۰ نفر
۱۵ آذر ۱۳۹۵ - ۱۵:۲۶

ایرنا نوشت: 'دونالد ترامپ' رئیس جمهوری منتخب آمریکا که به خاطر گفت و گوی نامتعارف با مقام های تایوانی با انتقاد پکن رو به رو شده بود، با انتشار پیامی در توییتر، از این کار خود دفاع و از چین انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ترامپ عصر یکشنبه به وقت نیویورک در پیامی کوتاه نوشت 'مگر چین از ما پرسید که آیا اقدام هایی مانند ساخت جزیره در دریای جنوبی چین یا سیاست های ضدآمریکایی در عرصه اقتصادی، از نظر ما اشکالی دارد؟'
'تسای اینگ ون' رئیس جمهوری تایوان، روز جمعه در تماسی که از سوی یک طرف آمریکایی برنامه ریزی شده بود، با دونالد ترامپ گفت و گو کرد و انتخاب ترامپ به ریاست جمهوری ایالات متحده را به او تبریک گفت.

چین، تایوان را بخشی از خاک خود می داند و گفت و گوی یک رئیس جمهوریِ برگزیده با رئیس جمهوری تایوان را نقض حاکمیت ملی خود می شمرد. اقدام ترامپ نیز بلافاصله با واکنش اعتراض آمیز وزارت خارجه چین رو به رو شد.

تماس تلفنی ترامپ با مخالفت برخی منتقدان داخلی نیز همراه شد. از جمله 'بانی گلاسر' رایزن ارشد آسیا در مرکز مطالعات راهبردی و بین الملل در واشنگتن گفت 'ترامپ دارد بی گدار به آب می زند و به تماس هرکس که به وی تبریک بگوید، پاسخ می دهد؛ بی آنکه به پیامدهایش فکر کند.'

'مایک پنس' معاون دونالد ترامپ نیز دیروز کوشید تا از اهمیت تماس ترامپ و رهبر تایوان بکاهد.

وی گفت این تماس را نباید الزاما به معنای تغییر در سیاست های آمریکا برشمرد.

پنس به شبکه تلویزیونی ان بی سی گفت 'این فقط یک تماسِ تبریک بود.'

با این همه، دونالد ترامپ با انتشار پیام تازه اش در توییتر نشان داد که قصد ندارد به چین روی خوش نشان دهد.

49311

کد خبر 609101

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =