.

وزیر کشور با بیان اینکه باید بدانیم فرزندان ما اکنون همانند سابق در اختیار ما نیستند و شبهه افکنی در ذهن آنها از صبح تا شب جاری است تاکید کرد : اگر موضع ما انفعالی باشد نمی‌توانیم به سرعت به این تغییرات برسیم باید روی تقویت باورهای دینی در جامعه کار کنیم.

رحمانی فضلی افزود: چقدر با دل فرزندان و جوانان کار می کنیم؟ می دانید علی رغم همه ممنوعیت ها و کنترل ها، عرفان‌های کاذب چقدر جاری است؟ این ها از فطرت پاک انسان ها با روش‌های کاذب و فریبنده سوءاستفاده می کنند و همانند قارچ دارند رشد می کنند. چقدر در نظام تعلیم و تربیت روی دل بچه ها کار می کنیم؟ در خانواده چه طور؟.

وی با تصریح این مطلب که  اگر پایه ها و اصول و مبانی را تقویت نکنیم و مصون سازی نکنیم موفق نمی شویم گفت: جامعه بسیار پراکنده است و امکانات وسیع شده و اگر قویترین مدیریت‌ها انفعالی باشد نمی‌توانیم موفق باشیم. وقتی یک رفتار غلط به باور تبدیل شود تغییر آن مشکل می‌شود.

وزیر کشور با طرح این پرسش که سخنرانی‌های ما چه میزان سیاسی، چه میزان اقتصادی و چه میزان اعتقادی است؟ گفت: وقتی وارد سیاست می‌شویم جنگ و دعواست و تنیده شدن حق و باطل را شاهدیم و در مواردی حتی اعتقادات اخلاقی را هم دچار اشکال می کند. بیش از 50 درصد مصاحبه های ما سیاسی است و همه را مشغول خود کرده است، با این حال انتظار داریم وقتی در حیطه اخلاقی نصیحت می‌کنیم، جوان قبول کند.

وزیر کشور با اشاره به اقدامات انجام شده در وزارت کشور پیرامون آسیبهای اجتماعی گفت: در وزارت کشور به کمک همه دستگاه‌ها گزارش جامعی از وضعیت اجتماعی جامعه را به کمک دفتر رهبری ظرف یکسال آماده کردیم، رهبری این گزارش را مطالعه کردند و دستور دادند جلسه شورای اجتماعی با حضور ایشان برگزار شود.

وی افزود: اولین جلسه مسولان کشور با رهبری بیش از سه ساعت طول کشید. ایشان دستوراتی دادند و اولویتهایی مشخص و تاکید کردند که مردم جزو عائله حکومت هستند و همه ما باید در پیشگاه خدا پاسخ دهیم.

رحمانی فضلی ادامه داد: بیش از 80 درصد وقت ما در دولت صرف اقتصاد و اشتغال و... می شود. در حالی که اقتصاد مقاومتی ما هم ناشی از سبک زندگی خاصی است که نمی تواند ما را موفق کند. مواردی چون پس انداز، بهره وری، استفاده از ظرفیت های داخلی به سبک زندگی و نوع تفکر و روش زندگی ما در جامعه برمی گردد. متاسفانه صرفه جویی و پس انداز در جامعه ما پررنگ نیست و این یک موضوع فرهنگی و اجتماعی است و اگر در این خصوص فعال عمل نکنیم در اقتصاد مقاومتی هم نمی توانیم موفق باشیم.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری در جلسه دوم آسیب های اجتماعی را اولویت بندی کردند که نخستین آن اعتیاد بود گفت: در جلسه سوم ایشان دستور دادند ظرف شش ماه اقدامات فوق العاده انجام شود. رهبری درهیچ مساله ای در کشور تا کنون این حد زمان نگذاشته اند، هر جلسه ما بیش از سه ساعت طول کشید و ایشان این موضوع را جزو اولویت های اصلی و طولانی مدت کشور می دانند.

وزیر کشور ادامه داد: چقدر سبک زندگی را جدی می گیریم؟ آیا شاخص های اندازه گیری در این خصوص را داریم؟ برنامه جامع کشوری در خصوص آسیب های اجتماعی تهیه کرده ایم. متاسفانه بیش از 50 درصد جرم و جنایت ها و 60 تا 70 درصد ابتلا به ایدز و 50 درصدطلاق ها به اعتیاد بر می گردد. سالانه 800،900 عملیات علیه قاچاقچیان انجام می شود.

وزیر کشور با اشاره به اینکه 97 درصد خانواده‌های ما در جامعه پاک از اعتیاد و سالم اند و نشان می دهد هنوز خانواده‌ها سالم اند و اثر گذارند گفت: فرهنگ عاشورا و اربعین گنجینه‌ها و ذخایر ما هستند. باید این آبشخورها را زنده نگه داریم وجوانان مان را باورمند کنیم.

رحمانی فضلی با بیان اینکه 80 درصد افراد پس از ترک، مجدد معتاد می‌شوند و در این حوزه هزینه‌های اقتصادی و امنیتی و اجتماعی بسیاری می‌پردازیم گفت: نمی توانیم بدون همراهی جامعه ساماندهی امور اجتماعی را پیش ببریم و اجتماعی شدن راه نهادینه کردن و مدیریت سبک زندگی است. باید باکانون مرکزی نشر، توسعه و گسترش تفکر همدلی و همراهی و اجتماعی شدن آسیب های اجتماعی همراه شد و به کمک مردم مسائل را حل کرد. باید بستر و زمینه را ایجاد کنیم و از ظرفیت های غنی دینی و انقلابی استفاده کنیم تا آینده روشنی داشته باشیم.

وی افزود: اگر آن ارزش‌های غلط در جامعه نهادینه شود وضعیت اجتماعی ما وخیم تر خواهد شد و جرم و انحرافات بیشتر می شود. در حالی که غربی ها راه و راهکار خود را دارند، به عنوان مثال آنها می‌گویند جوان افسرده است مشروب بخورد آنها راه خود را دارند اما راه ما باورهای دینی و اعتقادات و اخلاق است.

29219

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 608934

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =